Polskie Radio
Section05
Marek Pijarowski

Tadeusz Strugała kończy 89 lat. "Teraz dopiero widzę, ile w życiu robiłem poza dyrygowaniem"

- Ponieważ moje życie zawodowe właściwie dobiegło już końca, to mam czas na to, żeby zsumować swoje dokonania. Dochodzę do wniosku, że sporo pracowałem poza dyrygowaniem, poza koncertami i nagraniami z orkiestrami, może nie z całego świata, ale z trzydziestu różnych krajów – mówił w Dwójce maestro Tadeusz Strugała w dniu swoich 89. urodzin (10.02).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Strugała dyrygent Marek Pijarowski Krzysztof Jakowicz Jakub Kukla Monika Zając Dwójka KULTURA MUZYKA

70. urodziny maestro. Rozmowa z Markiem Pijarowskim

Maestro Marek Pijarowski – dyrygent, pedagog i multiinstrumentalista skończył siedemdziesiąt lat. – Dlaczego dyrygentura? Trzeba było coś wybrać. Muszę przyznać, że dojście do pewnego poziomu sprawności w grze na instrumencie mnie męczyło. Dlatego nie zdecydowałem się na fortepian, obój ani skrzypce. Wybrałem dyrygenturę i tak potoczyło się moje życie – mówił maestro w programie "Wybieram Dwójkę". Jak wspominają go jego profesorowie oraz studenci? Czego życzą mu najbliżsi współpracownicy? 
Zobacz więcej na temat:  Marek Pijarowski muzyka klasyczna Dwójka Jakub Kukla

Marek Pijarowski: dyrygowanie nie polega na władzy

- Z jednej strony dyrygent powinien mieć ostatnie słowo, bo ktoś musi to wszystko przecież zebrać. Ale równocześnie musi to być też ostatnie słowo orkiestry, w tym znaczeniu, że orkiestra to akceptuje, szanuje moją koncepcję i to, że biorę za nią odpowiedzialność. Muszę być pewien tego, co robię, ale nie powinno mieć to nic wspólnego z tzw. władzą - mówił w Dwójce znakomity polski dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pijarowski dyrygent muzyka klasyczna Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA

"Niepodległej na urodziny". Paderewski, Kilar i polsko-niemiecka uwertura

- Jesteśmy dumni, że uwerturę "Zur Namensfeier" Beethovena mogliśmy zaprezentować na estradzie Konzerthausu - podkreślał maestro Marek Pijarowski, który 23 października - w ramach uroczystego koncertu zorganizowanego w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - dyrygował Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Skulska Marek Pijarowski Berlin Poznań koncert MUZYKA