Polskie Radio
Section05
Piotr Matwiejczuk

Wilno. Laboratorium doświadczalne dla Stanisława Moniuszki

- Pokrewieństwa między kolejnymi dziełami Moniuszki są liczne. My ich jeszcze dokładnie nie znamy, bo do tej pory nie powstał katalog tematyczny twórczości operowej tego kompozytora. To już jednak kwestia niedługiego czasu, bo jest tak duży ruch wokół Moniuszki, że wszystkie niewiadome, które jeszcze istnieją, niedługo przestaną być tajemnicą - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko MUZYKA Wilno kompozytor opera Piotr Matwiejczuk

Jakie było Wilno z czasów Stanisława Moniuszki?

- Z opisu Stanisława Augusta Lachowicza, postaci mało znanej, a bardzo zasłużonej, Wilno jawi się niemal jak pianopolis. Było to określenie odnoszące się do Paryża, a więc stolicy fortepianu. Z tym, że Lachowicz zżymał się, iż wileńskie pianistki i pianiści głównie wykonywali repertuar popularny: walce, mazury, kadryle itd. - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Piotr Matwiejczuk MUZYKA Wilno KULTURA

"Nowy Don Kiszot". Moniuszko wykorzystuje tekst Fredry

- Stanisław Moniuszko szukał zawsze wybitnych literatów. Kiedy nie mógł nakłonić ich do współpracy, wtedy wykorzystywał ich gotowe teksty. "Nowy Don Kiszot", jeden z dwóch tekstów Fredry, od razu był pisany z założeniem, że będzie zawierał wkładkę muzyczną - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula o moniuszkowskiej krotochwili w trzech aktach.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Piotr Matwiejczuk MUZYKA opera KULTURA

Skąd się wziął Stanisław Moniuszko?

- Cały problem polega tym, że właściwie nie ma pamiątek po Moniuszce. Owszem są rękopisy jego nut, ale w archiwum z rzeczy materialnych są tylko: tomiki poezji Mickiewicza i Jana Prusinowskiego oraz album panieński Aleksandry. Zdajmy sobie sprawę, że nie ma w Polsce muzeum Moniuszki, bo co można by było tam wystawić - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko MUZYKA HISTORIA muzyka klasyczna Piotr Matwiejczuk

Moniuszko. Od kompozytora do bohatera mitów narodowych

- Jako naród bez państwa potrzebowaliśmy wyraziście zarysowanej osobowości, wieszcza będącego wcieleniem cnót patriotycznych i idealnych wzorców do naśladowania. Moniuszko stał się zakładnikiem takiej sytuacji. Wbrew własnej woli stał sie rekwizytem politycznym. W zasadzie jest tak do dzisiaj - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Piotr Matwiejczuk MUZYKA HISTORIA muzyka klasyczna