Polskie Radio
Section05
Magdalena Merta

"Nie uległa presji czarnego PR-u". Żaryn o żonie Michała Korybuta Wiśniowieckiego

- Życie Eleonory Marii Józefy zupełnie inaczej się zapowiadało. Można podzielić je na dwie zamknięte części. (...) Bardzo dobrze wychowana zachowała lojalność w stosunku do małżonka, na tyle, że nie poddała się zmasowanemu atakowi czarnego PR-u, dzielnie trwając u boku męża - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta Magdalena Merta KULTURA Polskie Radio 24

"Była strażniczką pamięci o naszym kolskim bohaterze". Historyk przybliża postać Kazimiery Pawlak

- Od samego początku, od 1946 r., pani Kazimiera Pawlak systematycznie, z gorliwością, oddaniem i zaangażowanie, opiekowała się grobem por. Zygmunta Wawrzyniaka "Sępa". Przez kilkadziesiąt lat była strażniczką pamięci o naszym kolskim bohaterze - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, członek stowarzyszenia Kolscy Patrioci i konińskiego Klubu "Gazety Polskiej" Krzysztof Włoszczyński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci Magdalena Merta

PR24 Podsumowanie 14. edycji Festiwalu NNW

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu uznano teledysk do utworu "Dużo małych cudów" Kuby Knapa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Magdalena Merta Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA FILM

"Polki". Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Elżbiecie Granowskiej - królowej Polski

Elżbieta Granowska była trzecią żoną króla Władysława II Jagiełły, jednak pierwszą, z którą ślub wziął z własnej inicjatywy, a nawet wbrew panującym regułom. O niełatwej historii Elżbiety z Pileckich Granowskiej oraz o jej małżeństwie z królem mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA historia Polski Władysław Jagiełło Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

Stefania Domańska - aktorka, reżyserka, nauczycielka. "Do młodych podchodziła z niesamowitą empatią"

- Stefania Domańska była moim nauczycielem zawodu i przewodnikiem w młodości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Dylewska, pracownik merytoryczny Biblioteki Narodowej, dawna uczennica słynnej aktorki. W audycji "Polki" opowiedziała o metodach pracy Stefanii Domańskiej. - To było niesamowite, jak delikatnie i empatycznie pracowała z młodym człowiekiem - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta KULTURA aktor reżyser

Seweryna Szmaglewska - jedyna Polka, która zeznawała w procesie norymberskim

- Trybunał preferował i wybierał ikoniczne postacie. Zeznających w trakcie tego procesu było 240 osób. (...) Wybierając osoby z Polski, wybrano przedstawicieli ofiar obozów z dwójką polskich świadków. Ich zeznania wywarły wstrząsające wrażenia, również na oskarżonych - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Habowski, prawnik specjalizujący się w prawie międzynarodowym (Instytut Pileckiego). 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta historia Polski Armia Krajowa Auschwitz II wojna światowa Norymberga HISTORIA

Historia "mebli Kowalskich". "Odpowiedź na potrzeby tamtego czasu"

- Panuje wśród niektórych opinia, że moi rodzice zniszczyli tradycyjne meble, projektując meblościankę. To nie jest prawda, ponieważ tych małych mieszkań nie dało się urządzić, tak jak to bywało przed wojną w większych lokalach, gdzie była osobna sypialnia, osobno salon, pokój dziecięcy, jadalnia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magdalena Merta architektura projektowanie historia PRL

"Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej". Uczennica wspomina Irenę Dubilską

-  Kiedy wchodziło się do pani profesor, to jakby wchodziło się do innego świata. Miała niesamowicie urządzony salonik, pełen starych mebli, w którym tchnęło sztuką, tchnęło kulturą. Stał tam wielki fortepian, koncertowy, albo prawie koncertowy - mówiła w Polskim Radiu 24 skrzypaczka Sylwia Konopka-Brych, wspominając Irenę Dubilską. - Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej, a jednocześnie uwielbiała grać - dodała.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Magdalena Merta skrzypce MUZYKA muzyka klasyczna

Wspomnienie Maryny Miklaszewskiej. Magdalena Piejko: miała serdeczny ton do nowo poznanych

- Poznałyśmy się zaraz po tym, jak wydała powieść "Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera", moim zdaniem książkę taką troszeczkę zapomnianą - mówiła w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji Magdalena Piejko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko Magdalena Merta Maryna Miklaszewska odeszli 2022 Solidarność opozycja demokratyczna KULTURA

"Czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań". Dr Łabuszewski o Halinie Sosnowskiej

- Podkreślała wartość, jaką jest państwo polskie, to była jej misja edukacyjna. Ponadto była zaangażowana w tworzenie od podstaw Polskiego Radia. Halina Sosnowska czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań na gruncie uświadamiania obywatelskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta POLSKA HISTORIA historia Polski Armia Krajowa Powstanie Warszawskie Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa społeczeństwo Polski Czerwony Krzyż Polskie Państwo Podziemne

PR24 Nie żyje Maryna Miklaszewska. Magdalena Merta: profesjonalistka o fantastycznym poczuciu humoru

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że zmarła Maryna Miklaszewska - bohemistka, dziennikarka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej. Miała 75 lat. Na antenie Polskiego Radia 24 wspominała ją Magdalena Merta, z którą współpracowała przy naszej audycji "Polki".
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Polskie Radio 24 POLSKA