Polskie Radio
Section05
rozwój dziecka

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie radio bez reklam

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie rodzice rozwój dziecka

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdolności rozwój dziecka radio bez reklam

Duchowość a rozwój dziecka 

Duchowość wpisana jest w człowieka od momentu poczęcia. Dziecko od najwcześniejszych lat swojego życia dzieli się sferą duchowości. Rodzice są pierwszymi nauczycielami i świadkami wiary – jako pierwsi towarzyszą dziecku i będą przy nim do czasu osiągnięcia pełnej dorosłości. Ważne jest, by umożliwić dziecku dostęp do tej sfery. Nie przeszkadzajmy w samodzielnym odkrywaniu. Dzieci charakteryzują się dużą wrażliwością dotyczącą tego, co jest sacrum i podświadomie dążą do tego, co związane jest z religią.  
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara rozwój dziecka Strefa Rodzica

Myślenie krytyczne - czy to kompetencja przyszłości?

Osoby myślące w sposób krytyczny to osoby świadome i współodpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za społeczeństwo, w którym funkcjonują. Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu, radzenia sobie z trudnościami i osiągania sukcesów, ale też tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Od czego zacząć? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka psychologia psychologia dziecięca kompetencje przyszłości Strefa Rodzica

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca wychowanie

Dziecko i zwierzę – zgrany duet

Zwierzęta ze schroniska często mają za sobą bagaż trudnych doświadczeń. Przeszłość niektórych z nich jest znana bardziej, a innych mniej. Niektóre zwierzęta przebywające w schronisku nie zaznały innego życia. Nie jest to jednak jedyna opcja, aby przygarnąć zwierzaka. Są jeszcze różnego rodzaju fundacje i domy tymczasowe, w których zwierzęta przebywają przez jakiś czas i zdążyły już przejść proces resocjalizacji. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe rozwój dziecka Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Miesiąc Świadomości Autyzmu. Świat dziecka w spektrum

Kwiecień uznawany jest za miesiąc związany ze świadomością autyzmu. Drugiego kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu w Centrum Warszawy jeździł autobus edukacyjny z młodymi osobami w spektrum autyzmu oraz wolontariuszami, którzy mówili o życiu w spektrum. Celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Właśnie o szerzeniu świadomości, a także o tym, z czym mierzą się rodzice dzieci w spektrum opowiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Hindziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa.
Zobacz więcej na temat:  autyzm rozwój dziecka Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców niemowlę dziecko rozwój dziecka sen zdrowie dziecka

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zabawki zabawa z dzieckiem radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka

Jak zainteresować dzieci fizyką. Rozmowa o książce "Wielka księga eksperymentów"

Internet pokazał, że nie brakuje osób, które interesują się nauką. Kanały jej poświęcone cieszą się niemałą popularnością. Niektóre z nich zawierają elementy o charakterze rozrywkowym, ale nie jest to najważniejszy czynnik. Wiodącym celem jest obecność interesujących osób związanych ze światem nauki. Tego nie brakuje na kanale Wiktora Niedzickiego, gościa audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci rozwój dziecka gotowanie

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła rozwój osobisty rozwój dziecka radio dla rodziców

Jak dbać o słuch na co dzień?

Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie słuch słuchawki rozwój dziecka radio dla rodziców

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
Zobacz więcej na temat:  szachy rozwój dziecka matematyka radio dla rodziców DAB+ Marcin Perfuński

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Zobacz więcej na temat:  smartfony rozwój dziecka rodzicielstwo uzależnienia Strefa Rodzica radio dla rodziców Mikołaj Foks

Propriocepcja, czyli czucie głębokie – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Układ proprioceptywny odpowiada za czucie swojego ciała i jego ruchu. Receptory, które odbierają bodźce proprioceptywne znajdują się w układzie ruchowym. Reagują więc na bodźce związane z pracą mięśni, ruchem ciała, rozciąganiem, ściskaniem czy przepychaniem. Każdy człowiek ma swój indywidualny profil sensoryczny, który wskazuje na to, w jaki sposób odbierane są bodźce – dla jednych niektóre z nich będą przyjemne, a innych mogą męczyć. Obserwując zachowania dziecka, możemy łatwo określić jego profil sensoryczny. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna terapia psychologia dziecięca rozwój dziecka radio dla rodziców