Kwiecień i maj jako miesiące miłości. Twórczość Trubadurów i nieszczęśliwe zakochania

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 15:55
Gościem audycji "Mediewanna" w Programie 2 Polskiego Radia była prof. Anna Łoba. Opowiedziała ona o twórczości francuskich Trubadurów, dla których kwiecień i maj to miesiące miłości, ale niekoniecznie niosące za sobą szczęście.
W twórczości Trubadurów wiosna to czas miłości
W twórczości Trubadurów wiosna to czas miłościFoto: Shutterstock/AstroStar

Trubadurzy to poeci i muzycy francuscy tworzący w XII i XII wieku na południu Francji. Ich dzieła często dotykały problemów związanych z miłością. Temu tematowi szczególnie towarzyszą miesiące kwiecień i maj.

Miesiące miłości

Prof. Anna Loba powiedziała w Programie 2 Polskiego Radia, że wiosna w twórczości Trubadurów jednoznacznie związana jest z miłością. - Temat wiosenny to temat związany z twórczością Trubadurów. Rzeczywiście wiersze poświęcone miłości zaczynają się zazwyczaj od opisu przyrody, nie zawsze majowej. Często jest to kwiecień - zdradziła.

- W średniowieczu królewskim miesiącem był właśnie kwiecień i maj, i były to miesiące miłości. W poezjach Trubadurów nazwy kwietnia i maja się przeplatają. Być może dlatego, że Trubadurzy tworzyli na południu Francji, gdzie ta wiosna zaczynała się w kwietniu - dodała.

Czytaj także:

Nieszczęśliwa miłość

Choć miłość kojarzy się zazwyczaj z radością i szczęściem, to w przypadku Trubadurów był to czas nieszczęścia i cierpienia. - Czas miłości dla Trubadurów nie jest czasem szczęśliwym. Miłość opiewana w ich poezjach jest z definicji miłością bolesną, nieszczęśliwą i opatrzoną cierpieniem. Zderzenie wiosennego pejzażu i rodzącej się wiosny często budzi uczucia nieszczęścia i bólu z powodu niespełnionej miłości - tłumaczyła prof. Loba.

- Szczęście zawsze łączy się z bólem. Te wiosenne początki często mają takie zadanie, aby pokazać to rozdarcie pomiędzy wspaniałością przyrody, a uczuciami kochanka i poety - zaznaczyła.


Posłuchaj
43:47 PR2 2024_04_20-23-01-18.mp3 Prof. Anna Loba o twórczości średniowiecznych Trubadurów (Mediewanna/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Anna Loba (Instytut Języków Romańskich i Literatur Romański UAM w Poznaniu)

Data emisji: 20.04.2024

Godz. emisji: 23.00

dz/mgc

Czytaj także

Podróże po skarbach Europy. Aleksandra Olędzka-Frybesowa i jej opowieści

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:50
Francuskie i hiszpańskie średniowiecze. "Twierdza" Saint-Exupéry’ego. Bizantyńskie ikony. Filozofia Simone Weil. To tylko kilka przykładów na tematy, które można odnaleźć w biografii twórczej Aleksandry Olędzkiej-Frybesowej – znakomitej tłumaczki, eseistki i poetki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trobairitz - trubadur w spódnicy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 00:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "Mediewanna" była prof. Anna Loba z Instytutu Języków i Literatur Romańskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń