Festiwal "Nowa Tradycja 2025". Świeże brzmienie muzyki folkowej Już 15 maja startuje 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", wydarzenie, które od lat łączy tradycję z nowoczesnością, inspirując artystów i słuchaczy do odkrywania korzeni muzyki ludowej w zupełnie nowym wydaniu. Zobacz więcej na temat: Czwórka Zobacz także
Folk, który zaskakuje. Nowa Tradycja PROGRAM FESTIWALU Festiwal folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja to nie tylko muzyczne święto – to spotkanie tradycji z awangardą, niszowości z żywą energią sceny folk i world music. W sercu wydarzenia bije Konkurs Muzyki Folkowej, gdzie dziedzictwo kulturowe odważnie flirtuje z elektroniką, jazzem i klubowym transem. Spotkaj ikony, odkryj przyszłe gwiazdy i poczuj puls nieoczywistych połączeń dźwiękowych. Start – 15 maja! Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna
Wiele źródeł prawdy W „Nocnej Strefie” przyglądamy się twarzom prawdy – trudnej i łagodnej, podważającej i budującej, stworzonej ze sprzecznych perspektyw i wewnętrznej, do której trzeba dotrzeć, szukanej gdzieś dalej, gdzie indziej, w bliskości i nieprzystawalności. Zobacz więcej na temat: world music folklor folk Dwójka Hanna Szczęśniak awangarda muzyka eksperymentalna improwizacja muzyka elektroniczna muzyka współczesna filozofia psychologia tradycja
Tradycja zapisana na taśmach IS PAN Z Jackiem Jackowskim, kierownikiem Zbiorów Fonograficznych w Instytucie Sztuki PAN, Aleksandra Stec rozmawia na temat nagrodzonych II miejscem w konkursie Fonogram Źródeł 2024 płyt: „Jacy traf do młodyk serc, starodowny zwyku, nie bój sie, nie zginies” oraz „Zbiór pieśni i melodii Lachów Szczyrzyckich”. Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec
TUGŁOS Ona: z duszą prawie na wierzchu, czasem wydobywająca z siebie dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Jej śpiew lubią ludzie i zwierzęta (te drugie podobno bardzo, szczególnie psy) Nie zawsze doceniana jako solistka, pożądana i niezbędna w orkiestrach. On: bywa milczący i skupiony, choć wszyscy oczekują od niego nieskrępowanej i entuzjastycznej ekspresji. Leci daleko, nawołuje, przyzywa. Używany w komunikacji międzyludzkiej i tej między światami. Uroczysty, poważny, dostojny, wesoły, lekkomyślny – wszelaki. Zobacz więcej na temat:
TRZCINY KARABACHU Trzciny Karabachu to projekt muzyków zespołu kIRk - Stanisława Matysa (duduk), Olgierda Dokalskiego (trąbka, flugelhorn) i Pawła Bartnika (elektronika). Powołanie Trzcin wiąże się z bardzo konkretnym doświadczeniem dudukisty. Matys gry na duduku uczy się od zaprzyjaźnionego Ormianina Nareka. Narek regularnie dostarcza Matysowi stroiki do instrumentu. Stroiki, zwące się po armeńsku gamish, wykonywane są z trzciny. Najlepszy materiał stanowią trzciny pochodzące z Górnego Karabachu. Zobacz więcej na temat:
TERCET IMPERIAL Zespół Tercet Imperial został założony wiosną 2024 roku przez dwóch doświadczonych multiinstrumentalistów - Piotra Zabrodzkiego i Jana Emila Młynarskiego. Muzycy o jazzowych korzeniach, biorący udział w niezliczonej ilości różnych muzycznych przedsięwzięć, od lat jeżdżą na polską wieś w poszukiwaniu wiedzy i inspiracji. Od dawna kooperują też z wiejskimi muzykantami, głównie z Radomszczyzny. Zobacz więcej na temat:
NON-ADAPTIVE DANCE MUSIC NDM zestawia tradycyjne polskie melodie taneczne – sprawdzone przez pokolenia narzędzia transu – z formą live electronics, która bazuje na szerokim instrumentarium, od instrumentów opartych o AI po sample z narodzin polskiej elektroniki w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Koncert jest pewnego rodzaju laboratorium, w którym badane są nowe i stare sposoby wywoływania ruchu i transu. Zobacz więcej na temat:
Memento Mori Dance Club Memento Mori Dance Club to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości. Starodawne pieśni maryjne, zaduszne a nawet wielkopostne obfitują w rytmy taneczne, głęboko ukryte pod strukturą pozornie arytmicznych „ciągliwych” melodii. W towarzystwie instrumentów śpiewy te nabierają szlachetnego brzmienia dawnych tańców polskich. Zobacz więcej na temat:
Mala Herba Wounded Healer czyli performance promujący płytę łączy w sobie materiał muzyczny, wizualizacje na żywo, scenografię i elementy rytualne. Opiera się na różnych praktykach leczniczych zakorzenionych w słowiańskich tradycjach i celebruje współpracę jako główną siłę ekspresji artystycznej i samego życia. Mala Herba to solowy projekt osoby producenckiej, artystycznej i aktywistycznej Zosi Hołubowskiej. Zobacz więcej na temat:
Lunaria Osią naszej twórczości jest kobiecy kontekst w polskiej muzyce tradycyjnej. Bazujemy na archiwalnych melodiach tanecznych i pieśniach, które są nie tylko świadectwem przeszłości, ale także żywym głosem naszych prababek. Wpuszczamy w te dawne melodie naszego ducha: współczesnych kobiet-muzykantek, które przywołując tradycyjne brzmienie snują też opowieść o sobie. Zobacz więcej na temat:
Weronika Grozdew-Kołacińska: W polskim folklorze wciąż coś się tli W magazynie kultury ludowej "Źródła" Maria Baliszewska rozmawia z dr Weroniką Grozdew-Kołacińską o zbliżającym się 26. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska
JUSTYNA JARY I ALEGANCKA KAPELA Czy folk to jedynie pieśni wiejskie? Stanowczo nie! Folk miejski to bogaty nurt muzyczny o silnych korzeniach w kulturze polskiej, ba! europejskiej, a wręcz światowej. Od wielu lat kontynuujemy muzyczne tradycje Warszawy. Podążając ścieżką wielkiego stołecznego barda - Stanisława Grzesiuka, wyśpiewujemy dawne oraz współczesne autorskie ballady celebrujące lokalność. Nie stronimy od charakterystycznego dla nurtu ballad podwórzowych humoru. Zobacz więcej na temat:
Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki) Pomysł pracy nad pieśniami wielkopostnymi wziął się ze wzruszenia. Połączenie ich z muzyką elektroniczną stało się dla mnie w końcu czymś oczywistym. Pozornie nie przystające do siebie światy związałam samplami i próbkami instrumentów akustycznych takich jak organy, trąbki czy kontrabasy. Przeplatają się one ze "zniszczonym i rozpadającym się" instrumentarium syntetycznym. Zobacz więcej na temat:
Jakub Kluś Kwintet Jakub Kluś Kwintet to zespół, który w mistrzowski sposób łączy elementy muzyki folkowej, jazzowej oraz szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Ich brzmienie czerpie inspiracje zarówno z tradycji muzyki podhalańskiej, rumuńskiej i całego łuku Karpat tworząc unikalną fuzję dźwięków, która wyróżnia się autentycznością oraz oryginalnością. Zobacz więcej na temat:
Fie.dronowicz Dwadzieścia lat temu zacząłem pierwsze podróże po Suwalszczyźnie w poszukiwaniu pieśni i melodii wśród najstarszych mieszkańców regionu. Materiał ten jest ukłonem w stronę ludzi którzy poświęcali mi swój czas, próbą zebrania wspomnień i moją subiektywną opowieścią o regionie. Zobacz więcej na temat:
CHORNO BRYVTSI CHORNO BRYVTSI to najnowszy, autorski projekt Kateryny Taran (aktorki, wokalistki) grającej na bandurze – tradycyjnym, ukraińskim instrumencie strunowym oraz Jacka Jędrasika (producenta i klawiszowca), kompozytora muzyki teatralnej. Fundamentem naszej muzyki są ukraińskie pieśni ludowe, którym próbujemy nadać minimalistyczny, ale nowoczesny charakter. Ten odświeżony klimat budujemy na oryginalnych słowach i melodiach – takich, które nas poruszają do głębi i które zasługują na to, by dać im nowe życie. Zobacz więcej na temat:
Польська фолькова сцена: у Варшаві відбудеться фестиваль «Нова традиція» Протягом 15–18 травня у концертній студії Польського радіо імені Вітольда Лютославського у Варшаві можна буде почути 12 гуртів-конкурсантів, що увійшли до фіналу Конкурсу фолькової музики, що традиційно відбувається в межах фестивалю «Нова традиція». Zobacz więcej na temat: Нова традиція фестиваль Польське радіо Радіоцентр народної культури музика традиція культура Мар'яна Кріль Mariana Kril