Polskie Radio
Section05

Trójka

Warszawskie Spotkania Teatralne to nie tylko spektakle. Trzy najciekawsze imprezy towarzyszące

Trwa 45. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych – jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Przez dwa tygodnie w Teatrze Dramatycznym zostanie zaprezentowanych 18 spektakli teatralnych, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i koncerty. Przedstawiamy trzy ścieżki z imprezami towarzyszącymi. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawskie Spotkania Teatralne Warszawa TEATR

"Oni" - jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego

Ten dramat Witkacego powstał około 1920 roku. W charakterystycznym dla siebie stylu, pełnym groteski i psychologicznego humoru, Witkacy snuje opowieść o grupie bohaterów. Pozornie bezpieczni w swojej rzeczywistości, stają się zakładnikami tajemniczej, destrukcyjnej siły. Są zamknięci w luksusowym dworku, otoczeni dziełami sztuki, lecz jednocześnie pogrążeni w marazmie i nieustannym poczuciu zagrożenia. Słuchowisko zostało zrealizowane na żywo w teatrze STUDIO i transmitowane na antenie Programu 2. Reżyseria: Tadeusz Kabicz. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Tomasz Nosinski (Bałandaszek), Magdalena Koleśnik (Spika), Dominika Ostałowska (Marianna/Ficia), Halina Rasiakówna (Abłoputo), Marcin Pempuś (Tefuan) oraz Sonia Roszczuk (Rosika). W role postaci epizodycznych wcielili się Monika Obara i Rob Wasiewicz, którzy dodatkowo współtworzyli fonosferę przedstawienia. Po słuchowisku krótka rozmowa z Tadeuszem Kabiczem. 
Zobacz więcej na temat: 

Festiwal BDFIL w Lozannie - Nicolas Cage na fali i kulisy pracy na planie "Surfera"

Katarzyna Borowiecka opowiada o festiwalu komiksu BDFIL w szwajcarskiej Lozannie. Jej rozmówcami są twórcy i ambasadorowie polskiego komiksu: Marzena Sowa, Marcin Podolec, Przemysław "TRUST" Truściński oraz kurator wystawy prezentującej polskich artystów - Paweł Timofiejuk. Odtwarzają festiwalową atmosferę i omawiają obecność Polski na międzynarodowej scenie komiksowej. Zaglądamy też na plan filmu "Surfer" z Nicolasem Cage’em w roli głównej. O pracy kamery, wyzwaniach zdjęciowych i współpracy z hollywoodzką gwiazdą opowiada operator Radek Ładczuk. Krytyczka filmowa dr Kaja Klimek razem z Olą Dobieszewską przyglądają się fenomenowi Cage’a jako aktora - jego stylowi, ekspresji i aktorskim wyborom, które od lat dzielą widzów i krytyków.
Zobacz więcej na temat: 

Kambodża - 50. rocznica wygnania Czerwonych Khmerów

Prawie dwa miliony osób zostało zamordowane w trakcie rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży. Minęło już pół wieku od zajęcia przez nich stolicy kraju, Phnom Penh. Choć w Kambodży po dziś dzień działa Międzynarodowy Trybunał ds. Osądzenia Zbrodni Czerwonych Khmerów, który sądzi przedstawicieli ówczesnego reżimu, to wielu zwykłych mieszkańców po 5 dekadach wciąż nie ma poczucia sprawiedliwości. Materiał o pamięci jednej z najmroczniejszych kart historii XX wieku w Kambodży.
Zobacz więcej na temat: 

Wspominamy Marka Jackowskiego: archiwalna rozmowa o debiucie Maanam

Mija pięć lat od śmierci Marka Jackowskiego - współzałożyciela, gitarzysty i kompozytora, autora przebojów zespołu Maanam. Przy tej okazji, w ramach "Historii Pewnej Płyty", 18 maja o godz. 8.07 Tomasz Żąda przypomni wywiad z artystą. Zapraszamy na opowieść o początkach grupy i powstawaniu debiutanckiego albumu grupy Maanam.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Żąda Marek Jackowski Maanam MUZYKA muzyka rozrywkowa