Otton II w sporze z Lotarem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 00:00
Żyjący w X wieku Otton II był królem niemieckim, a od 980 roku cesarzem rzymskim z dynastii Ludolfingów. Tematem audycji była przede wszystkim jego walka z królem Francji - Lotarem.
Otton II miał trudności z utrzymaniem niemieckiej korony
Otton II miał trudności z utrzymaniem niemieckiej koronyFoto: Shutterstock.com/Sammy33

W 978 roku Otton II z trudem pokonał swojego niedawnego podopiecznego, usiłującego odebrać Niemcom Lotaryngię. W czasie walk z Francuzami o mało nie dostał się do niewoli. Kłopoty z utrzymaniem niemieckiej korony sprawiły, że dopiero w 980 Otton II udał się do Italii, by poświęcić się sprawom włoskim, umocnić swoją cesarską pozycję i koronować się na władcę Rzymu.

Żoną Ottona była słynna Teofano, bizantyjska księżniczka, cesarzowa, regentka sprawująca władzę w imieniu syna Ottona III.

Na dziejową scenę Teofano wkroczyła w chwili ślubu z cesarzem Ottonem II, którego ojciec, Otton I, chciał w zamian za posiadłości w Italii otrzymać od Bizantyjczyków uznanie swojego tytułu cesarskiego. Umowę przypieczętował ślub jego syna z księżniczką Teofano, który odbył się 14 kwietnia 972. Tego samego dnia kobieta została koronowana na królową Niemiec i cesarzową.

Teofano okazała się ambitną kobietą, nie pozostawała w cieniu swojego męża. Towarzyszyła mu w podróżach i wyprawach wojennych. Jej imię przewija się w korespondencji dyplomatycznej. W dokumentach z epoki widnieje jako ważny uczestnik gry politycznej.


Posłuchaj
59:35 2023_01_14 23_00_26_PR2_Mediewanna.mp3 Otton II w sporze z Lotarem (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jacek Banaszkiewicz (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 14.01.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Zobacz więcej na temat: król Łukasz Modelski Dwójka
Czytaj także

Najstarsi i najpóźniej koronowani królowie Polski. Zestawienie rekordzistów na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 05:50
Elżbieta II panowała nieprzerwanie przez 70 lat, co czyni ją najdłużej rządzącym brytyjskim monarchą w historii. Nowym królem, dwa miesiące przed swoimi 74. urodzinami został syn Elżbiety Karol III. To rekord, jeśli chodzi o wiek osoby obejmującej władzę w Wielkiej Brytanii. Jak na tym tle prezentują się polscy królowie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Król i bestia. Spotkania średniowiecznych władców z diabolicznymi bestiami

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 21:26
Polowania od czasów starożytnych były rozrywką królów, ale to nie zawsze zwierzyna stawała się łupem monarchy. Bywało i tak, że łowy kończyły się śmiercią władcy. Niektórzy uważali nawet, że w diaboliczne zwierzęta, za jakie uważano dziki i wilki, wcielał się szatan.
rozwiń zwiń