Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

Miedź - złoto dawnego Omanu. O badaniach zespołu polskich archeologów

Dzisiejszy Oman to kraj, gdzie dominują pustynie i półpustynie, a temperatura latem dochodzi do 50 st. C. Jego położenie geograficzne (południowo-wschodni róg Płw. Arabskiego) było jednak na tyle dogodne, że już od zamierzchłej przeszłości (III tys. p.n.e.) przecinały się tu szlaki handlowe łączące Indie z Mezopotamią. Głównym towarem eksportowym była miedź. W górskich dolinach, gdzie ją wydobywano i wytapiano, budowano np. monumentalne okrągłe kamienne wieże, które nie miały… wejścia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka oman archeologia Uniwersytet Warszawski

Czy średniowieczne stroje władców Makurii były wygodne?

Stroje noszone przez ludzi mówią nam, kim oni są albo za kogo chcieliby uchodzić. Kolor, rodzaj tkaniny czy specyficzne elementy garderoby to rodzaj kodu, który zdradza miejsce danej osoby w hierarchii władzy. Takie przesłanki legły u podstaw projektu realizowanego przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Badacze analizują różne aspekty związane z ubiorem władców Makurii - chrześcijańskiego państwa, które istniało między VI a XIV stuleciem na terenie dzisiejszego Sudanu, czyli dawnej Nubii. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia średniowiecze Sudan Afryka Nubia

Piramida faraona Mykerinosa. Czy dojdzie do jej renowacji?

Trzy najsłynniejsze piramidy Egiptu: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa na płaskowyżu Giza pod Kairem, w czasach swojej świetności wzbudzały zachwyt blaskiem promieni odbitych od ich ścian. Całe zewnętrzne powierzchnie tych grobowców pokryte były bowiem wypolerowanymi, ściśle do siebie przylegającymi kamiennymi płytami. W ciągu stuleci piramidy straciły jednak swoje okładziny. I właśnie teraz powstał projekt, by dokonać renowacji najmniejszej z owych piramid - faraona Mykerinosa.
Zobacz więcej na temat:  piramidy Egipt archeologia Katarzyna Kobylecka Szymon Zdziebłowski Dobrochna Zielińska

W Danii odkryto najstarszy napis runiczny. Jak powstawały runy?

Na duńskiej wyspie Fionia, w pobliżu Odense - w pochówku datowanym na II w. n.e. - odkryto żelazny nóż z wydrapanym na ostrzu napisem runicznym. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo użycia tego alfabetu. Równie stary jest jeszcze napis na kościanym grzebieniu, który znaleziono także w tych okolicach w połowie XIX w. Czy zatem tereny Danii były miejscem kształtowania się tego pisma?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność Dania Skandynawia

Jak polscy i norwescy władcy uzyskiwali prawo do panowania?

To w jaki sposób polscy i norwescy władcy legitymizowali swoją władzę, stało się przedmiotem badań zainicjowanych w roku 2020 przez polskich i norweskich mediewistów. Publiczne roszczenia do władzy były kluczowym problemem politycznym w społeczeństwach średniowiecznej Europy pozbawionych trwałych instytucji i struktur państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka monarchia średniowiecze archeologia Norwegia

"Miłość bez jutra" - opowieści o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett

Choć wojna nie sprzyja uczuciom, to jednak w tym trudnym czasie pozbawionym ideałów rodziły się namiętne związki. Ludzie doświadczali miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy. Historię kilkudziesięciu takich związków opisuje Agnieszka Cubała - popularyzatorka historii - w swojej najnowszej książce "Miłość bez jutra".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka miłość II wojna światowa książki literatura

"Origines Polonorum" – seria wydawnicza poświęcona najwcześniejszej historii państwa polskiego

Cykl wydawniczy "Origines Polonorum" [Pochodzenie Polaków] to skarbnica wiedzy na temat materialnych świadectw najwcześniejszych dziejów naszej państwowości. - Cykl oferuje naukowe podstawy do wszelkich badań nad naszą najwcześniejszą historią - powiedział w audycji "Eureka" prof. Przemysław Urbańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Origines Polonorum historia Polski Katarzyna Kobylecka

Indianie Pueblo. Odkrycia polskich archeologów na Mesa Verde

Indianie Pueblo żyli na południowym zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już w I tys. p.n.e. Byli rolnikami, uprawiali kukurydzę, dynię i fasolę. Początkowo mieszkali w prymitywnych domostwach – półziemiankach, ale od VII wieku n.e. zaczęli wznosić imponujące, wielopiętrowe budynki pod nawisami ścian kanionów. Tworzyli także galerie naskalnych rysunków.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Indianie Katarzyna Kobylecka