Polskie Radio
Section05
Włodzimierz Czarzasty

"Unieważnienie wyroku TK" w umowie koalicyjnej. Fala komentarzy. "W ten sposób daleko nie zajedziemy"

"To błąd", "z taką praworządnością daleko nie zajedziemy", "ustawą znieść wyrok!" - to tylko niektóre z licznych komentarzy, odnoszących się do zapisów umowy koalicyjnej Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Okazuje się bowiem, że jednym z zobowiązań jest "unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka internet Donald Tusk Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Władysław Kosiniak-Kamysz Szymon Hołownia Włodzimierz Czarzasty Robert Biedroń

ANALIZA Rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zlikwiduje CBA? Przypominamy liczne sukcesy funkcjonariuszy

Z obozu dotychczasowej opozycji, która prawdopodobnie utworzy nowy rząd, dochodzą głosy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Ostatnio, już po wyborach, zapowiadał ją (wraz z likwidacją IPN) lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Biuro założone w czasie pierwszego rządu PiS jest także solą w oku Donalda Tuska, który kilkukrotnie wypowiadał się o nim w podobnym tonie. CBA, wbrew opiniom tego środowiska politycznego, może jednak pochwalić się licznymi sukcesami. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne służby i bezpieczeństwo Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Platforma Obywatelska lewica Donald Tusk Włodzimierz Czarzasty Włodzimierz Karpiński przestępczość przestępczość gospodarcza

Kwestia umowy koalicyjnej budzi wątpliwości. Czarzasty: aborcja w tym Sejmie nie przejdzie

Nie mamy wystarczającej siły przebicia, by przeforsować kwestie aborcji do 12. tygodnia ciąży - oświadczył jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Stwierdził, że prace związane z liberalizacją przepisów zablokuje Polska 2050 i Trzecia Droga. Ujawnił też, że umowa koalicyjna ugrupowań opozycyjnych wprowadzi stanowiska rotacyjnych marszałków Sejmu i Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Włodzimierz Czarzasty lewica aborcja

"Ta oferta wynika raczej z ambicji Czarzastego". Sawicki o rotacyjnej funkcji marszałka Sejmu

- Oferta rotacyjności marszałka Sejmu dla Szymona Hołowni i Włodzimierza Czarzastego wynika z ambicji samego Włodzimierza Czarzastego. By nie tworzyć sytuacji patowej, otwiera się taką możliwość, że po dwóch latach nastąpi wymiana - podkreślił w programie wpolityce.pl poseł Marek Sawicki (PSL).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Marszałek Sejmu Marek Sawicki Włodzimierz Czarzasty wybory w Polsce

Czarzasty za likwidacją IPN. Macierewicz: obawia się ujawnienia zakresu działania jego środowiska

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty ocenił, że należy zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej. - Ma obawę, że to ujawni zakres działania ich środowiska i dlatego chce to zlikwidować - skomentował wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej historia Polski POLSKA polityka Antoni Macierewicz Włodzimierz Czarzasty Nowa Lewica PiS

Lewica za likwidacją CBA oraz IPN. Czarzasty o TVP: trzeba to leczyć

- Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) i Instytut Pamięci Narodowej (IPN) powinny być zlikwidowane - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty w TVN24. Natomiast jest przeciwny, by rozwiązywać telewizję publiczną. - Coś jest chore, to raczej trzeba to leczyć - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2023 Włodzimierz Czarzasty Instytut Pamięci Narodowej Centralne Biuro Antykorupcyjne telewizja publiczna

Opozycja komentuje sondażowe wyniki wyborów

PiS wygrało niedzielne wybory do Sejmu z wynikiem 36,8 proc. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc., Trzecia Droga - 13 proc., Lewica - 8,6 proc., a Konfederacja - 6,2 proc. Wszystkie te komitety uzyskały mandaty poselskie - wynika z sondażu Ipsos.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2023 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Polskie Stronnictwo Ludowe Polska 2050 lewica Sejm Donald Tusk Szymon Hołownia Władysław Kosiniak-Kamysz Włodzimierz Czarzasty

Lewica chce przywrócenia esbeckich emerytur. "Bardzo was szanujemy"

- Dlatego, państwu się to należy, bo państwo się z tymi, którzy służyli wcześniej Polsce, bo taka była Polska, nie było innej Polski, umówili się, że mają określone prawa. To są tak zwane prawa nabyte - powiedziała w środę w Rzeszowie podczas konwencji programowej Lewicy poseł Anna Żukowska, odnosząc się do zmian wprowadzonych przez tzw. ustawę dezubekizacyjną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica Adrian Zandberg Włodzimierz Czarzasty senior społeczeństwo

Dziambor przedstawia projekt wielkiej "antypisowskiej" koalicji. Szef Lewicy szybko gasi zapał posła

Były polityk Konfederacji, dziś startujący z list Trzeciej Drogi, Artur Dziambor zdradził, że w przyszłym Sejmie chciałby stworzenia wielkiej koalicji skierowanej przeciwko PiS, z udziałem wszystkich partii opozycyjnych. Jego plany szybko uciął Włodzimierz Czarzasty, odpowiadając, że Lewica w żadnym wypadku nie wejdzie w sojusz z Konfederacją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Artur Dziambor Włodzimierz Czarzasty

NASZ NEWS Wiemy, co jest na taśmach poseł Maciejewskiej. "My nie jesteśmy proeuropejscy, my jesteśmy, k***a, antypisowscy"

"My nie jesteśmy prounijni, proeuropejscy, my jesteśmy, k***a, antypisowscy" - takie między innymi słowa mają padać z ust Beaty Maciejewskiej, poseł Lewicy, na nagraniach wykonanych przez swojego byłego współpracownika z biura poselskiego. Beata Maciejewska z tego powodu została zawieszona w prawach członka partii i nie będzie kandydować w wyborach. Partia skierowała też zawiadomienie do prokuratury. Na taśmach, które mają trwać około 36 godzin, pojawią się też uwagi dot. wykorzystania sejmowych środków z tzw. kilometrówki z udziałem dziecka Beaty Maciejewskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Biedroń Włodzimierz Czarzasty polityka PSL

ANALIZA "Patrioci i volksdeutsche", czyli co opozycja mówiła ws. reparacji wojennych? Narracja nie jest spójna

Poseł Lewicy Paulina Matysik zasugerowała w Polskim Radiu 24, że to Polska powinna zapłacić Niemcom odszkodowania z tytułu "przejętego mienia z tzw. Ziem Odzyskanych". - Jeżeli chcemy dyskutować o tym, jak zadośćuczynić osobom, które doznały krzywdy, to rozmawiajmy o wszystkich - powiedziała, wywołując burzę w debacie publicznej. Sprawdziliśmy, jak do sprawy reparacji odnosili się inni przedstawiciele opozycji.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Platforma Obywatelska opozycja Nowa Lewica Lewica Razem Grzegorz Schetyna Borys Budka Włodzimierz Czarzasty polityka Niemcy POLSKA