Polskie Radio
Section05
kopalnia w Karwinie

Polskie Radio wsparło rodziny ofiar tragedii w Karwinie

- Polskie Radio znane jest z tego, że zawsze towarzyszy Polakom w trudnych sytuacjach, a jak się okazuje, to nie tylko Polakom, bo dzisiejsza tragedia objęła także czeskich górników. Jako radio współczujące, wrażliwe podjęliśmy decyzję, że całość wpływów reklamowych, które były emitowane 23 grudnia, została przekazana na rzecz rodzin górników, którzy tragicznie zginęli w czeskiej Karwinie - powiedział Prezes Polskiego Radia S.A. Andrzej Rogoyski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek Czechy górnictwo kopalnia w Karwinie

Horror pod ziemią. Największe katastrofy górnicze

Mimo coraz nowocześniejszych technologii stosowanych w kopalniach, wciąż rośnie liczba wypadków, do których dochodzi pod ziemią. Wybuch w Karwinie był jednym z największych katastrof górniczych w tym roku – kosztował życie 13 osób. Przypominamy najtragiczniejsze wypadki, do jakich dochodziło w kopalniach na terenie naszego kraju, a także na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kopalnia Wujek wybuch gazu katastrofa w tureckiej kopalni kopalnia w Karwinie

Karwina. "Akcja ratunkowa może potrwać wiele dni"

Po wybuchu metanu w czeskiej kopalni zginęło 13 osób. Wśród nich jest 12 Polaków. – W miarę możliwości – biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa – chodzi o to, żeby ciała górników zwrócić rodzinom. Jednak obecnie sytuacja na dole, w miejscu, w którym doszło do katastrofy, jest zła. Nie ma warunków umożliwiających zejście ludzi. Akcja ratunkowa może potrwać wiele dni – powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  górnictwo Czechy kopalnia w Karwinie

Czeskie górnictwo. Lata tradycji, ale i wiele problemów

Tradycje wydobywania węgla w Czechach sięgają kilkuset lat wstecz. I choć Czesi wytwarzają znacznie mniej energii z węgla niż my, to można znaleźć wiele analogii między polskim i czeskim górnictwem. Po obu stronach granicy kopalnie zmagają się z problemami finansowymi, od czasu do czasu zdarzają się też - niestety - wypadki. Tragedia w Karwinie jest pierwszą od dawna o takiej skali, ale co roku w czeskich kopalniach giną ludzie, również Polacy. Tych w Czechach pracuje sporo, bo i warunki finansowe są niezłe.
Zobacz więcej na temat:  Czechy górnictwo kopalnia w Karwinie

W kopalni zginął 29-latek. Emocjonalna reakcja ojca górnika

- Byliśmy tu w nocy o godzinie 11. Nie wiedzieli nic i nic nie chcieli powiedzieć. Ktoś wyszedł, po czesku mówił i my go nie rozumieliśmy. Przyjechałem bo chciałem mieć potwierdzenie, że mój syn nie żyje - powiedział ojciec jednego z górników, którzy znaleźli się pod ziemią w kopalni w czeskiej Stonavie. W czwartek doszło tam do wybuchu metanu. 13 górników poniosło śmierć, 12 z nich miało obywatelstwo polskie.
Zobacz więcej na temat:  Czechy górnictwo ŚWIAT Europa akcja ratunkowa kopalnia w Karwinie

Janusz Steinhoff: nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń

Po wybuchu metanu w czeskiej kopalni zginęło 13 osób. Wśród nich jest 11 Polaków. - Każda śmierć górnika jest wielką tragedią dla całego środowiska. Niestety takie wypadki czasem się zdarzają. Nie wszystko można zaplanować, nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Steinhoff,  były minister gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Steinhoff Czechy górnictwo kopalnia w Karwinie