Polskie Radio
Section05
Katarzyna Borowiecka

Quentin Tarantino i "Spekulacje o kinie" - premiera książki znanego reżysera

Quentin Tarantino, twórca m.in. "Pulp Fiction" i "Pewnego razu w Hollywood", spełnił swoje zapowiedzi i napisał książkę. Od początku kwietnia w Polsce dostępne są jego "Spekulacje o kinie". - Ta książka pokazuje nam, że to jest facet, który żyje kinem - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka literatura książki Quentin Tarantino kino Jan Dzierzgowski

Odkrywanie historii i klasyki kina - "Timeless Film Festival Warsaw"

8 dni, 130 pełnych metraży, 80 filmów krótkometrażowych oraz koncerty muzyki filmowej - tak zapowiada się pierwsza odsłona "Timeless Film Festival Warsaw". Otworzy go w poniedziałek (8 kwietnia) seans "Męczeństwa Joanny d’Arc" z 1929 roku, któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana przez Stefana Wesołowskiego, a wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej. O szczegółach opowiadali w Trójkowej audycji "Wszystko wszędzie teraz" Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński, dyrektorzy artystyczni wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka FILM KULTURA Trójka Łukasz Muszyński Sebastian Smoliński Patrycja Mucha Katarzyna Mazur Tom Ripley

Początek, czyli Smoczyńska, Maślona i Matuszyński o tym, jak trudny jest pierwszy dzień zdjęciowy

W dniu 62. urodzin Trójki, ale też dniu startu Nowej Trójki, zaprosiliśmy słuchaczy na spotkania z przedstawicielami świata sztuki i sportu w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Katarzyna Borowiecka, która powróciła do Trójki, była gospodynią audycji filmowej, do której zaprosiła znakomitych twórców filmowych. Jak sama przyznała, taki jej skład to spełnienie marzeń: Agnieszka Smoczyńska ("Córki dansingu", "Fuga", "Silent Twins"), Paweł Maślona ("Atak paniki", "Kos") i Jan P. Matuszyński ("Deep Love", "Ostatnia rodzina", "Żeby nie było śladów").
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Agnieszka Smoczyńska Paweł Maślona Jan P. Matuszyński Katarzyna Borowiecka urodziny Trójki 2024 Andrzej Wajda Trójka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Muzyczna tożsamość filmu "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy

– Zaczęło się od tego, że tych utworów miało być tylko sześć. Do filmu weszły też 23 utwory oryginalne. W przypadku filmu niezależnego jest to naprawdę spory, ale też fantastyczny wynik – mówiła Aneta Brykalska, konsultantka muzyczna, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do najnowszego obrazu Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Borowiecka Ryszard Jaźwiński FILM Jan Komasa muzyka filmowa