Polskie Radio
Section05
niepodległość

Święto Niepodległości. Szef MON: bez państwowości polskiej nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi

Bez państwowości polskiej nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi - napisał w sobotę w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak, jednocześnie apelując, abyśmy dbali o to, by decyzje dotyczące Polski i Polaków zapadały w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak MON niepodległość Święto Niepodległości tożsamość bezpieczeństwo polityka Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej

Święto Niepodległości. 10 sukcesów II RP

Odzyskanie 105 lat temu niepodległości oznaczało dla Polaków nie tylko wielką radość, ale też wielką pracę. Polska nie miała lekkiego startu. Sąsiedzi nie byli zadowoleni z jej odrodzenia, lata zaborów i prowadzona na jej terenie I wojna światowa odcisnęły się mocno na społeczeństwie i gospodarce. Mimo to obywatele II RP zdobyli się na kilka spektakularnych sukcesów. Przedstawiamy wybór dziesięciu z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA niepodległość II RP II Rzeczpospolita

Walka, miłość i poświęcenie. Przedwojenne kino patriotyczne

- Filmy patriotyczne zaczęto produkować już od 1919 roku. Szczególnie popularny był wówczas temat I wojny światowej - mówił krytyk filmowy Michał Pieńkowski w Polskim Radiu. - Zawsze na pierwszym planie był wątek romansowy, bo wiadomo, że bez wątków miłosnych to filmów w ogóle wtedy nie mogło być - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 kino FILM niepodległość 11 listopada Józef Piłsudski HISTORIA

"Oczami Dziecka - Niepodległość". Zobacz koncerty Polskiego Radia Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom prezentuje dwa koncerty patriotyczne Polskiego Radia Dzieciom "Oczami Dziecka - Niepodległość". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie miały miejsce koncerty Laureatów I i II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Patriotycznej "Płytoteka". Koncerty zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość radio dla dzieci patriotyzm dzieci koncert

Jarosław Kaczyński: odwołanie do tradycji walki o niepodległość jest znów aktualne

- Konieczny jest wielki wysiłek i konsolidacja naszego narodu - mówił w piątek na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie Jarosław Kaczyński, odnosząc się do forsowanych przez Parlament Europejski zmian unijnych traktatów. - To jest plan niemiecki, a nie chcemy podlegać Niemcom. Chcemy być wolni i niepodlegli - podkreślał prezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości Józef Piłsudski Jarosław Kaczyński niepodległość Unia Europejska Parlament Europejski Prawo i Sprawiedliwość Niemcy Donald Tusk Platforma Obywatelska koalicja obywatelska koalicja PSL Polska 2050 lewica bezpieczeństwo tożsamość

PR24 Jan Żaryn o niepodległości. "100 lat temu suwerenność była rozumiana w sensie gospodarczym"

W przeddzień Święta Niepodległości w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówił o historycznych aspektach niepodległości i suwerenności, ale także o kwestiach politycznych i społecznych, zarówno w kontekście Polski, jak i państw ościennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Jan Żaryn niepodległość odzyskanie niepodległości 11 listopada

Ignacy Jan Paderewski. "Robił wszystko na rzecz odzyskania niepodległości"

- Już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Dwójce Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Święto Niepodległości historia Polski niepodległość Dwójka Jakub Jamrozek

Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom

"Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów." czytamy na stronie www.gov.pl. Tego dnia audycje Polskiego Radia Dzieciom będą miały charakter tematyczny. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości niepodległość symbole narodowe patriotyzm

Narodowe Święto Niepodległości. Z wizytą w Muzeum Józefa Piłsudskiego i dworku "Milusin" w Sulejówku

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów. W ten weekend warto odwiedzić Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - Zależało nam, żeby pokazać, jak kształtowała się jego osobowość - mówi o marszałku i działalności muzeum dyrektor Robert Andrzejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Robert Andrzejczyk Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Sulejówek niepodległość Święto Niepodległości Józef Piłsudski

MEiN: ponad 19,8 tys. szkół zgłosiło się do udziału w akcji "Szkoła do hymnu"

Ponad 19,8 tys. szkół zgłosiło się do udziału w kolejnej edycji akcji MEiN "Szkoła do hymnu" - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Finał akcji - wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbędzie się w piątek o godz. 11.11.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek niepodległość Święto Niepodległości hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego szkoła edukacja

Narodowe Święto Niepodległości 2023. Sprawdź plan obchodów i najważniejszych wydarzeń

Modlitwy w intencji ojczyzny, uroczyste obchody z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, niepodległościowe koncerty patriotyczne oraz jak co roku akcja "Niepodległa do hymnu", czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 10 i 11 listopada. W tym roku przypada 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości Andrzej Duda Warszawa 11 listopada niepodległość

Larmo znaczy larum – finał Roku Korfantego w "Trójce pod Księżycem"

"Larmo grają, Panie Korfanty, a Pan?". - Wojciech Korfanty od czasów gimnazjalnych niemal do końca życia, czyli przez pół wieku, służył "sprawie polskiej", a polski Śląsk stał się dla niego najważniejszą. Rok 2023 został ogłoszony między innymi "Rokiem Wojciecha Korfantego". W kwietniu minęła 150. rocznica urodzin jednego z "ojców niepodległości".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wojciech Korfanty Śląsk KSIĄŻKA TEATR powstania śląskie 11 listopada niepodległość Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Unifikacja Rzeczpospolitej. Z jakimi problemami mierzono się po odzyskaniu niepodległości?

Unifikacja Rzeczpospolitej stała się jednym z najpoważniejszych wyzwań po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918. Po 123 latach zaborów każda z trzech części Rzeczpospolitej miała odmienny system finansowy, gospodarczy i infrastrukturalny. Inne były waluty, rozstawy szyn, zasady ruchu drogowego, zróżnicowany był system miar i wag, odrębne systemy prawne.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski odzyskanie niepodległości niepodległość rozbiory Polski