Polskie Radio
Section05
Paweł Szeremet

"Rosyjski ślad". Śmierć zasłużonego oficera w eksplozji

Główną wersją śledczą zamachu terrorystycznego na Maksyma Szapowała, 39-letniego szefa jednostki specnazu wywiadu wojskowego jest ”rosyjski ślad” – o tym powiedział mediom główny prokurator wojskowy Anatolij Matios. Służbowy mercedes Szapowała wybuchł wczoraj rano w Kijowie, oficer zginął na miejscu. Jak się okazało, Maksym Szapował był jednym z pierwszych obrońców lotniska w Doniecku, media podają, że jego podwładni zbierali informacje - dowody - na temat agresji Rosji na wschodniej Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Kijów wywiad Paweł Szeremet Donbas

NASZ WYWIAD "Śmierć Pawła Szeremeta to dzwon na alarm"

W normalnych warunkach - Paweł Szeremet mógł być szefem wielkiego holdingu medialnego. Jednak na Białorusi, w Rosji to niemożliwe - bo nie ma tam wolnych mediów. Tymczasem Zachód paradoksalnie wycofuje wsparcie dla niezależnych mediów, wolnych środowisk, m.in. na Białorusi – w ten sposób oddając teren Rosji, która instaluje tam antyzachodnią propagandę – mówił były białoruski więzień polityczny Źmicier Bandarenka.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Paweł Szeremet prawa człowieka Rosja Ukraina

W eksplozji auta zabity krytyk Putina i Łukaszenki

Nie żyje niezależny dziennikarz Paweł Szeremet. Według prokuratora generalnego Ukrainy doszło do zabójstwa, pod samochodem, którym jechał, umieszczono bombę. Szeremet był czołowym publicystą niezależnych mediów w Ukrainie, Białorusi, Rosji. Do pilnego wyjaśnienia sprawy wezwał prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Morderstwem zajmie się specjalna komisja rządowa. Kijów wspomogą funkcjonariusze FBI.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Paweł Szeremet Petro Poroszenko Raport Białoruś Rosja Ukraina Władimir Putin