Polskie Radio
Section05
Moskwa

Odtajniona notatka dla Tuska. Nie chcieli Ukrainy w NATO i UE, a Rosja miała nie być zagrożeniem

Donald Tusk i Radosław Sikorski kierowali się stanowiskiem, że Rosja powinna stać się partnerem Polski i szeroko pojętego Zachodu i dostarczycielem surowców oraz, że nie będzie ona stanowić żadnego zagrożenia, a już zwłaszcza militarnego. Odtajnioną notatkę opublikowało TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Ukraina Rosja Moskwa MSZ Radosław Sikorski Unia Europejska NATO

Macron wraca do dialogu z Putinem. Przywódcy rozmawiali ponad dwie godziny

Emmanuel Macron zadzwonił do Władimira Putina pierwszy raz od miesiąca. Jak poinformował Pałac Elizejski, rozmowa trwała ponad dwie godziny. Informację potwierdził także Kreml. Putin miał przekonywać prezydenta Francji, że "Kijów nie jest gotowy do poważnej pracy" nad zakończeniem konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja wojna 2022 Rosja Ukraina Władimir Putin Emmanuel Macron Paryż Moskwa Europa

Rosyjska propaganda posuwa się do absurdów. Teraz zaprzecza istnieniu języka ukraińskiego

W programie wyemitowanym na kanale Rossija 1 rosyjski politolog usiłował przekonywać, że nie istnieje język ukraiński, a wszyscy mieszkańcy napadniętego kraju faktycznie posługują się językiem rosyjskim. - Mówi się o jakiejś Ukrainie, ukraińskim narodzie, ukraińskiej niepodległości, a gdzie jest język ukraiński? - pytał ekspert w propagandowej stacji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2022 Ukraina propaganda Kreml Moskwa telewizja media

Tajemnicze śmierci rosyjskich oligarchów. Oto wszyscy, którzy zginęli w tym roku

Dwaj rosyjscy oligarchowie - Władysław Awajew i Siergiej Protosenia - zostali znalezieni martwi w swoich luksusowych posiadłościach w Rosji i Hiszpanii w ubiegłym tygodniu. Jak donosi Newsweek.com to nie pierwsze tajemnicze śmierci wśród rosyjskich bogaczy w ostatnim czasie. Poniżej lista oligarchów, którzy zginęli w niejasnych okolicznościach od początku roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2022 Europa Moskwa Kreml Gazprom

"To wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej". Szczerski o spotkaniach szefa ONZ w Moskwie

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w Moskwie, to nie jest wizyta "w imieniu jakiegokolwiek państwa, bo te uważam za bezsensowne; to jest wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej, trzeba powstrzymać Putina od działań w Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Krzysztof Szczerski Moskwa Rosja wojna 2022 Ukraina Antonio Guterres dyplomacja Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Europa

Polskie Radio 24 Zatopienie krążownika "Moskwa". Sawicki: ogromna strata Rosji, Ukraińcy są przygotowani do wojny

Niewątpliwie z punktu widzenia operowania Rosji na Morzu Czarnym zatopienie krążownika "Moskwa" jest ogromną stratą. Pytanie, czy w tej chwili Turcja dopuści kolejne krążowniki rosyjskie na Morze Czarne. Bo gdyby cieśnina Bosfor była zablokowana, to być może nie doszłoby dalej do dozbrajania floty rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. Gośćmi audycji byli także: Jarosław Zieliński z PiS, Marcin Kulasek z Lewicy i Mariusz Kałużny z SP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jarosław Zieliński Marek Sawicki ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja Moskwa Morze Czarne Flota Czarnomorska marynarka wojenna

Pentagon: krążownik Moskwa nadal płonie. Ukraina twierdzi, że jednostka może posiadać głowice nuklearne

Okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, wciąż walczy z pożarem i zmierza w kierunku Sewastopola - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Tymczasem ukraiński portal Defence Express podaje, że na krążowniku mogą znajdować się głowice nuklearne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni marynarka wojenna pożar broń jądrowa Moskwa Flota Czarnomorska

Festiwal eufemizmów w niemieckiej prasie. Prof. Kucharczyk: mają przykryć prawdę o dobrych relacjach Berlina z Moskwą

- W niemieckich mediach można zobaczyć obecnie festiwal eufemizmów oraz gładkich słówek, które mają z jednej strony przykryć bardzo zasadniczy współudział Niemiec w dostrajaniu Władimira Putina, a z drugiej strony widać strategię polityczną, której częścią są dobre relacje Berlina z Moskwą - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Frank-Walter Steinmeier Niemcy Rosja Berlin Moskwa Władimir Putin Ukraina Nord Stream 2

Marne efekty wizyty kanclerza Austrii w Moskwie? "Rozmowa z Putinem nie napawa optymizmem"

Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział po spotkaniu z Władimirem Putinem, że nie wierzy w szybkie zakończenie agresji Rosji na Ukrainę. Spotkanie przywódców odbyło się w rezydencji prezydenta Rosji w Nowo-Ogariowie pod Moskwą i trwało ponad godzinę. Austriacki kanclerz przyznał, że opuszcza Moskwę "bez uczucia optymizmu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria wojna 2022 Rosja Ukraina Moskwa Władimir Putin