Polskie Radio
Section05
Michał Montowski

Warszawa znów stanie się stolicą muzyki wielu kultur

Koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego będzie można usłyszeć dzieła Ferenca Liszta, Zoltána Kodálya oraz Ernsta von Dohnányiego w wykonaniu solistów i Chóru Filharmonii Narodowej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Zsolta Nagya, 19 listopada zainauguruje III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, który potrwa do 27 listopada.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Eufonie Michał Montowski Agnieszka Kunikowska

Na co iść do kina w weekend? Premiery filmowe

Szykując premiery kinowe na weekend 29-31 października, dystrybutorzy postawili przede wszystkim na horrory i filmy grozy, głównie tzw. szerokiego nurtu popkulturowego. Na ekrany wchodzi m.in. "Ostatniej nocy w Soho" i "Censor". Ale obejrzeć będzie można także dramat "Poufne lekcje perskiego" Vadima Perelmana i komedię "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski kino FILM KULTURA

"Bigger splash". Kontemplacja plusku

Widok na obrazie jest kompilacją kilku elementów, m.in. fotografii z książki na temat budowy basenów i szkiców Hockneya przedstawiających kalifornijskie modernistyczne rezydencje z lat 60. XX wieku. W przeciwieństwie do innych "basenowych" obrazów artysty nie ma w tej kompozycji nagiego mężczyzny, który odpoczywałby, pływał lub wychodził z kąpieli. Jest plusk, zamącona tafla basenu, biały rozprysk wody i rozgrzane słońcem powierzchnie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Sto lat Andrzeja Munka. Był inspiracją dla wielu uznanych reżyserów

Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku, zmarł 20 września 1961, 60 lat temu. Był jednym z przedstawicieli polskiej szkoły filmowej, operatorem i reżyserem, znanym przede wszystkim jako twórca tragikomicznych filmów rozrachunkowych, takich jak "Eroica" i "Zezowate szczęście", ale także dramatu wojennego, "Pasażera", który okazał się pośmiertnym wielkim sukcesem reżysera. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Munk Michał Montowski FILM

Stanisław Lem i Cyprian Kamil Norwid - inicjatywy rocznicowe Narodowego Centrum Kultury

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin pisarza, filozofa oraz futurologa Stanisława Lema i dwusetną rocznicę urodzin poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury przygotowało specjalne projekty.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Narodowe Centrum Kultury KULTURA Stanisław Lem Cyprian Kamil Norwid