Polskie Radio
Section05
pegasus

Jak Rosja rozgrywa sprawę Pegasusa. Raport TVP World odkrywa karty

- Międzynarodowe śledztwo prowadzone pod szyldem Pegasus Project było czymś więcej niż tylko bezstronną pogonią za prawdą. Nie przebierając w słowach, można powiedzieć, że nosi ono wszelkie znamiona długofalowej operacji rosyjskiego wywiadu - wskazuje Irina Tsukerman na stronach TVP World. Dziennikarka przeprowadziła analizę tego, jak Rosja za pośrednictwem organizacji trzeciego sektora i mediów próbuje realizować swoje cele z szermowaniem tematem oprogramowania Pegasus w tle.
Zobacz więcej na temat:  pegasus TVP dziennikarze

Nowe informacje ws. Pegasusa. "Opozycja dała się uwieść wielkiej grze rosyjskich służb"

To opozycja dała się uwieść wielkiej grze rosyjskich służb w sprawie Pegasusa - takie wnioski płyną z artykułu na portalu TVP World. Na początku marca 2023 roku "Gazeta Wyborcza" podała, że prezydent Sopotu Jacek Karnowski był inwigilowany systemem Pegasus w latach 2018–2019, gdy pracował nad kampanią opozycji do Senatu. Opozycja zarzucała, że Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje służby specjalne przy wyborach parlamentarnych.
Zobacz więcej na temat:  pegasus służby i bezpieczeństwo Rosja POLSKA opozycja

Atak na polski rząd podczas debaty w PE ws. "Pegasusa". Jasna odpowiedź Tarczyńskiego [WIDEO]

- Już w pierwszym wystąpieniu przewodniczący komisji zaatakował Polskę, moją ojczyznę, i demokratycznie wybrany rząd, więc z dumą i obowiązkiem będę ich bronił - mówił europoseł PiS Dominik Tarczyński w Parlamencie Europejskim, gdzie odbyła się debata o stosowaniu oprogramowania szpiegowskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Dominik Tarczyński rząd PiS pegasus debata

Komisja śledcza PE ds. Pegasusa na usługach Rosji? Nisztor: najciemniej jest pod latarnią

- Trzeba zacząć szukać tam, gdzie jest najciemniej, pod latarnią, czyli w Unii Europejskiej. Właśnie w UE rosyjska ośmiornica bardzo mocno się usadowiła. Z UE, a nie z Kremla, były prowadzone operacje, których celem było m.in. podważenie wizerunku Polski - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Piotr Nisztor. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Piotr Nisztor pegasus Parlament Europejski Rosja

Raport komisji śledczej PE ws. Pegasusa. Tarczyński: poziom podwójnej moralności jest nie do opisania

- Niemcy produkowały system szpiegujący i sprzedawały go niezgodnie z prawem poza UE, m.in. do Maroka. Tego samego Maroka, które podsłuchiwało prezydenta Francji - mówił  w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński, eurodeputowany PiS i członek komisji śledczej PE ds. Pegasusa.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska korupcja pegasus

TYLKO U NAS Kłopotliwa dla prezydenta Sopotu notatka Urzędu Miasta. "Z pracowników zrobiono niemal funkcjonariuszy CBA"

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, w 2018 roku nakazał urzędnikom zbieranie dowodów - tak wynika z notatki służbowej sporządzonej przez jedną z pracownic urzędu miasta. W grę wchodziło nagrywanie, sprawdzanie prywatnych transakcji i formułowanie doniesień na policję. Miało to zaszkodzić prezesowi Sopockiego Klubu Tenisowego (SKT) Bartłomiejowi Białaszczykowi, który twierdzi, że z pracowników urzędu zrobiono niemal funkcjonariuszy CBA.
Zobacz więcej na temat:  Sopot Jacek Karnowski polityka pegasus POLSKA

Premier: twierdzenie, że ws. polityków PiS sądy decydują sprzyjająco to nierozumienie natury sporu

Sądzić, że sądy w jakikolwiek sposób sprzyjająco mogą decydować w sprawach najwyższych polityków PiS, to tak jakby ktoś nie do końca rozumiał natury tego sporu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób decyzję bydgoskiego sądu, który oddalił pozew cywilny senatora KO Krzysztofa Brejzy przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katowice Mateusz Morawiecki sąd sądownictwo Jarosław Kaczyński pegasus Prawo i Sprawiedliwość opozycja

Пресса за вторник, 19 апреля

В обзоре - Война РФ против Укрианы изменит архитектуру безопасности в Европе. Граждан Украины, которые отправились на войну, ждут в Польше их прежние рабочие места. Шпионское ПО Pegasus под прицелом Европарламента. 
Zobacz więcej na temat:  война в Украине Рынок труда Польша pegasus Европарламент

Inwigilacja Pegasusem w UE? Piękoś: jest wola polityczna, żeby tę sprawę wyjaśnić

- O możliwej inwigilacji urzędników UE za pomocą Pegasusa rozmawiałem z przywódcami frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Tam jest wola polityczna, by tę sprawę wyjaśnić na poziomie pewnej komisji, komisji śledczej, która prowadziłaby dochodzenie w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś, dziennikarz portalu wPunkt.online. Gośćmi debaty byli także Samuel Pereira z TVP.Info i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Samuel Pereira ŚWIAT Europa Unia Europejska inwigilacja pegasus

Prof. Henryk Domański: nie jestem zwolennikiem powstania komisji ds. Pegasusa

- W ten sposób można by pokazać, jak funkcjonują służby specjalne, a także państwo demokratyczne, ale to pod warunkiem, że informacje byłyby upublicznione. A skoro jest to niemożliwe, przemawiałoby to za nietworzeniem takiej komisji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Jerzy Jachowicz Henryk Domański

Barbara Bartuś o komisji ds. Pegasusa: dla opozycji to temat zastępczy

- Dzisiaj mamy bardziej poważne problemy niż Pegasus, ta sprawa to odwracane uwagi. Wywołane to zostało przez senatora Brejzę, a dotyczy czasów wyborów parlamentarnych i różnych nieprawidłowości, które odbywały się z udziałem ojca senatora - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Bartuś (Prawo i Sprawiedliwość). W dyskusji udział wzięła także Magdalena Biejat (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Eliza Olczyk