Polskie Radio
Section05
Michał Montowski

"Miłość ziemska i niebiańska" według Tycjana

W 1514 roku Nicolo Aurelio, sekretarz weneckiej Rady Dziesięciu, ożenił się z Laurą Bagarotto, zamożną wdową z Padwy. Obraz powstał najpewniej z okazji tych zaślubin, nie jest to jednak konwencjonalny portret małżeński. Nie ukazuje wizerunku panny młodej, chociaż jedna z przedstawionych na obrazie kobiet ubrana jest w strojny wenecki strój ślubny.
Zobacz więcej na temat:  Tycjan Michał Montowski Dwójka malarstwo Grażyna Bastek SZTUKA

Meduzy. Potwory Rubensa i Caravaggia

Czy Leonardo da Vinci namalował "Meduzę" na tarczy? Czy na jakimś zakurzonym strychu lub w ciemnej piwnicy kryje się przedstawienie najokropniejszej z gorgon z włosami jak węże? A może opisana w "Żywotach" Giorgia Vasariego barwna historia o potwornym obrazie, który wystraszył ojca artysty to tylko apokryf, legenda wymyślona dla ubarwienia biografii… Nikt tego nie wie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Dwójka SZTUKA Michał Montowski Caravaggio

Romantyczne "Kredowe skały Rugii" Caspara Friedricha

Człowiek w obliczu potęgi przyrody, to jeden z ulubionych motywów malarstwa romantycznego. Natura jest w nich tajemnicza, niekiedy groźna, a ludzie przytłoczeni jej wielkością, podziwiają nieposkromione piękno świata i żywiołów.Caspar David Friedrich często powracał do swych ulubionych motywów, wśród nich były przedstawienia gór, morza, ruin gotyckich opactw, cmentarze w dębowych lasach.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Michał Montowski Grażyna Bastek Dwójka

Joanna Rajkowska: ludzie bronią się przed obrazem rzeczywistości

To jedna z najciekawszych i najbardziej znanych współczesnych polskich artystek. Przez warszawiaków kojarzona z palmą na rondzie De Gaulle'a i z dotleniaczem na placu Grzybowskim. Autorka projektu Rhizopolis - "miasta korzeni" - eksperymentującego z doznaniami, jakie daje życie pod ziemią, uczestniczka międzynarodowego projektu studyjnego w Palestynie, którego efektem jest wystawa "Codzienne formy oporu" pokazywana obecnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski SZTUKA KULTURA

"Z Archiwum X". 25 lat od polskiej premiery serialu

7 sierpnia urodził się David Duchovny, a 9 sierpnia Gillian Anderson - czyli znana z małego i wielkiego ekranu - para agentów FBI do spraw paranormalnych, rejestrowanych w słynnym Archiwum X. Serial z kolei wszedł na polskie ekrany w marcu 1996 roku, czyli 25 lat temu! Z tej okazji w "Magazynie Bardzo Filmowym" zaprosiliśmy słuchaczy do wspomnień i refleksji o serialu "Z Archiwum X". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski FILM kino KULTURA fantasy science-fiction

XII Festiwal Królewskie Arkady Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie

Między 6 a 28 sierpnia - w piątki i soboty - w trakcie 12 występów zaprezentują się twórcy niezależni, poszukujący, proponujący różnorodną sztukę teatralną i muzykę. W programie m.in. recital Katarzyny Żak "Miłosna Osiecka", poetycka opowieść "Drom. Ścieżkami Romów" i spektakl "Fin amore" - opowieść o miłości rycerza i damy. Wszystko pod sklepieniami Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski KULTURA Zamek Królewski

Dustin Hoffman kończy 84 lata. "Jedno z największych nazwisk amerykańskiego kina"

- Dustin Hoffman to człowiek o nieograniczonych możliwościach jako aktor - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Kołodyński, historyk kina. Bohater "Magazynu bardzo filmowego" ma na swoim koncie wiele wybitnych ról, m.in. w "Absolwencie", "Nocnym kowboju", "Maratończyku", "Sprawie Kramerów", "Tootsie" i "Rain Manie". Mimo 84 lat nadal jest czynny zawodowo.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski kino FILM Andrzej Kołodyński Dustin Hoffman