Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 26.05.2011

Makron ze szparagami zielonymi i łososiem

Danie szybkie i proste - doskonała propozycja na obiad.
Makron ze szparagami zielonymi i łososiemfot. Flickr

Lista zakupów:

  • 200 g makaronu tagliatelle
  • 100 g łososia
  • około 150 g zielonych szparagów
  • 2 pomidory
  • 2 łyżki gęsta śmietana
  • świeżo mielony pieprz

Szparagi obieramy i gotujemy aż staną się miękkie, ale nierozgotowane. Wstawiamy w dużym garnku wodę na makaron. W czasie jak się woda gotuję na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy, łososia kroimy w paski i wrzucamy na patelnię, kroimy pomidory na kawałki wielkości około 2 cm i wrzucamy na patelnię, dodajemy śmietanę oraz świeżo zmielony pieprz, szparagi pokroić na kawałki mniej więcej wielkości 3-4 cm i dodać do sosu. Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, przecedzić pozostawiając trochę wody. Makaron wymieszać z sosem, a jeśli będzie za gęsty podlać odrobiną wody. Smacznego!

Przepis nadesłała Kasia

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka