Polskie Radio
Section05

Sława Bieńczycka

Czego nauczyła nas pandemia COVID-19? Ekspert: część z nas wyciągnęła odpowiednie wnioski

Pięć lat temu wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zostały zawieszone zajęcia w szkołach, zamknięto kina, teatry i muzea, wprowadzono zakaz zgromadzeń, a restauracje mogły dostarczać jedzenie jedynie na wynos. W następnych dniach w życie weszły kolejne ograniczenia, m.in. nakaz zasłaniania nosa i ust.
Zobacz więcej na temat:  medycyna szczepionka pandemia koronawirus Zobacz także

Igrzyska Invictus Games w Vancouver. Zawodnicy pokazują, że są niezwyciężeni

- Te igrzyska pokazują nam, jak dużo człowiek może w życiu osiągnąć. Konsolidacja środowiska weteranów to możliwość spotkania się nie tylko na polu walki, na misji, na poligonie, ale też na arenie sportowej, z taką pozytywną nutką rywalizacji w duchu fair play. Tam każdy sobie nawzajem gratulował, pocieszał się. Te emocje było widać na każdym kroku, i niezależnie kto wygrał - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o Igrzyskach Invictus Games w Vancouver mł. chor. Adam Lewkowski. 
Zobacz więcej na temat:  igrzyska wojsko Vancouver Zobacz także

Czy mężczyznom wypada płakać? "Tłamszenie emocji nie wyjdzie nam na zdrowie"

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że mężczyzna powinien być silny i dominujący, a już na pewno nie może okazywać uczuć oraz emocji. I choć żyjemy w czasach, w których dużo mówi się o obalaniu podobnych stereotypów, to nierzadko nosimy je w sobie od pokoleń. - Uczymy się tego od naszych ojców, dziadków czy pradziadków - zwraca uwagę terapeuta i psychotraumatolog Sebastian Antonowicz.
Zobacz więcej na temat:  psychologia emocje stereotypy Zobacz także

Czy potrafimy zawalczyć o lepsze wynagrodzenie? Mężczyźni radzą sobie z tym lepiej

Są osoby, które negocjują wszystko i targują się z każdym. Są też takie, które wstydzą się negocjować albo uważają, że nie wypada tego robić. A jak to jest z negocjowaniem podwyżki? Czy potrafimy zawalczyć o siebie, czyli o lepsze wynagrodzenie? Jak się do tego przygotować i zwiększyć swoje zarobki?
Zobacz więcej na temat:  wynagrodzenia pracownik pracodawcy społeczeństwo kobieta mężczyzna statystyka infografika Zobacz także

Czy rodzice powinni ingerować w to, jak dziecko się ubiera?

Moda to sposób na wyrażenie siebie, szczególnie dla młodych ludzi. Dla wielu nastolatków strój i wygląd to nie tylko codzienny wybór, ale manifestacja ich tożsamości, niezależności, czasami też efekt buntu i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Jak rodzice mogą wspierać dziecko w poszukiwaniu własnego stylu – i czy w ogóle powinni to robić?
Zobacz więcej na temat:  moda szkoła dzieci rodzice psychologia nastolatki Zobacz także

Rodzicielska huśtawka sumienia: między czasem dla dziecka a prawem do oddechu

Wielu rodziców ma poczucie winy, kiedy znajduje czas tylko dla siebie, zamiast bezustannie opiekować się dziećmi. - To bardzo ważne, żeby zadbać o zdrowie psychiczne i znaleźć chociaż chwilę dla siebie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Machnicka, psycholog i psychoterapeutka. Dlaczego brak odpoczynku może źle wpłynąć na relacje w rodzinie?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także dziecko rodzice wychowanie Monika Machnicka

Podszywają się pod urzędy skarbowe. Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Wielu z nas właśnie rozlicza się z fiskusem. Oszuści w tym czasie podszywają się pod urzędy skarbowe, wysyłając SMS-y lub maile z informacją o rzekomej nadpłacie czy źle wypełnionym zeznaniu podatkowym. - Pojawia się presja czasu i wtedy jesteśmy w stanie zrobić sobie bardzo wiele złego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Prószyńska, ekspertka NASK ds. cyberbezpieczeństwa. Jak nie dać się oszukać metodą na PIT?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także cyberprzestępczość Iwona Prószyńska nask urząd skarbowy pieniądze

Polskie nastolatki czują się coraz mniej szczęśliwe. Gdzie tkwią przyczyny?

Z ubiegłorocznego raportu UNICEF wynika, że stres związany ze szkołą, brak czasu na spotkania z przyjaciółmi i relacje z rodziną to główne powody, które sprawiają, że wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat spada poczucie szczęścia. - My traktujemy szczęście jako jeden z niezbędnych elementów praw dziecka - tłumaczy Jan Bratkowski z UNICEF Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także UNICEF dzieci szczęście