Polskie Radio
Section05

Trójka

Podsumowanie sezonu sportów zimowych. Adam Małysz: można być zadowolonym

Kolejny sezon sportów zimowych za nami. Nasi skoczkowie narciarscy, jak i reprezentanci innych dyscyplin zdobyli w tym czasie kilka trofeów. – Myślę, że można być zadowolonym, ale czekają nas też rewolucje – ocenia i jednocześnie zapowiada Adam Małysz, były sportowiec, a obecnie prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Adam Małysz sporty zimowe Skoki narciarskie

Królewskie arrasy w Wilnie. Prezentacja zbiorów Zygmunta II Augusta

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do podziwiania kolekcji arrasów króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta II Augusta w Wilnie. Do stolicy Litwy sprowadzono prawie 40 gobelinów z kolekcji, reprezentujących wszystkie serie, wśród których znajduje się aż 9 wielkoformatowych dzieł. Wystawie towarzyszyć będą również dodatkowe wydarzenia, m.in. z udziałem litewskich artystów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tomasz Miara Wilno wystawa Litwa

Jak pozostać zdrowym? "Cukrzyca jest przekleństwem naszych czasów"

– Jest to proste powikłanie otyłości, proste w znaczeniu mechanizmu patofizjologii. Gdy nie było otyłości, nie było też cukrzycy typu II. Przed drugą wojną światową chorowały na nią nieliczne osoby z najwyższych warstw społecznych. Paru polskich królów miało cukrzycę: Batory, Sobieski, Wiśniowiecki, ale były to osoby o bardzo dużej tuszy. Zwykli obywatele byli raczej chudzi i walczyli z głodem – zauważa prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek zdrowie choroba medycyna cukrzyca

Taniec jako wyraz naszych emocji

– Taniec to jest pokazywanie swoich emocji poprzez ruch. Sędziowie na turniejach tańca mają kryteria, na podstawie których muszą oceniać jak w sporcie. Nie jest to takie proste jak na przykład w biegach, gdzie wygra ten, kto dobiegnie pierwszy. Sędziowie różnie podchodzą. Jedni skupiają się na technice, inni na wydźwięku artystycznym, nawet na tym, jak para interpretuje muzykę – wyjaśnia choreograf Konrad Sołtys. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA taniec Redbad Klynstra