Polskie Radio
Section05
Mariano Rajoy

„Polska szuka sojuszników, by bronić swoich interesów”

Polska i Hiszpania mają zbliżone spojrzenie na kwestie dotyczące budowy silnej, skutecznej oraz bliskiej obywatelom Unii Europejskiej - podkreśliła premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem. W piątek w Warszawie przeprowadzono polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe, w ramach których odbyła się m.in. sesja plenarna z udziałem ministrów obu rządów. O konsultacjach na linii Polska-Hiszpania mówił w PR24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Unia Europejska Beata Szydło Mariano Rajoy

Koniec politycznego impasu w Hiszpanii

Mariano Rajoy, lider konserwatywnej hiszpańskiej Partii Ludowej został zaprzysiężony na premiera przez króla Filipa VI. Oficjalnie objął urząd, kończąc 10-miesięczny impas polityczny, w którym pełnił obowiązki szefa rządu tymczasowego. Teraz zajmie się sformowaniem mniejszościowego gabinetu. O sytuacji w Hiszpanii mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Zerka z WiseEuropa.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania polityka Polskie Radio 24 Mariano Rajoy

"Młodzi ludzie w Hongkongu chcą całkowitej niepodległości"

- Chiny nie będą ingerować w sprawy wewnętrzne Hongkongu do 2049 roku. Stacjonuje tam jednak garnizon chiński, który może interweniować w przypadku agresji zewnętrznej - powiedziała na antenie radiowej Jedynki Patrycja Pendrakowska z Centrum Studiów Polska-Azja. Tematem audycji była również sytuacja polityczna w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Ewa Wysocka Hiszpania Hongkong Mariano Rajoy Więcej świata Wojciech Lewandowski Patrycja Pendrakowska

Hiszpański premier Mariano Rajoy stara się stworzyć rząd

W hiszpańskim parlamencie trwa debata na temat przyszłego rządu. Urzędujący premier Mariano Rajoy rozmawiał w ostatnich dniach z mniejsza partią Ciudadanos, ale to może być wciąż za mało, by utworzyć rząd. O tym, czy Hiszpanię czekają trzecie wybory i co trwająca sytuacja oznacza dla samych Hiszpanów mówił w programie Świat w Powiększeniu Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl).
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Mariano Rajoy TTIP