Polskie Radio
Section05
Nowa Tradycja

Konkurs muzyki folkowej "Nowa Tradycja 2024"

Najważniejszą częścią 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" jest Konkurs Muzyki Folkowej, który w tym roku odbędzie się z udziałem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Nowa Tradycja Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Hanna Szczęśniak folk folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna MUZYKA muzyka polska muzyka dawna konkurs Konkurs Muzyki Folkowej

25. Festiwal "Nowa Tradycja". "Dziś to jest zupełnie inny konkurs niż w 1998 roku"

- W poniedziałek rozpoczęliśmy nabór do tegorocznej odsłony Konkursu Muzyki Folkowej. Na przestrzeni 25 lat na pewno dużo się zmieniło. Myślę, że dziś jest to zupełnie inny konkurs niż w 1998 roku, kiedy rozpoczynaliśmy jego tworzenie - mówiła w Dwójce Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka Konkursu Muzyki Folkowej na zbliżającym się Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Konkurs Muzyki Folkowej folk folklor tradycja Hanna Szczęśniak Jakub Jamrozek MUZYKA KULTURA Dwójka

„Wędrujący Ptak”. Ojdana i Drevo

W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej eskalacji agresji na Ukrainę Muzyczne Spotkania poświęcimy polsko-ukraińskiemu spotkaniu. Album „Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko i solowej płyty Kurpian Songs & Meditations oraz słynnej ukraińskiej grupy Drevo, która na Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Nowa Tradycja folk Jazz Ukraina Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Polonez z drugiej ręki. Nowy album zespołu Lumpeks

Premiera płytowa! Laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2019 roku właśnie wydali nowy album. "Polonez" - bo tak zatytułowana jest płyta - to już druga produkcja zespołu, który koncertuje po całej Europie, coraz odważniej zgłębiając polską muzykę tradycyjną, łącząc ją z free jazzem, improwizując i eksperymentując.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak POLSKA Jazz polonez - taniec muzyka ludowa Nowa Tradycja