Polskie Radio
Section05
Kulturalna strefa

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla rodziców radio bez reklam kultura dla dzieci

Wystawa "To tu, to tam" w Państwowym Muzeum Entograficznym w Warszawie – Muzeum dla Dzieci

Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie to przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam patronat Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska filmy animowane kultura dla dzieci radio dla dzieci

Domek z Sercem – inicjatywa Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to wyjątkowe miejsce, które można znaleźć obecnie w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie. Główny oddział funkcjonuje przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz wystaw stałych i czasowych, muzeum organizuje także liczne wydarzenia, warsztaty i konkursy, a także zbiórki i projekty, których celem jest niesienie pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Martyna Chuderska

"Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

W dniach 9-10 kwietnia odbyła się pierwsza edycja festiwalu wydawnictw dla dzieci i młodzieży – Mały Koneser – Wielkie Święto Książki! W Centrum Praskim Koneser można było spotkać 21 najlepszych polskich wydawnictw książek dziecięcych i młodzieżowych. W części dla młodego czytelnika przewidziano warsztaty i zabawy plastyczne z Piotrem Sochą, warsztaty wokół książek "Piżamorama" z wydawnictwem Wytwórnia, była niespodzianka od Justyny Bednarek, która przedpremierowo przeczytała książkę, którą właśnie pisze. 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Ukraina patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców Kulturalna strefa Martyna Chuderska

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca

W "Kulturalnej strefie" w PRD o XX edycji Poznańskich Targów Książki

Przed nami XX edycja Poznańskich Targów Książki. Już w najbliższy weekend Poznań ponownie stanie się stolicą literatury. To wielkie święto kilkudziesięciu wydawnictw, miłośników książek, łowców autografów, pisarzy i ilustratorów. Wśród zaproszonych osób nie zabraknie znanych i lubianych autorów. Więcej o tym w załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska czytelnictwo

Audiobooki – więcej niż książki?

Dróg do książek jest wiele - nie tylko czytanie, ale też słuchanie. Audiobooki wydawnictwa Buka to swoista podróż w czasie. Wysokiej jakości treści czytane przez profesjonalnych aktorów połączone z piękną oprawą muzyczną i obrazami to gwarancja zadowolenia odbiorcy. BUKA dba o wartości literackie i poznawcze, sięgając zarówno do twórczości obecnych autorów, jak i ponadczasowych tekstów twórców z przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla rodziców Audiobook czytelnictwo

Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki. Wystawa w Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic znajduje się w centrum Katowic przy ulicy Szafranka 9. Siedziba mieści się w starej mieszczańskiej kamienicy. Muzeum posiada liczne oddziały na terenie Katowic, między innymi Dział Etnologii Miasta, Dział Teatralno-Filmowy oraz Dział Grafiki. Co więcej, Muzeum Historii Katowic można zwiedzać także on-line.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska Katowice wystawa radio dla rodziców

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Kulturalna strefa radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Konkurs "Świat przyjazny dziecku". Rozmowa z członkinią kapituły Aleksandrą Piotrkowską

Liczba dostępnych na rynku produktów przeznaczonych dla młodych jest ogromna. Często jesteśmy zalewani informacjami i nie potrafimy do końca określić, co jest najlepsze dla naszych dzieci. Z pomocą przychodzi konkurs "Świat przyjazny dziecku", którego podstawowym celem jest promocja najwyższej jakości produktów i pomoc w wyborze książek, gier, zabawek, przyborów szkolnych, multimediów oraz miejsc i inicjatyw dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska literatura dziecięca radio bez reklam

W "Kulturalnej strefie" wizyta w Zaułku Animacji

W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy słuchaczom o miejscu, które zrodziło się z miłości do teatru i potrzeby spotkania z drugim człowiekiem. W Zaułku Animacji w Lanckoronie, znaleźć można unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego, powstają tu też spektakle i projekty, które inspirują do zainteresowania się sztuką i twórczego myślenia. Nad wszystkim czuwa Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, twórca Teatru Falkoshow.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Kulturalna strefa Martyna Chuderska

Podróż do czasów dzieciństwa w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to doskonałe miejsce nie tylko dla miłośników zabawy, ale też dla wszystkich tych, którzy chcą przenieść się do czasów dzieciństwa. Więcej o tym wyjątkowym miejscu opowiedziała w "Kulturalnej Strefie" Aneta Popiel-Machnicka, założycielka i dyrektor Muzeum Domków Lalek w Warszawie, a także reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"Nasza Mała Mama". Rozmowa z autorką

Niedawno ukazała się książka Lidii Iwanowskiej-Szymańskiej i Aleksandry Grzegorek "Nasza Mała Mama". Wspólny projekt autorki tekstu i ilustratorki skierowany jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Książka przyjęła formę wiersza. Została napisana prostym językiem i choć mało w niej słów, wiele zostało powiedziane. Wiersz to historia niesłyszącej mamy opowiedziana z perspektywy jej dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Martyna Chuderska