Polskie Radio
Section05
pr poleca do szkoły

Bieszczady! Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński...

Góry, lasy i całkiem sporo zwierząt, a wśród nich wilki i niedźwiedzie... więc może by tak rzucić wszystko i pojechać w końcu w te Bieszczady? Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński... kto nie miał takich marzeń! Czasem nawet myślą o tym radiowe zwierzaki. Lew i Królik tak za tymi górami zatęsknili, że do bieszczadzkiej rozmowy zaprosili podróżniczkę Zofię Nowaczyk.
Zobacz więcej na temat:  podróże Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja DAB+ Bieszczady

Największe miasta świata. Tokio

Z "Opowieściami…" wyruszyliśmy w nową podróż. Tym razem odwiedziliśmy największe miasta świata. Zaczynamy w Japonii. To starożytna kraina o niezwykłych tradycjach ze względu na lokalizację na wyspach i wielowiekowe odcięcie od wpływów innych państw kraj ten stworzył własną unikalną kulturę. Jego stolicą jest Tokio, które jest nie tylko najrozleglejszą i najładniejszą metropolią na ziemi, ale ma też bogatą historię nieodłącznie związaną z dziejami tego wyspiarskiego państwa, na wschodnich krańcach Azji, nad Oceanem Spokojnym.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie podróże DAB+

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU edukacja dzieci #zostańwdomu

Wigierski Park Narodowy. Życie bobrów

Północny wschód Polski to wspaniałe jeziora, a jedno z nich nazwą podobne jest, jak mówi Leopold - do śliwki węgierki… Jezioro Wigry, bo o nie chodzi, kształtem przypomina literę „S”. A dawniej nazywało się Wingry, podobno od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się). Taką nazwę znajdujemy też w dawnej informacji o łowach Władysława Jagiełły. Kronikarz napisał, że w 1418 roku władca polował na terenie zwanym Wingri. W tamte rejony zabrał słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom przyrodnik - gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja geografia

Królik - zwierzę żyjące blisko człowieka od tysięcy lat

Królik to ssak z rodziny zającowatych. Ulubione miejsca w których się osiedla ze swoją rodziną to łąki, trawiaste pagórki i pastwiska. Chętnie żeruje na obrzeżach lasu. Żywi się roślinami, młodymi pędami, liśćmi i trawą. Mieszka w koloniach, kopie nory, prowadzą do nich bardzo długie korytarze połączone ze sobą w podziemną sieć, z kilkoma wejściami. Jest to doskonała ochrona przed wrogami! Łatwo wymknąć się niepostrzeżenie lub zniknąć nagle pod ziemią tuż przed nosem drapieżnika. Zapraszamy do wysłuchania audycji o niełatwym losie królików.
Zobacz więcej na temat:  edukacja języki obce