Polskie Radio
Section05
Małgorzata Żaryn

"Polki". Postać Karoliny Sobańskiej z domu Rzewuskiej

- Karolina przed długie lata była kochanką generała Iwana Osipowicza de Witte ale przekroczyła pewien "rubikon donosicielstwa", w momencie, kiedy uznała, że weźmie za donoszenie pieniądze (…). Karolina nie lubiła Polski, pisał o tym, że nie znosi tego kraju i nie chciała mieć nic wspólnego z narodowymi ideami - o Karolinie z Rzewuskich Sobańskiej rozmawiały w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta Magdalena Merta KULTURA Polskie Radio 24 Małgorzata Żaryn

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA

"Polki". Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Elżbiecie Granowskiej - królowej Polski

Elżbieta Granowska była trzecią żoną króla Władysława II Jagiełły, jednak pierwszą, z którą ślub wziął z własnej inicjatywy, a nawet wbrew panującym regułom. O niełatwej historii Elżbiety z Pileckich Granowskiej oraz o jej małżeństwie z królem mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA historia Polski Władysław Jagiełło Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

Od beztroski do tragedii. Jaki był rok 1939?

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym. Przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego - 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KSIĄŻKA HISTORIA historia Polski 1939 Jan Żaryn Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Małgorzata Żaryn

Jaki był 1939 rok?

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA historia Polski KSIĄŻKA Marek Stremecki Małgorzata Żaryn