Polskie Radio
Section05
Michał Montowski

Zachwycały na wystawie światowej 1939. Zespół dzieł wraca do Polski

- Zgodnie z wizją komisji artystycznej powstał jednorodny stylistycznie zespół prac, który ukazywał momenty chwały Polski przedrozbiorowej. Taka była intencja, by na wystawie światowej w Nowym Jorku pokazać II RP jako państwo o wielowiekowej tradycji kulturowej, ale i prężne gospodarczo, rozwijające się - mówiła w radiowej Jedynce prof. Irena Kossowska o cennych obrazach, które po 83 latach wkrótce powrócą do Polski.
Zobacz więcej na temat:  USA malarstwo Akademia Sztuk Pięknych II wojna światowa Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork

"Ranne ptaki są nieufne". Od studyjnej podróży po Polsce do wystawy

- Tytuł wystawy pochodzi z jednego z ostatnich tekstów w naszej książce. Dotyczy rehabilitacji bielika. Ten ranny ptak stał się dla nas symbolem tego, co się w polskiej historii wydarzało przez dziesięciolecia czy wręcz setki lat; symbolem naszego społeczeństwa, które jednak cały czas w jakimś procesie rehabilitacji także jest - mówiła w radiowej Jedynce Dyba Lach, współautorka wystawy "Ranne ptaki są nieufne" w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa fotografia Gdańsk KULTURA Michał Montowski

Wystawa "Mapy". Ukraińscy artyści w Kordegardzie

Wystawa "Mapy" przedstawia prace trzech artystów, którzy pochodzą z Ukrainy. Jest to prezentacja międzypokoleniowa, łącząca różne osobowości artystyczne i różne techniki. Dzieła Oleha Kapustyaka, Nikity Tsoya i Wasyla Savczenki można oglądać w warszawskiej galerii Kordegarda.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury wystawa Ukraina Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Kunikowska Michał Montowski

"Noli me tangere" Tycjana. Maria Magdalena i Chrystus Zmartwychwstały

"Noli me tangere" (nie dotykaj mnie) to słowa, które wypowiedział zmartwychwstały Chrystus Marii Magdalenie, gdy spotkali się w ogrodzie Getsemani. Maria Magdalena początkowo wzięła Chrystusa za ogrodnika, a gdy go rozpoznała i pragnęła dotknąć, ten poprosił ją, aby go nie zatrzymywała: "jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Tycjan Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Jubileusz Ewy Dałkowskiej. Kino, scena i ... teatr domowy

W latach 70. XX wieku film stanowił bardzo istotną część świadomości społecznej. W takiej rzeczywistości, na polskich scenach, pojawiła się Ewa Dałkowska. Aktorka teatralna, radiowa i filmowa, 10 kwietnia skończyła 75 lat. Zdaniem prof. Barbary Gizy - filmoznawczyni i socjologa - aktorstwo Dałkowskiej prowokuje do aktywnej postawy odbiorczej. 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Dałkowska KULTURA Michał Montowski film polski

"Kwiecień Krzysztofa Komedy". Świętowanie zacznie się w Gdańsku

- To sztuka muzyczno-teatralna; jeśli grają muzycy, to jest to koncert; jeśli są multimedia, to jest to widowisko multimedialne; jeśli gra aktor, to jest to monodram. Nie ma tutaj priorytetów. Nikt nie występuje w tle, każdy dostaje na scenie czas tylko dla siebie - mówił w Jedynce Krzysztof Witkowski, reżyser widowiska muzycznego "Nim wstanie dzień".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Komeda koncert Jazz Michał Montowski widowisko teatralne Gdańsk KULTURA

"Milczenie owiec" - film, który zapoczątkował w kinie modę na psychopatów

- Jest to przerażający film o seryjnych mordercach, ale pokazany w trochę inny sposób. "Milczenie owiec" jest określane jako horror/thriller, ja natomiast lubię o nim myśleć, że jest to kameralny thriller psychologiczny. Wzbudza dużo niepokoju, chociaż ma też wątki bardziej nawet kryminalne niż stricte horrorowe - mówiła w Jedynce Monika Stolat, znawczyni dreszczowców.
Zobacz więcej na temat:  kino Anthony Hopkins jodie foster Oscary Michał Montowski FILM