Polskie Radio
Section05
kultura dla dzieci

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci czytelnictwo kultura dla dzieci

"Literackie borówki". Rozmowa z Agatą Hącią w PR Dzieciom

Już w najbliższy piątek, po raz trzeci zajadać się będziemy pysznymi, "literackimi borówkami". W swobodnej, wakacyjnej atmosferze zaproszeni do Rabki - Zdroju eksperci i artyści poprzez: gry, zabawy językowe, formy teatralne i konkursy, będą próbowali rozkochać nas w języku polskim. Wśród nich dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Agata Hącia. Jakimi pomysłami zaskoczy nas w tym roku na wydarzeniu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim"? O tym i o innych smaczkach tegorocznego spotkania, usłyszeć można w audycji "Kulturoteka". 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca czas wolny kultura dla dzieci radio dla dzieci

"Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu". Posłuchaj audycji PRD

Już niebawem w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach zagoszczą dzieła Józefa Wilkonia - wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela tzw. polskiej szkoły ilustracji, a także rzeźbiarza – którego twórczość zdominowały właśnie przedstawienia zwierząt. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom o wystawie opowiedziała jej kuratorka, Bogumiła Wiśniewska. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci DAB+ kultura dla dzieci Kultura w PRD

Rozmowa o 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni

Dobiegł końca 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Jego głównym założeniem jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami. Nieprzypadkowo Konkurs odbywa się w Szafarni. Wielbiciele talentu Fryderyka Chopina twierdzą, że to miejsce jest kluczem do zrozumienia muzyki wybitnego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Radio Dzieciom kultura dla dzieci Martyna Chuderska Muzyka dla dzieci

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy!" Rozwiązanie literackiego konkursu Polskiego Radia Dzieciom

Wiosny może jeszcze za bardzo nie widzimy, ale przecież ta kalendarzowa właśnie przyszła. I ta literacka wiosna też. Do Polskiego Radia Dzieciom nadeszły bowiem piękne wiersze, nadesłane przez słuchaczy na wiosenny konkurs radiowy. To wiersze krótkie, dłuższe, pisane z ciociami, wujkami, przyjaciółmi i wraz z całymi rodzinami.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci

Rozmowa z autorami książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?"

Jeśli wśród słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom są podróżnicy, to na pewno ucieszy ich ta audycja. Usłyszeliśmy w niej o tym, że można kajakiem przepłynąć ocean. I o człowieku, który tego dokonał. Aleksander Doba, latał szybowcem, skakał na spadochronie, a ocean kajakiem przepłynął aż trzy razy! A na koniec życia zdobył Kilimandżaro - "dach Afryki"!
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci Martyna Chuderska