Rodrigo Díaz a jego wizerunek w "Pieśni o Cydzie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 00:00
Gościem audycji z cyklu "Mediewanna" była Joanna Mendyk, autorka książki "Dwie twarze bohatera. Rodrigo Díaz a jego wizerunek w »Pieśni o Cydzie«".
Rodrigo Daz, zwany Cydem, to jedna z najważniejszych postaci iberyjskiego średniowiecza
Rodrigo Díaz, zwany Cydem, to jedna z najważniejszych postaci iberyjskiego średniowieczaFoto: Alfonso de Tomas/Shutterstock

Rodrigo Díaz, zwany Cydem, to jedna z najważniejszych postaci iberyjskiego średniowiecza, która do dziś wzbudza kontrowersje. Czy był on bohaterem "hiszpańskiej krucjaty", jak chciała frankistowska propaganda? A może pozbawionym zasad moralnych najemnikiem, który walczył zarówno u boku chrześcijan, jak i muzułmanów?

W swojej książce Joanna Mendyk przez pryzmat najbardziej znanego hiszpańskiego rycerza ukazuje historię, społeczeństwo i mentalność mieszkańców tego rejonu na styku kultur chrześcijańskiej i muzułmańskiej.


Posłuchaj
59:59 2024_02_24 23_00_21_PR2_Mediewanna.mp3 Rozmowa z Joanną Mendyk, autorką książki "Dwie twarze bohatera. Rodrigo Díaz a jego wizerunek w »Pieśni o Cydzie«" (Mediewanna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Joanna Mendyk (autorka książki "Dwie twarze bohatera. Rodrigo Díaz a jego wizerunek w »Pieśni o Cydzie«")

Data emisji: 24.02.2024

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Średniowieczny rycerz miał małego konia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 05:40
Nowe badania naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Exeter pokazują, że średniowieczne konie bojowe - przedstawiane jako masywne i potężne bestie - w rzeczywistości były wielkości dzisiejszego kucyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak hiszpański rycerz ostrzył swój miecz? Niecodzienne odkrycie archeologów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 05:30
Kamienie do ostrzenia mieczy z epoki średniowiecza są odkrywane dość często, jednak to, co badacze wykopali na terenie ruin twierdzy Torre de Meira w Hiszpanii, to unikat, który wykracza nawet poza pojęcie "rzadkiego znaleziska archeologicznego".
rozwiń zwiń