Polskie Radio
Section05
BBN

"Strategiczny Przegląd Obronny nie wiąże prezydenta"

Strategiczny Przegląd Obronny, to dokument wewnątrzresortowy, niewiążący dla prezydenta Andrzeja Dudy; traktujemy go jako wstęp do dyskusji o rozwoju Sił Zbrojnych RP – powiedział wiceszef BBN Dariusz Gwizdała portalowi Defence24.pl. W niektórych elementach SPO jest ciekawy, bo prezentuje realny obraz sił zbrojnych - mówił też. Dodał, że są wątpliwości co do części rekomendacji.
Zobacz więcej na temat:  wojsko MON BBN prezydent armia

Poseł Kukiz’15 o sporze na linii MON-prezydent

Prezydent zdecydował, że 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, nie będzie wręczenia nominacji generalskich. Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi stwierdziło, że ukształtowanie nowej kadry jest „kluczowym czynnikiem” reformy armii. – Mam nadzieję, że konflikt zostanie szybko zażegnany. To nie służy ani wojsku, ani Polsce – komentował w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kukiz'15 Sejm prezydent Andrzej Duda Ministerstwo Obrony Narodowej BBN Antoni Macierewicz kancelaria prezydenta wojsko POLSKA

Nominacje generalskie. "Jest konflikt prezydenta z MON"

- Kluczem do zrozumienia decyzji Andrzeja Dudy o odwołania uroczystości wręczenia nominacji generalskich jest fakt, że prezydent toczy otwarty konflikt z szefem MON. Andrzej Duda ma wiele wątpliwości dotyczących systemu dowodzenia armią i Wojsk Obrony terytorialnej – powiedział w Debacie Dnia Janusz Schwertner z portalu Onet.pl. Gościem Debaty był także Aleksander Majewski (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Antoni Macierewicz BBN Ministerstwo Obrony Narodowej

„Po raz pierwszy głowa państwa nie ma mocnego szefa BBN”

- Podstawowym błędem Andrzeja Dudy było to, że na samym początku nie wybrał silnej postaci na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. To się dzisiaj mści. Niektórzy w polityce bezpieczeństwa traktują bowiem Andrzeja Dudę trochę z przymrużeniem oka, bo kto ma tę politykę kreować? – pytał w Debacie Poranka Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie. Szefem BBN jest Paweł Soloch. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy podsumowała w Polskim Radiu 24 także Edyta Hołdyńska (Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda BBN Piotr Nisztor Paweł Soloch Donald Trump