Muzyka baroku niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 23:00
Solo, w duecie, w sprzeczkach, w miłosnych uniesieniach. Różne barwy i brzmienia, różne kolory - tym razem w muzyce baroku niemieckiego.
Zapis nutowy
Zapis nutowyFoto: Shutterstock/Harry Wedzinga

Barok niemiecki zdominowali dwaj muzyczni giganci: Jan Sebastian Bach i Georg Friedrich Haendel, twórca pochodzenia niemieckiego, który jednak znaczną część swojego życia spędził najpierw na Półwyspie Apenińskim, a potem na Wyspach Brytyjskich. Ale oprócz nich epokę niemieckiego baroku tworzyło też przecież niezliczone grono innych wielkich niemieckich muzyków, których przyćmiła genialna dwójka.

Oczytany i zabawny Georg Philipp Telemann figlował z nutami. - O jego poczuciu humoru i erudycji świadczyć może suita "Podróże Guliwera" - tak twórczość kompozytora przybliżały w Dwójce Marianna Henriksson i Aira Maria Lehtipuu. 

Franz Ignaz Biber był wielkim ekscentrykiem. - Szczególnie w przypadku Heinricha Ignaza Franza von Bibera powinniśmy przypominać sobie na nowo, że barok to nie była spójna epoka, ale czas pełen wybitnych indywidualności - podkreślał w Dwójce wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński.

Dietrich Buxtehude był tak wielki w swoich czasach, że Bach przewędrował setki kilometrów na piechotę, by go usłyszeć. A Johann Pachelbel napisał "Kanon", który zawojował świat. 


Posłuchaj
58:54 2022_10_25 22_00_01_PR2_Sprezzatura.mp3 Muzyka baroku niemieckiego (Sprezzatura/Dwójka) 

Kim byli mniej i bardziej znani kompozytorzy tego okresu i czym wyróżniał się niemiecki barok? W audycji nie zabrakło niespodzianek. 

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]

***

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 22.00

djr/kor

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aetas Baroca: chcemy dzielić się wyrafinowanym pięknem muzyki baroku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 10:36
- W swoim założeniu mamy dzielenie się ze współczesną publicznością tym wyrafinowanym pięknem, jakie promieniuje z muzyki baroku. Chcemy, jako łącznik pomiędzy kompozycjami twórców poruszających się w określonej tradycji wykonawczej a słuchaczami, udostępniać w jak najczystszej formie możliwość obcowania z pięknem - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Gorajska, której zespół - Aetas Baroca - wystąpi w sobotę 3 września w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń