Polskie Radio
Section05

Jedynka

80. rocznica rzezi wołyńskiej. "Polska i Ukraina starają się zagoić bolesne rany"

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wołyń Rzeź Wołyńska społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk IPN Adam Hlebowicz Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski

Reportaż "Życie jak piosenka". Tadeusz Woźniakowski od 67 lat na scenie [POSŁUCHAJ]

Tadeusz Woźniakowski od przeszło 67 lat nieprzerwanie występuje na scenie. Śpiewa (w kilku językach), komponuje i aranżuje. Paręset jego piosenek znajduje się w radiowych archiwach. Reportaż został realizowany w 2017 roku z okazji okrągłego jubileuszu artysty na polskiej scenie muzycznej. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Tadeusz Woźniakowski Violetta Villas reportaż reportaż w Jedynce pr poleca Polskie Radio

Anna Kańtoch: fantastyka to absolutna wolność pisania

- Do dzisiaj uważam, że fantastyka to gatunek, w którym pisarz ma do dyspozycji wszystkie narzędzia i może napisać absolutnie wszystko - podkreśla Anna Kańtoch, z wykształcenia orientalistka, autorka opowiadań i powieści fantasy oraz popularnych kryminałów. Jej dzieła spotkały się z dużym uznaniem krytyków i czytelników - pisarka jest m.in. pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne".
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci kryminał fantasy Anna Stempniak literatura Anna Kańtoch

78. rocznica "małego Katynia". Reportaż "Wszelki ślad zaginął" [POSŁUCHAJ]

W lipcu przypada 78. rocznica akcji pacyfikacyjnej, zwanej obławą, przeprowadzonej przez NKWD po zakończonej wojnie, na północno-wschodnich terenach Polski. Zginęło wówczas blisko tysiąc osób. Do dziś nie znaleziono ich ciał. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Maciejowskiej pt. "Wszelki ślad zaginął". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Alicja Maciejowska historia Polski obława augustowska pr poleca Suwalszczyzna

Trela o pakcie senackim: nie wiem dlaczego Biedroń wystosował taki komunikat, rozmowy są kontynuowane

- Rozmowy są trudne, ale one są kontynuowane. Wchodzimy w kluczowy moment tych rozmów. Nie wiem dlaczego Robert Biedroń wystosował taki komunikat - tak o pakcie senackim mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Trela, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Trela Krzysztof Świątek POLSKA polityka lewica Senat wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość Robert Biedroń Sejm sondaże sondaż wybory opozycja

Światło, barwy i kształty. Iluzja w historycznych ogrodach i parkach

Iluzję wykorzystywano do kreowania odpowiedniej wielkości przestrzeni, do wydobywania emocji i wrażeń. Sięgano po różne sposoby, w tym: ukształtowanie terenu, wykorzystanie odpowiednich struktur roślinnych, gatunków i kolorów roślin, elementów architektonicznych, obiektów małej architektury ogrodowej oraz malarstwa iluzjonistycznego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST architektura ogród

Zakopiański Festiwal Literacki dobiegł końca

W dniach 7 – 9 lipca 2023 r. w Zakopanem odbył się 8. Zakopiański Festiwal Literacki pod hasłem "Czytajmy". Na bogaty program wydarzenia złożyły się spotkania autorskie oraz promocje książek, wręczenie nagrody im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, a także koncerty, wystawy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Natomiast kulminacyjnym punktem było wręczenie Nagrody Literackiej Zakopanego, która w tym roku trafiła do autorki książki "Witkiewicz. Ojciec Witkacego" – Natalii Budzyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane

Szczyt NATO w Wilnie a akcesja Ukrainy. "Brak wyraźnej deklaracji będzie rozczarowaniem"

Trwają ostatnie przygotowania do szczytu NATO w Wilnie, który rozpocznie się 11 lipca. Jednym z tematów będzie sprawa członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Tymczasem prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy; podobną informację przekazał Jens Stoltenberg. - Ze strony potrzeb bezpieczeństwa Ukrainy brak wyraźnej deklaracji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa będzie rozczarowaniem - ocenia prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski NATO Litwa Wilno wojna na Ukrainie szczyt NATO

"Chcę mieć coś swojego". Natalia Pławiak o pracy nad debiutancką płytą

Natalia Pławiak intensywnie pracuje nad swoim debiutanckim wydawnictwem. Do tej pory artystka wydała dwa single, które spotkały się z ciepłym przyjęciem. Do tego wokalistka może pochwalić się sukcesami w kilku konkursach radiowych. - Śpiewałam, odkąd pamiętam. (...) Konkursy radiowe to był ten moment, gdy stwierdziłam, że chcę mieć coś swojego - opowiada gość "Muzycznej Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  Anna Will muzyka rozrywkowa Pop Natalia Pławiak