Polskie Radio
Section05
Magdalena Merta

PR24 Anna Jagiellonka - nieszczęśliwa królewna, niespełniona królowa

Anna Jagiellonka była jedną z najmłodszych córek i jednym z najmłodszych dzieci króla Zygmunta I Starego oraz siostrą króla Zygmunta II Augusta. Jej losem nie interesowała się zbytnio matka, nie zajmował się nią za bardzo władający brat. Los polskiej królewny nie był szczęśliwy, jednak mimo to zasłużyła się ona w historii Królestwa.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Małgorzata Żaryn Polskie Radio 24 historia Polski Stefan Batory

"Wyrastała w poczuciu odpowiedzialności za ludzi niższego stanu". Przypominamy postać Róży Zamoyskiej

Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn przypominają postać Róży Zamoyskiej - córki Stanisława Kostki-Zamoyskiego i Róży z Potockich. - Róza Zamojska wyrastała w atmosferze miłości do Boga i ludzi, poczuciu powinności i odpowiedzialności za ludzi niższego stanu - mówiła Magdalena Merta. - W czasach rozbiorów podjęła się nauczania, opieki i uczyła dzieci niższych stanów w budynku pralni pałacowej - dodała Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

"Polki". Postać Karoliny Sobańskiej z domu Rzewuskiej

- Karolina przed długie lata była kochanką generała Iwana Osipowicza de Witte ale przekroczyła pewien "rubikon donosicielstwa", w momencie, kiedy uznała, że weźmie za donoszenie pieniądze (…). Karolina nie lubiła Polski, pisał o tym, że nie znosi tego kraju i nie chciała mieć nic wspólnego z narodowymi ideami - o Karolinie z Rzewuskich Sobańskiej rozmawiały w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta Magdalena Merta KULTURA Polskie Radio 24 Małgorzata Żaryn

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA

"Próba spójnego ukazania losu powstańców w niewoli Wermachtu". Piotr Stanek o wystawie "Koniec i Początek"

- Wystawa jest próbą całościowego, syntetycznego i spójnego ukazania losu powstańców w niewoli Wermachtu tak, by każdy zwiedzający miał możliwie pełne wyobrażenie o tym epilogu powstańczego zrywu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 historia Polski kobieta Magdalena Merta II wojna światowa HISTORIA lekarz

"Nie uległa presji czarnego PR-u". Żaryn o żonie Michała Korybuta Wiśniowieckiego

- Życie Eleonory Marii Józefy zupełnie inaczej się zapowiadało. Można podzielić je na dwie zamknięte części. (...) Bardzo dobrze wychowana zachowała lojalność w stosunku do małżonka, na tyle, że nie poddała się zmasowanemu atakowi czarnego PR-u, dzielnie trwając u boku męża - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta Magdalena Merta KULTURA Polskie Radio 24

"Była strażniczką pamięci o naszym kolskim bohaterze". Historyk przybliża postać Kazimiery Pawlak

- Od samego początku, od 1946 r., pani Kazimiera Pawlak systematycznie, z gorliwością, oddaniem i zaangażowanie, opiekowała się grobem por. Zygmunta Wawrzyniaka "Sępa". Przez kilkadziesiąt lat była strażniczką pamięci o naszym kolskim bohaterze - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, członek stowarzyszenia Kolscy Patrioci i konińskiego Klubu "Gazety Polskiej" Krzysztof Włoszczyński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci Magdalena Merta

PR24 Podsumowanie 14. edycji Festiwalu NNW

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu uznano teledysk do utworu "Dużo małych cudów" Kuby Knapa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Magdalena Merta Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA FILM