Polskie Radio
Section05
Mariano Rajoy

Katalonia. Ekspert o możliwych scenariuszach

Przewodnicząca parlamentu Katalonii, Carme Forcadell, zgodziła się w poniedziałek na zakończenie jego prac, zgodnie z decyzją rządu centralnego. Lojalność wobec rządu Mariano Rajoya okazują również funkcjonariusze regionalnej policji Mossos d'Esquadra. W Polskim Radiu 24 o przyszłości relacji na linii Barcelona-Madryt mówił prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania Mariano Rajoy

Świat w Powiększeniu: Madryt przejął rządy w Katalonii

Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria pokieruje administracją Katalonii. Wczoraj wieczorem w Hiszpanii wszedł w życie 155. artykuł konstytucji zawieszający autonomię regionu. W ponad 20 hiszpańskich miastach odbyły się manifestacje poparcia dla zdymisjonowanego Carlesa Puigdemonta i protesty przeciwko niemu. O dynamicznej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim mówił w magazynie Świat w Powiększeniu Maciej Okraszewski z serwisu dzialzagraniczny.pl.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Madryt Carles Puigdemont Mariano Rajoy

"Należy spodziewać się ogłoszenia niepodległości Katalonii"

– Wszyscy zastanawiają się, czy dialog jest jeszcze możliwy – tak o sporze między hiszpańskim rządem centralnym a lokalnymi władzami w Katalonii w Polskim Radiu 24 mówiła Agnieszka Grzechynka, ekspertka z Akademii Ignatianum. W czwartek parlament w Barcelonie ma odpowiedzieć na sobotnią decyzję rządu w Madrycie – którą w piątek ma potwierdzić Senat – o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania referendum w Katalonii Carles Puigdemont Mariano Rajoy

"Rząd nie może dopuścić do oderwania Katalonii"

Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania Mariano Rajoy Barcelona Madryt Carles Puigdemont referendum w Katalonii niepodległość

Ultimatum dla Katalonii. Madryt wyklucza negocjacje

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy odrzucił w środę w parlamencie liczne propozycje negocjacji, by rozwiązać kryzys wokół Katalonii i wezwał katalońskie władze do przestrzegania hiszpańskiego prawa. Jak podaje agencja EFE, hiszpański rząd dał szefowi katalońskich władz Carlesowi Puigdemontowi pięć dni na wyjaśnienie, czy we wtorkowym wystąpieniu ogłosił niepodległość regionu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Mariano Rajoy katalonia