Polskie Radio
Section05
Nicolas Sarkozy

"Można rozmawiać z Putinem". Nicolas Sarkozy nie wycofuje się ze słów o potrzebie kompromisu z Rosją

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy nie wycofuje się ze swoich słów sprzed kilku tygodni o potrzebie kompromisu z Rosją i o niedopuszczeniu członkostwa Ukrainy w NATO. - Można rozmawiać z Putinem - powiedział w środowym wywiadzie dla francuskiej telewizji były szef państwa.
Zobacz więcej na temat:  Francja Unia Europejska Rosja Gruzja Ukraina ŚWIAT Nicolas Sarkozy Europa Władimir Putin

Francja: oburzenie po słowach Sarkoziego. Nie chce Ukrainy w UE i NATO, dopuszcza "ustępstwa terytorialne"

We Francji nie milkną słowa oburzenia po wywiadzie udzielonym przez byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego dla tygodnika "Le Figaro Magazine". Sprzeciwił się włączeniu Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej i opowiedział się za zorganizowaniem referendów w sprawie ustępstw terytorialnych wobec Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Nicolas Sarkozy Rosja Ukraina Unia Europejska Gruzja

Wraca afera "libijskich funduszy". Nicolas Sarkozy przesłuchany, przeszukano także jego mieszkanie

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został przesłuchany, a jego mieszkanie przeszukano w związku z tak zwaną aferą libijskich funduszy. Śledczy podejrzewają, że polityk sfinansował zwycięską kampanię prezydencką w 2007 r. ze środków przekazanych przez libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Przesłuchano też byłą pierwszą damę Carlę Bruni-Sarkozy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Nicolas Sarkozy

"To są skutki polityki ustępstw". Zełenski zaprasza Merkel i Sarkozy’ego do Buczy

Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych powiedział, że "politycy Zachodu, którzy przed 14 laty potwierdzili odmowę przyjęcia do NATO jego kraju, zrobili to w obawie przed Rosją". - Myśleli, że odmawiając Kijowowi wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, usatysfakcjonują Moskwę - wskazał prezydent Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Angela Merkel Nicolas Sarkozy

NASZ WYWIAD B. premier Francji w zarządzie rosyjskiej spółki. Ekspert: Francja prowadzi dwuznaczną politykę wobec NATO i Rosji

- Francja uważa, że dwuznaczność jest źródłem siły. Z jednej strony jest sojusznikiem w NATO i UE, z drugiej strony Paryż podejmuje pewne działania, które postrzega jako "niepodporządkowujące się interesom amerykańskim". Francja zachowuje otwarte drzwi dla Rosji, daje do zrozumienia, że niechętnie podpisuje się pod polityką, którą prowadzą sojusznicy z NATO w stosunku do Rosji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Maślanka (PISM), tłumacząc kontekst polityki Paryża wobec Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Unia Europejska wojsko NASZ WYWIAD USA Nord Stream 2 Ukraina Białoruś Władimir Putin Francja Emmanuel Macron Francois Fillon Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy skazany. Piotr Witt: dla Francuzów to szok

- W przypadku Sarkozy'ego to są trzy lata więzienia, z czego jeden rok więzienia ścisłego. Szok we Francji. Zawsze, kiedy wysoki funkcjonariusz państwa staje przed sądem, to szokuje. We Francji bardziej niż gdzie indziej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Witt, pisarz i eseista, korespondent polskich mediów nad Sekwaną.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Francja Piotr Witt Antoni Opaliński Nicolas Sarkozy

Francja: były prezydent Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata więzienia m.in. za korupcję

Trybunał Karny w Paryżu uznał w poniedziałek w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Były szef państwa został skazany na trzy lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu. Sarkozy zapowiedział, że odwoła się od orzeczenia trybunału.  Po raz pierwszy w historii Piątej Republiki były prezydent został skazany za korupcję.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa Nicolas Sarkozy korupcja sąd