Polskie Radio
Section05
pegasus

Premier: twierdzenie, że ws. polityków PiS sądy decydują sprzyjająco to nierozumienie natury sporu

Sądzić, że sądy w jakikolwiek sposób sprzyjająco mogą decydować w sprawach najwyższych polityków PiS, to tak jakby ktoś nie do końca rozumiał natury tego sporu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób decyzję bydgoskiego sądu, który oddalił pozew cywilny senatora KO Krzysztofa Brejzy przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katowice Mateusz Morawiecki sąd sądownictwo Jarosław Kaczyński pegasus Prawo i Sprawiedliwość opozycja

Пресса за вторник, 19 апреля

В обзоре - Война РФ против Укрианы изменит архитектуру безопасности в Европе. Граждан Украины, которые отправились на войну, ждут в Польше их прежние рабочие места. Шпионское ПО Pegasus под прицелом Европарламента. 
Zobacz więcej na temat:  война в Украине Рынок труда Польша pegasus Европарламент

Inwigilacja Pegasusem w UE? Piękoś: jest wola polityczna, żeby tę sprawę wyjaśnić

- O możliwej inwigilacji urzędników UE za pomocą Pegasusa rozmawiałem z przywódcami frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Tam jest wola polityczna, by tę sprawę wyjaśnić na poziomie pewnej komisji, komisji śledczej, która prowadziłaby dochodzenie w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś, dziennikarz portalu wPunkt.online. Gośćmi debaty byli także Samuel Pereira z TVP.Info i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Samuel Pereira ŚWIAT Europa Unia Europejska inwigilacja pegasus

Prof. Henryk Domański: nie jestem zwolennikiem powstania komisji ds. Pegasusa

- W ten sposób można by pokazać, jak funkcjonują służby specjalne, a także państwo demokratyczne, ale to pod warunkiem, że informacje byłyby upublicznione. A skoro jest to niemożliwe, przemawiałoby to za nietworzeniem takiej komisji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Jerzy Jachowicz Henryk Domański

Barbara Bartuś o komisji ds. Pegasusa: dla opozycji to temat zastępczy

- Dzisiaj mamy bardziej poważne problemy niż Pegasus, ta sprawa to odwracane uwagi. Wywołane to zostało przez senatora Brejzę, a dotyczy czasów wyborów parlamentarnych i różnych nieprawidłowości, które odbywały się z udziałem ojca senatora - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Bartuś (Prawo i Sprawiedliwość). W dyskusji udział wzięła także Magdalena Biejat (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Eliza Olczyk

Еврокомиссия призывает страны ЕС противодействовать незаконной слежке за своими гражданами

ЕК призвала в Страсбурге все страны ЕС внедрить решения, способствующие противодействию незаконной слежке за гражданами, политиками, активистами и журналистами
Zobacz więcej na temat:  Европейский союз Европейская комиссия pegasus Право и Cправедливость

W PE debata nad doniesieniami o inwigilacji polityków. Powstanie także komisja śledcza

We wtorek w Strasburgu odbędzie się debata na temat przypadków cyfrowej inwigilacji polityków w krajach UE. Jak informuje Parlament Europejski, jest to reakcja na doniesienia medialne o tym, że w Polsce i na Węgrzech miało dojść do włamań na urządzenia cyfrowe polityków opozycji, aktywistów i dziennikarzy. Wykorzystano przy tym - jak podaje kanadyjskie laboratorium Citizen Lab - program szpiegowski Pegasus.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pegasus Europa Unia Europejska Parlament Europejski inwigilacja

Jan Rulewski: należy doprowadzić do tego, żeby komisja ds. inwigilacji na pewno powstała

- Należy posunąć się o oczko dalej i nie tylko domniemywać powstanie komisji, ale także - w imieniu opinii publicznej - doprowadzić do tego, żeby ona na pewno powstała - powiedział Jan Rulewski, odnosząc się do porozumienia opozycji ws. powołania sejmowej komisji ds. inwigilacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo pegasus inwigilacja podsłuch komisja śledcza Sejm służby specjalne Jan Rulewski

Komisja ds. inwigilacji. Duszek: politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani

- Musimy pamiętać, że służby są powołane do życia po to, aby dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Także politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani, żeby móc wychwytywać ewentualne nieprawidłowości i zagrożenia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Marcin Duszek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza inwigilacja Sejm służby specjalne pegasus

"Mam pewne obawy". Joanna Senyszyn o działaniu sejmowej komisji śledczej ws. Pegasusa

- Problem polega na tym, że członkami komisji są tylko przedstawiciele klubów, natomiast koła nie są przewidziane. W związku z tym niewykluczone, że powstanie klub zrzeszający kilka kół i wtedy będziemy mogli mieć przedstawiciela w komisji śledczej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Joanna Senyszyn z Polskiej Partii Socjalistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka służby specjalne Sejm komisja śledcza pegasus Joanna Senyszyn POLSKA

"Opozycja wykazuje się determinacją, zwęszyła krew". Jastrzębowski o planach utworzenia komisji ds. inwigilacji

- Opozycja będzie robiła wszystko - zdyscyplinuje własnych posłów, żeby na głosowanie przybyli i zagłosowali za powstaniem tej komisji. Jednak trudno powiedzieć jak będzie ona wyglądała i czym się skończy - stwierdził w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (TVP) i Piotr Cywiński ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Dawid Wildstein POLSKA polityka pegasus inwigilacja Sejm komisja śledcza

"Nie wiem, czy będzie w stanie coś Polakom przedstawić". Dziambor o komisji śledczej ds. inwigilacji

- Nie wiem, czy ta komisja będzie w stanie coś Polakom przedstawić, ale na pewno chciałbym, żeby się odbyła. Chociażby po to, żebyśmy zyskali wiedzę, którą dzisiaj posługują się media na zasadzie domysłów i politycy na zasadzie dementowania informacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Artur Dziambor (Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24 inwigilacja pegasus Sejm Artur Dziambor Konfederacja

Sejmowa komisja ds. inwigilacji. Lisiecki: wycieki i niedopowiedzenia mogą podgrzewać emocje

- Wiem, że - szczególnie jeśli chodzi o utajnione obrady - najciekawsze rzeczy posłowie często starają się wynieść na zewnątrz. Dzieje się tak, ponieważ na niedopowiedzeniach można budować różne scenariusze, napięcia i podgrzewać emocje w przestrzeni publicznej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Lisiecki (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA inwigilacja pegasus Sejm PiS Paweł Lisiecki

"Gra inicjowana z Kremla". Marian Kowalski o doniesieniach o inwigilacji Pegasusem

Gościem Michała Rachonia w Polskim Radiu 24 był komentator polityczny Marian Kowalski, który ocenił możliwy przebieg zapowiadanego na dzisiaj europarlamentarnego spotkania polityków frakcji EPL z ekspertami z Izraela w sprawie "skandalu dotyczącego oprogramowania szpiegującego Pegasus".
Zobacz więcej na temat:  Marian Kowalski Polskie Radio 24 ŚWIAT Michał Rachoń Parlament Europejski inwigilacja pegasus