Polskie Radio
Section05
Kulturalna strefa

"Dzik Dzikus" i "Świnia Malwina" Krzysztofa Łapińskiego. O zwierzętach, a może o ludziach?

Jest filozofem, tłumaczem, dziennikarzem naukowym, a także członkiem kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii. Jego "Dzika Dzikusa" i Świnię Malwinę" uwielbiają nie tylko dzieci. Historie z życia zwierząt poruszają tematy ważne i aktualne: skomplikowane relacje, szacunek, wolność, bezpieczeństwo. W "Kulturalnej Strefie" o książkach, które znaleźć można "w zakątku, w którym króluje piękno i prawda - literaturze dziecięcej" rozmawialiśmy z Krzysztofem Łapińskim. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska

"Cieszę się, że jesteś". Debiut literacki Emilii Komarnickiej-Klynstra

Urodziła się w Brzegu. Całe dzieciństwo spędziła na scenach amatorskich zespołów wokalnych i tanecznych. Jest współautorką programów dokumentalnych. Znamy Ją z wielu ról teatralnych i filmowych, jednak - jak sama twierdzi - najważniejszą rolą, z jaką przyszło jej się zmierzyć to mama. Ma dwóch cudownych synów i od kiedy zorientowała się, że bycie mamą to nieustająca praca przede wszystkim nad sobą, stara się wykorzystywać każdy aspekt macierzyństwa jako inspirację do rozwoju. Taką inspiracją może stać się literacki debiut Emilii Komarnickiej-Klynstra, który swoją premierę miał 6 grudnia ubiegłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska KULTURA Jacek Cygan

Weź planetę w swoje ręce. Spektakl "Wyspa Jadłonomia" 

"Wyspa Jadłonomia" to spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek "Jadłonomia" i dietą roślinną od kuchni. Spektakl ten jest nie tylko kulinarny, ale też podróżniczy, a nawet trochę kryminalny. Mówi o tym, że za zmianą myślenia powinna iść także zmiana działania i zachęca do refleksji na temat tego, co można zrobić, żeby żyć zdrowiej i odpowiedzialniej na co dzień, pozwala zastanowić się nad tym, jak dbać o lepszą przyszłość naszej planety i żyjących na niej istot. "Wyspa Jadłonomia" traktuje dzieci i młodzież poważnie, ale jest też dla dorosłych. Pokazuje, że aby zmienić świat, powinniśmy zacząć od siebie samych. Wtedy właśnie ma szansę zadziać się prawdziwa rewolucja.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa KULTURA zdrowie i dieta Martyna Chuderska spektakle dla dzieci

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Martyna Chuderska Kulturalna strefa literatura dziecięca kultura dla dzieci

"Nasza niegrzeczna mama", czyli książka inna niż wszystkie

Z książką "Nasza niegrzeczna mama" wiąże się niesamowita historia. Ilustracje do tej pozycji stworzyła tatuatorka, która w "Naszej niegrzecznej mamie" miała swój debiut ilustratorski. Wszystko zaczęło się od tego, że autorka książki, Justyna Bednarek postanowiła ozdobić swoje ciało tatuażem autorstwa Katarzyny Palus, która przyjechała specjalnie przyjechała w tym celu z Wrocławia do Warszawy. W ostatniej chwili Justyna Bednarek zrezygnowała, a po krótkiej rozmowie okazało się, że największym marzeniem tatuatorki jest zilustrowanie książki dla dzieci. Tak pisarka nawiązała współpracę z młodą artystką. Efekty tej współpracy można podziwiać na kartkach książki "Nasza niegrzeczna mama".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska

O dorobku artystycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej

Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała m.in. "Aliaszkę", "Bajki nasenne", "Między światem a zaświatem", "Kury z grubej rury" czy "O kurza twarz!". Ta wspaniała artystka lubi opowiadać czarną kreską, ale nie boi się też kolorowych plam. Od lat myślenia wizualnego uczy starszych i młodszych, prowadzi też zajęcia dla dzieci "Być jak Leonardo" w Strefie Kultury w Piasecznie oraz warsztaty o karykaturze w Muzeum Karykatury w Warszawie i jest zakładniczką Zająca Szarego Obywatela. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

"Sztuka się robi Inkubator teatralny"

Sztuka się Robi - inkubator teatralny to projekt zainicjowany przez gdański Teatr Miniatura przy wparciu Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. O projekcie w Kulturalnej Strefie opowiedzieli Michał Derlatka (dyrektor Teatru Miniatura). Anna Kochanowska (kierowniczka literacka), Justyna Czarnota i Joanna Żygowska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci

Startuje 26. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj"

Dziś rozpoczyna się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna edycja przebiega w szczególnym momencie, a nazwa KORCZAK DZISIAJ w roku 2022 wybrzmiewa dotkliwą aktualnością. Trwająca inwazja Rosji w Ukrainie wpłynęła i każdego dnia wpływa na tysiące dziecięcych losów. Dzieci w Polsce, Europie i na świecie doświadczają coraz większych kryzysów: migracyjnych, psychicznych, ekonomicznych, klimatycznych. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie dorobku pedagogicznotwórczego Janusza Korczaka i czułe wspieranie podmiotowości dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie

W "Kulturalnej strefie" przenosimy się do krainy, którą wielu z nas poznało w dzieciństwie i takiej, do której chciałoby się czasem przenieść w dorosłym życiu. Żeby do niej polecieć, wystarczy cudowna myśl i trochę wróżkowego pyłu Utopijna wyspa ze świata powieści Barriego to kraina Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. Trafiają do niej dzieci, które posiadają wiarę, nazywane Wybrańcami Piotrusia. Krainą tą rządzi sam Piotruś Pan, ale znajdziemy tu też wróżki, piratów, syreny i zagubionych chłopców.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio bez reklam

Znamy laureatów tegorocznych Słoneczników. Posłuchaj "Kulturalnej strefy" w PRD

Słoneczniki to konkurs, w którym głos mają rodzice. Jest to plebiscyt na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. Głównym celem Słoneczników jest docenienie i nagrodzenie najlepiej przygotowanych wydarzeń. Od dziesięciu lat w Warszawie, jedenastu w Krakowie i sześciu na Śląsku, wybierane są inicjatywy, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju dzieci, będąc równocześnie najlepsza rozrywką. W Kulturalnej Strefie pojawili się laureaci tegorocznej, warszawskiej edycji plebiscytu - Grażyna Deneka, reprezentująca Muzeum Warszawy, Weronika Kołacz z Muzeum Historii Polski oraz Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

Dziecięcy Uniwersytet Sztuki. Kiedy? Gdzie? Co znajdzie się w programie?

Dziecięcy Uniwersytet Sztuki, to uczelnia zorganizowana specjalnie dla dzieci. Projekt startuje 2 października w Mazowieckim Instytucie Kultury, a jego głównymi założeniami są pogłębianie wrażliwości na sztukę oraz wzmacnianie kompetencji, którym towarzyszyć ma przede wszystkim dobra zabawa. Wszystkich zgromadzonych interesować będzie wiele zagadnień związanych ze sztuką, literaturą i architekturą. W nawiązaniu do tematów zajęć polecane będą wystawy, spektakle i inne wydarzenia artystyczno-kulturalne. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci Radio Dzieciom Polskie Radio

Projekt "Ja Europejczyk". Rozmowa z tłumaczkami 

"Ja, Europejczyk" to projekt, którego celem było promowanie wspaniałej literatury dziecięcej w nawiązaniu do europejskiej tożsamości, której esencją jest wielokulturowość. Projekt zakładał wydanie sześciu tytułów w wieku od 3 do 6 roku życia. Książki charakteryzują się wysoką wartością literacką i artystyczną. Żaden z utworów nie był dotąd publikowany w Polsce, a tylko zwiększa ich atrakcyjność. Symbolem projektu jest postać Stephana Zawrzela, który wielokulturowość rozumie jako wspólnotę, a nie konkurowanie kultur.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturalna strefa kultura dla dzieci

Trwa 9. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" we Wrocławiu

Już po raz dziewiąty we Wrocławiu odbywa się jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych dla dzieci, rodziców, opiekunów oraz całych rodzin. Spektakle będzie można oglądać od 9 do 12 czerwca. W tym roku w kilku lokalizacjach – Teatr Polski (scena na Świebodzkim), Centrum na Przedmieściu i Impart. W programie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" m. in. goście z Norwegii, Hiszpanii i Czech. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci Wrocław

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"

Hasłem przewodnim 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" jest GośćINNOŚĆ, gdzie inność jest rozumiana jako odmienność i różnorodność, a gościnność to szacunek i ciekawość drugiego człowieka. W programie oprócz spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych, projekty nawiązujące do motta tegorocznej odsłony festiwalu. Start już 14 maja w Rzeszowie, a całość potrwa do 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci