Polskie Radio
Section05
sądownictwo

PR24 600 tysięcy euro łapówki? "Donald Tusk wpadł w pułapkę, którą zastawił na rząd"

- Sprawia stawia Donalda Tuska i jego ludzi w dramatycznej sytuacji. Wydaje mi się, że były premier musiał się liczyć z tym, że afera któregoś dnia wybuchnie. Nie jest wykluczone, że jego konferencja była ruchem wyprzedzającym. Jestem jednak przekonany, że doskonale wiedział o tym, co się szykuje. Od kilku lat mógł żyć w tym strachu - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Kuriera Porannego" Adam Jakuć.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Michał Tusk korupcja afera podsłuchowa prokuratura POLSKA sądownictwo

Małgorzata Paprocka o sędziach pokoju: prezydent oczekuje uchwalenia ustawy

– Udało się nam w ostatnich tygodniach przyjąć – na etapie podkomisji – projekt dot. samych sądów pokoju. Teraz rozpoczęliśmy prace nad drugą częścią tego projektu, czyli przepisami wprowadzającym, które (...) są kluczowe i mówią o kognicji tych sądów oraz o wejściu ich w życie – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka POLSKA sądownictwo ustawa sąd kancelaria prezydenta

TYLKO U NAS Wypadek na S8. Mąż Gersdorf usłyszy zarzuty? Prokuratura przeprowadziła eksperyment procesowy

Do końca października br. poznamy decyzję Prokuratury Okręgowej w Suwałkach ws. przedstawienia ewentualnych zarzutów byłej prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf i jej mężowi sędziemu Bohdanowi Zdziennickiemu. Chodzi o wypadek z kwietnia tego roku na drodze S8. Śledczy sprawdzają, czy zachowanie męża Gersdorf miało wpływ na wypadek i dlaczego para prawników nie poinformowała policji o zdarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf wypadek policja prokuratura POLSKA sądownictwo

Prof. Gontarski: TSUE stworzył z polskiego sądownictwa potwora

30 sędziów Sądu Najwyższego odmówiło orzekania razem z tzw. nowymi sędziami. Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, dziwi się on tzw. starym sędziom SN. - Rozbieżne orzecznictwo luksemburskie oznacza, że mamy niepewność prawną. Ona jest największym wrogiem osłabionej praworządności, co z kolei jest zarzucane nam. Czyli TSUE stworzył z polskiego sądownictwa potwora - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Polska w Unii Europejskiej

30 sędziów SN odmawia orzekania z tzw. nowymi sędziami. Latos: działanie antypaństwowe

- Nie bardzo rozumiem, co oznacza kwestionowanie ostateczności decyzji prezydenta RP [ws. powoływania sędziów]. Bo ostateczną decyzję podejmuje prezydent. Nikt tego do tej pory nie kwestionował, a prezydenci byli różni, z różnych opcji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos. Odniósł się do oświadczenia 30 sędziów Sądu Najwyższego, którzy odmówili orzekania w składach, w których zasiadać będą także tzw. nowi sędziowie - powołani przez prezydenta w procedurze z udziałem KRS powstałej wg nowych zasad.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Tomasz Latos POLSKA polityka PiS sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

Rozprawa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Oskarżony Stefan W. niespodziewanie przerywa milczenie

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwa osiemnasta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan W., który jest oskarżony o zabójstwo Adamowicza, tuż po tym jak sędzia wyłączyła jawność na czas przesłuchania dwojga świadków, krzyknął "rozprawa ma być jawna". W sądzie nie pojawiła się z kolei Magdalena Adamowicz. Jak tłumaczył jej pełnomocnik ze względu na kwestie zdrowotne, nie jest w stanie zeznawać w obecności oskarżonego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo zabójstwo Paweł Adamowicz pomorskie Gdańsk regiony

Ustawa o sędziach pokoju. Łukasz Rzepecki: liczę na szybkie przegłosowanie projektu

Sejmowa podkomisja będzie dziś pracować nad prezydenckimi projektami o sądach pokoju. Do tej pory pozytywnie zaopiniowała poprawki do głównej regulacji. Dziś podkomisja ma zająć się rozpatrzeniem projektu ustawy o przepisach wprowadzających ustawę o sądach pokoju. Doradca prezydenta Łukasz Rzepecki powiedział, że prace nad reformą dobiegają końca i liczy na szybkie przegłosowanie projektu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda ustawa Sejm sąd sądownictwo

TYLKO U NAS "22 tys. poszkodowanych, pranie brudnych pieniędzy i oszustwo". Były senator PO usłyszał zarzuty karne

- Były senator Platformy Obywatelskiej Tomasz Misiak, prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, Tomasz H. oraz Iwona Sz. usłyszeli zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości, prania brudnych pieniędzy i działania na szkodę 22 tysięcy pracowników - poinformował portal PolskieRadio24.pl rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przestępczość korupcja Platforma Obywatelska prokuratura sądownictwo

Sprawa okrutnego zabójstwa sprzed 22 lat. Do SN wpłynęła kasacja od wyroku dożywocia

Obrońca 49-latka, skazanego na dożywocie za uwięzienie, a następnie zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem znajomego, złożył do Sądu Najwyższego wniosek o kasację. Do zbrodni doszło 22 lata w woj. podlaskim. W sądzie pierwszej instancji zapadł wyrok 25 lat więzienia, jednak później został on zmieniony przez sąd apelacyjny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy sąd dożywocie zabójstwo

Sprawa napadniętej rodziny z Poznania. Szef MS: dzięki temu, że zmieniliśmy prawo, można było interweniować

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w Sejmie, że to właśnie dzięki zmianom wprowadzonym przez obecny rząd prokurator generalny, który odpowiada przed wysoką izbą, mógł podjąć decyzję inną niż prokurator rejonowy ws. napadniętej rodziny z Poznania. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro sądownictwo społeczeństwo Ministerstwo Sprawiedliwości

Senat wybrał 30 ławników SN. "To najbardziej zatwardziali i wulgarni działacze KODu"

Senat wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego. 26 z nich zostało zgłoszonych przez Komitet Obrony Demokracji. Osoby te w mediach społecznościowych prowadzą aktywną działalność, której celem jest wspieranie liderów PO czy Polski 2050. W ich wpisach znaleźć można również porównywania polityków partii rządzącej do nazistów czy rozpowszechnianie takich haseł, jak: "Wypier****" i "Jeb** PiS". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Senat Sebastian Kaleta

Proces odwoławczy właścicielki rottweilerów, które uciekły z posesji i pogryzły dziecko. Wiemy, kiedy zapadnie wyrok

W piątek (7 października) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy właścicielki dwóch rottweilerów, które dwa lata temu wydostały się z posesji i pogryzły młodego chłopaka spacerującego ze swoim psem. W pierwszej instancji zapadł wyrok pół roku więzienia w zawieszeniu, obrona chce warunkowego umorzenia postępowania. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Białystok podlaskie sądownictwo PSY sąd