Polskie Radio
Section05

Dwójka

Powieść-przewodnik po Rzymie. "To wiedza o tym mieście przekazana w najprzyjemniejszej formie"

- Zawsze chciałam napisać książkę o Rzymie, to było moje wielkie marzenie, byłam zafascynowana tym miastem, historią sztuki. Aby nie zanudzić czytelnika, sięgnęłam do formy, która nie jest nowa w literaturze. Stworzyłam opowieść fikcyjną z wplecionymi w nią faktami - mówiła w Dwójce Agnieszka Zakrzewicz, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Rzym. Najpiękniejsze wakacje".
Zobacz więcej na temat:  Rzym Paweł Siwek turystyka wakacje Włochy

Filmoznawca: Marcin Giżycki w swojej książce odczarowuje awangardę

- Wielu widzów patrzy z daleka na filmy awangardowe, eksperymentalne, ale nie chcą do nich podejść. Podejrzewają, że te filmy są zbyt trudne, zbyt hermetyczne, że trzeba być znawcą albo boją się, że to jest kino zbyt niepoważne. Marcin Giżycki chciał popularyzować awangardę - mówił w Dwójce o książce "Kino artystów i artystek. Od Melièsa do Maciunasa" Paweł Sitkiewicz, filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  kino awangarda Jakub Kukla KSIĄŻKA

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Duszniki-Zdrój Paweł Siwek Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Lidia Grychtołówna

"Cisza" - wyjątkowy spektakl na 79. rocznicę Powstania Warszawskiego

- Cisza nie jest jakością estetyczną, której doświadczamy normalnie w teatrze, w ogóle w naszym dzisiejszym świecie nie ma ciszy. W czasie naszego spektaklu nie dzieje się specjalnie dużo, mamy szansę na zbudowanie przestrzeni na pamięć o tych, których z nami nie ma - mówił w Dwójce Michał Zadara, reżyser przedstawienia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Jakub Kukla Michał Zadara Muzeum Powstania Warszawskiego

Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński - przyjaciele, poeci, powstańcy

- Rzeczywiście byli sobie niezwykle bliscy, to było takie braterstwo dusz. Zdzisław Stroiński był jasnowłosy, wysoki i powściągliwy, wręcz delikatny. Tadeusz Gajcy był niskiego wzrostu, krępy, rozhukany i wesoły, miał duże problemy zdrowotne. Stroiński doskonale zdawał sobie sprawę ze skali talentu Gajcego i się nim opiekował, był dla niego prawdziwym przyjacielem - mówiła Maria Dorota Pieńkowska z Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dorota Gacek historia Polski