Polskie Radio
Section05

Kulturalna strefa

"Muzyka musi do nas przemówić", czyli o twórczym dialogu między tradycją a współczesnością. Festiwal "Nowa Tradycja"

Wielu ludziom wydaje się, że muzyka ludowa, jest prosta, a jest wręcz przeciwnie - przekonują organizatorzy Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa tradycja". Został on stworzony jako wydarzenie animujące życie muzyczne, które będzie zachęcać twórców do sięgania do korzeni. A jak brzmi ten twórczy dialog między ludową tradycją a współczesnością? O tym w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka konkursu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci folklor folk Nowa Tradycja

Warszawa stolicą książki ilustrowanej. Rusza festiwal Małego Konesera

- Chcemy zawalczyć o miejsce książki dziecięcej w naszej kulturze - powiedziała Magdalena Kłos-Podsiadło organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu 3. edycja Małego Konesera, który odbędzie się już 23 i 24 marca w Warszawie i zapowiedziała, że w najbliższy weekend przestronna, przyjazna przestrzeń Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze stanie się miejscem inspirujących rozmów, wymiany myśli i doświadczeń. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci

Jak rozumieć "Pana Tadeusza" 190 lat po jego wydaniu? Jest nowa gra karciana

Po sukcesie gry karcianej "Świteź", inspirowanej debiutanckim zbiorem wierszy Adama Mickiewicza "Ballady i romanse", przyszedł czas na kolejny projekt "Robak". Ma on zachęcić młodych ludzi do spojrzenia na "Pana Tedeusza" i poruszane w nim zagadnienia z dzisiejszego punktu widzenia zaś cały cykl wydawanych tytułów, ma zainteresować uczniów epopeją narodową. Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci

Najlepsza literatura dla niedorosłych 2024, czyli VI Edycja Plebiscytu Lokomotywa

Zapraszamy na wspólną przejażdżkę literacką Lokomotywą, która odjeżdża ze stacji Polskie Radio Dzieciom. Wśród pasażerów Martyny Chuderskiej znalazły się: Zofia Gwardyś, prowadząca blog Mała czcionka i Agnieszka Dobrowolska z bloga Mały Pokój z Książkami. Podczas podróży nie zabrakło rozmów o najlepszych książkach minionego roku i informacji jak zagłosować na najlepszą literaturę. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci

Literatura dla dzieci w Skandynawii. Rozmowa z tłumaczką

Agnieszka Stróżyk w Szwecji zakochała się będąc studentką. To dzięki jej tłumaczeniom znamy w polskim przekładzie m.in. "Piaskowego wilka", "Księżniczki i smoki", "Kajtka i Tosię" czy serię o "Rodzinie Obrabków". W audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o pracy tłumacza i literaturze, która pochodzi z kraju, gdzie co dziesiąta książka jest pozycją przeznaczoną dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Jacek Cygan

Najstarszy teatr lalek w Polsce obchodzi swoje 95. Urodziny. Świętuje z nim PR Dzieciom

- Teatr jest czymś co się dzieje pomiędzy wszystkim co się wydarza ponieważ teatr może zaistnieć tylko w głowie odbiorcy kiedy się go odbiera – powiedziała Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj czyli najstarszego teatru lalek dla dzieci w Polsce, który na przełomie jesieni i zimy świętuj swój jubileusz. Wydarzeniom towarzyszącym 95. urodzinom przyglądało się Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym święto Teatru Baj.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"W kinie familijnym najważniejsza jest wielopokoleniowość" - Magda Nieć "O psie, który jeździł koleją"

"O psie, który jeździł koleją" to debiutancki film Magdaleny Nieć. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o pracy nad tym filmem, o roli psa Lambo i o wymiarze międzypokoleniowym polskiego kina familijnego. Film został nagrodzony Złotymi Lwiątkami, nagrodą im. Janusza Korczaka na FPFF w Gdyni oraz nagrodą dla najlepszego filmu dla dzieci i młodzieży na 10. MFF Młode Horyzonty. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci film polski radio dla dzieci Martyna Chuderska

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Janusz Korczak radio dla dzieci Martyna Chuderska

Rozmowa z Martyną Górniak-Pełech

W jakim języku śnią członkowie rodzin wielojęzycznych? Jak szukają swojej tożsamości i co wypełnia ich wielokulturowe serca? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie Martyny Górniak-Pełech, mamy dwojga dzieci czterojęzycznych, autorki książek: "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny " i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska kultura dla dzieci literatura dziecięca

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci DAB+

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci KULTURA

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska Rabka Zdrój patronatPRD

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia

Szczegóły 5. Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to literackie wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie Warszawę, Radom, Wrocław, Gdynię, Sopot, Katowice i Lublin. Na uczestników wydarzenia czekają spotkania z najlepszymi autorami i ilustratorami i wiele więcej. Festiwal w Warszawie startuje już 24 maja. 
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci literatura dziecięca patronatPRD Martyna Chuderska

O projekcie "Biblioteka otwarta" w Bibliotece Publicznej w Rabce - Zdroju

Integracja i wspólnotowość - takie słowa nasuwają się niemal natychmiast, gdy czytamy o projekcje realizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rabce - Zdroju. "Biblioteka otwarta" to nie puste słowa. Zbiory uzupełniane są o wydawnictwa dla dzieci ze szczególnymi potrzebami, powstają książki dotykowe i sensoryczne, a niewidome dzieci uczą jak poruszać się w świecie, którego nie widać.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci literatura dziecięca radio dla dzieci

Spotkanie klasyki ze współczesnością w Teatrze Lalka

Dzisiaj mieści się w samym sercu Warszawy, a dokładnie w Pałacu Kultury i Nauki, ale jakie były początki najstarszego teatru lalkowego w Polsce? W "Kulturalnej strefie" poznaliśmy nieco historii Teatr Lalka, ale też spojrzeliśmy w przyszłość. Jak zaprezentować klasyczne teksty by były zrozumiałe dla młodego, współczesnego odbiorcy? W audycji Polskiego Radia Dzieciom, w towarzystwie naszych gości: Anety Jucejko- Pałęckiej, Wojciecha Pałęckiego i dyrektora Teatru Lalka - Jarosława Kiliana, opowiedzieliśmy również o repertuarze, premierach i planach artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy Martyna Chuderska