Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

Piotr Pustelnik: musiałem sobie wyrąbywać ścieżkę w góry. W sobie i w środowisku

Jako trzeci z Polaków - po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim - zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli 14 szczytów powyżej 8 tys. m. Zajęło mu to 20 lat, bo - jak sam mówi - starał się "nie stracić przy tym zdrowia ani życia". Ostatni z ośmiotysięczników, Annapurnę, atakował pięć razy. Ostatecznie udało mu się stanąć na jej szczycie w 2010 roku.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka góry Himalaje

Prof. Przemysław Urbańczyk. Archeolog, który idzie pod prąd

Podważanie utartych poglądów i formułowanie nowych hipotez - to jego specjalność. W Skandynawii odkrył półziemianki, które przypisał Słowianom biorącym udział w pierwszych wikińskich wyprawach. Przodków Mieszka I wywodzi z państwa wielkomorawskiego, zaprzecza istnieniu plemion Polan i Wiślan oraz sugeruje, że nazwa "Polska" została wymyślona... w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Katarzyna Kobylecka

Księgi prosto z Azji. Co znajduje się w zbiorach?

Kolekcja manuskryptów i ksiąg drukowanych z Muzeum Azji i Pacyfiku składa się obecnie z około 200 obiektów. Pokazują one różnorodność tradycji piśmienniczych kontynentu azjatyckiego. Wśród nich znajdują się największe w Polsce zbiory ksiąg tybetańskich, birmańskich i indonezyjskich, a także pojedyncze egzemplarze manuskryptów pochodzących z innych rejonów Azji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Azja Pacyfik książki

Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo

Mjr Wacław Drojowski zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata. Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Katarzyna Kobylecka