Historia

Jak hiszpański rycerz ostrzył swój miecz? Niecodzienne odkrycie archeologów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 05:30
Kamienie do ostrzenia mieczy z epoki średniowiecza są odkrywane dość często, jednak to, co badacze wykopali na terenie ruin twierdzy Torre de Meira w Hiszpanii, to unikat, który wykracza nawet poza pojęcie "rzadkiego znaleziska archeologicznego".
Po lewej - średniowieczny wizerunek rycerza z mieczem. Po prawej: osełka odnaleziona przez archeologów w Torre de Meira w Hiszpanii
Po lewej - średniowieczny wizerunek rycerza z mieczem. Po prawej: osełka odnaleziona przez archeologów w Torre de Meira w HiszpaniiFoto: Árbore Arqueoloxía S. Coop.Galega / domena publiczna

19 maja 2023 roku archeolodzy działający w ramach spółdzielni archeologicznej Arbore Arqueoloxía prowadzili wykopaliska na stanowisku archeologicznym w rejonie ujścia rzeki Ría de Vigo w hiszpańskiej Galicji, położonej w północno-zachodniej części kraju nad Atlantykiem. Miejsce prac archeologicznych to Torre de Meira, średniowieczny kompleks obronny z wieżą, zniszczony w XV wieku w czasie wojny domowej zwanej Gran Guerra Irmandiña, gdy obywatele niższych warstw Królestwa Galicji powstali przeciw rządzącej szlachcie.

W ruinach twierdzy badacze odkryli kamienną rzeźbę w kształcie penisa o długości 15 centymetrów. Rola i symbolika tego wyjątkowego obiektu będzie jeszcze przedmiotem szczegółowych dociekań, lecz już teraz naukowcy wypracowali kilka hipotez. Analiza śladów na powierzchni rzeźby pozwoliła wysnuć wniosek, że była to najprawdopodobniej osełka, zaś kontekst miejsca, w którym została odnaleziona, wskazuje, że mogła służyć do ostrzenia mieczy.

Dlaczego jednak narzędziu nadano formę penisa? Jest to prawdopodobnie związane z tradycyjnym wiązaniem wojny, przemocy i broni z męskością. Osełkę znaleziono wszak w pozostałościach budynku obronnego zniszczonego w czasie krwawych walk.

Męski narząd płciowy był symbolem waleczności nie tylko w średniowieczu, lecz wielu epokach wcześniejszych i w gruncie rzeczy pozostaje nim do dziś, choć dawniej kształty falliczne nie miały wulgarnych konotacji. Raczej stanowiły obiekt czci, stosowane były jako ochrona przed złem, a ich przedstawień nie brakuje na średniowiecznych lampach, maskach, wisiorkach i pierścieniach.

Spółdzielnia Arbore Arqueoloxía to zespół specjalistów działających na rzecz integralnej ochrony dziedzictwa kulturowego poprzez prace archeologiczne. Więcej szczegółów na stronie przedsięwzięcia: arborearqueoloxia.com.

***

Materiały prasowe Árbore Arqueoloxía S. Coop.Galega/mc

Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To jeden z 25 takich zabytków w Polsce. W Kamieniu Pomorskim odnaleziono średniowieczną papieską bullę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 05:45
W Kamieniu Pomorskim w województwie zachodniopomorskim podczas prac ziemnych natrafiono na wyjątkowy zabytek - średniowieczną papieską bullę. Jest to - jak pisze dziennik regionalny "Głos Szczeciński" - fragment ołowianej pieczęci z wizerunkiem świętego Piotra. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W Andaluzji wino wyrabiano na długo przed przybyciem Fenicjan

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 05:45
Już ponad 3 tys. lat temu Fenicjanie rozwijali w południowej części Półwyspu Iberyjskiego różnorodną aktywność gospodarczą, w tym - produkcję win. Nie byli oni jednak pierwszymi, którzy wytwarzali te trunki w Andaluzji - wynika z badania hiszpańskich archeologów.
rozwiń zwiń