Polskie Radio
Section05
sądownictwo

Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego. Chodzi o ubezpieczenie OC

Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
Zobacz więcej na temat:  ubezpieczenie samochodu ubezpieczenie GOSPODARKA wypadek transport samochód społeczeństwo POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo

Prof. Kleiber: musimy dalej pracować nad reformą wymiaru sprawiedliwości i udowadniać, że mamy rację

- Słabym punktem naszej sytuacji jest to, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie okazała się dość skuteczna, musimy dalej nad nią pracować i przekonywać UE, że to co robimy to rozwiązania obowiązujące już w innych unijnych krajach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, red. naczelny portalu wszystkoconajwazniejsze.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo reforma reforma sądownictwa

Spór z KE ws. Izby Dyscyplinarnej. Prezes SN: tu nie chodzi o żadną praworządność

Po ostatnich wypowiedziach szefowej KE Ursuli von der Leyen odnoszę wrażenie, że tu nie chodzi o żadną praworządność - powiedziała w poniedziałkowym wydaniu "DGP" pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska. Jak dodała, "nie rozumie, dlaczego mimo likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, kara jest naliczana".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Komisja Europejska Małgorzata Manowska Sąd Najwyższy

Prezes PiS zapowiada powrót do reformy wymiaru sprawiedliwości. "Celem KE nie była ochrona praworządności"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział powrót do reformy wymiaru sprawiedliwości. "Musimy podjąć ten wysiłek, bo każdy chyba widzi, że celem tych interwencji [Komisji Europejskiej] nie była ochrona praworządności europejskiej, ale rozmontowanie praworządności w Polsce" - mówił w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński polityka sądownictwo

Znana adwokat ze Słupska z zarzutami. Wśród nich usiłowanie zabójstwa

Słupska adwokat Katarzyna R. usłyszała zarzuty usiłowania zabójstwa, spowodowania u innej osoby obrażeń ciała na czas poniżej 7 dni, znieważenia funkcjonariuszy policji i kierowania samochodem pod wpływem alkoholu - powiedziała w niedzielę szefowa prokuratury rejonowej Magdalena Gadoś. Sąd Rejonowy w Słupsku zdecydował o jej tymczasowym aresztowaniu na dwa miesiące.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo adwokat zatrzymanie pijani kierowcy

Wyrok sądu ws. Frasyniuka. Prof. Karski: wymiar sprawiedliwości w Polsce stał się państwem w państwie

- Sąd staje obok Władysława Frasyniuka [...] wymiar sprawiedliwości w Polsce stał się takim "państwem w państwie" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł PiS. Odniósł się tym samym do wyroku sądu we Wrocławiu, który warunkowo umorzył sprawę Władysława Frasyniuka na rok próby. Były opozycjonista oskarżony jest o znieważenie polskich żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Władysław Frasyniuk sąd Wojsko Polskie żołnierze sądownictwo

Warszawska prokuratura zaskarży wyrok ws. Frasyniuka. Chodzi o znieważenie żołnierzy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza zaskarżyć wyrok wydany przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu przeciwko Władysławowi Frasyniukowi. Sąd warunkowo umorzył sprawę na rok próby. Były opozycjonista oskarżony jest o znieważenie polskich żołnierzy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Władysław Frasyniuk Wojsko Polskie Warszawa prokuratura żołnierze Białoruś granica

Dyrektor gorzowskiego WORD odwołany. Janusz Życzkowski: to krok zabezpieczający inne ofiary

Na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny "Gazety Lubuskiej" Janusz Życzkowski skomentował reakcję zarządu województwa lubuskiego na publikacje gazety na temat mobbingu oraz "pracy za seks" w gorzowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony lubuskie Gorzów Wielkopolski mobbing molestowanie seksualne społeczeństwo media sądownictwo Tadeusz Płużański

Rząd chce zaostrzenia przepisów ws. obrazy uczuć religijnych. Wójcik podał szczegóły

Solidarna Polska szykuje zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego dotyczących obrazy uczuć religijnych. Zakłócającym msze św. nie trzeba będzie już udowadniać, że czynią to złośliwie. - Zostaną wprowadzone kryteria obiektywne, a nie subiektywne. Mniej będzie się liczyła opinia biegłych - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" minister w KPRM Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki kodeks karny polityka Solidarna Polska Ministerstwo Sprawiedliwości prawo sądownictwo Michał Wójcik