Polskie Radio
Section05
Jacek Wasilewski

"Opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych". Jacek Górski o Koncercie Niepodległości "Leśni" w 77. rocznicę Powstania

- Odniesienia lokalne nie tylko w trakcie Arboretum, ale też i w koncercie Niepodległości, gdzie opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych, są zawsze bardzo ważne i emocjonujące dla nas, i dla publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski, autor i producent VII Projektu Arboretum "Powrót" oraz Koncertu Niepodległości "Leśni". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR literatura czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Prof. Wasilewski w PR24 o "Bezecniku gramatyki polskiej"

- Mój syn, który ma 14 lat, bardzo chciał reformować język polski i zasady gramatyki. [...] I ja z takimi dużymi ambicjami podszedłem do tego, powiedziałem: "ja ci to wszystko wytłumaczę". I potem, kiedy zacząłem rozpisywać różne rzeczy, to nijak mi się to na poważnie nie kleiło - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski, medioznawca i badacz języka, o swojej książce "Bezecnik gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR KSIĄŻKA literatura czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Jacek Wasilewski: dżdżownica powinna nazywać się deszczownica

- Historia tego słowa to dobry przykład historii języka polskiego. Jeżeli wcześniej mówiło się deżdż, to nie wymawiało się tego dźwięcznie, tylko mówiło się deszcz. Ten zapis "deszcz" w mianowniku spowodował, że cała odmiana poszła do wymiany. Zamiast dżdżu mówiliśmy deszczu itd. - opowiadał w "Wybieram Dwójkę" autor "Bezecnika gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  język polski Jacek Wasilewski Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?

- Wejście internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, spowodowało zupełną zmianę ról. W międzyczasie weszło jeszcze VOD. Wiele młodych osób wie obecnie, co jest w telewizji, ponieważ ona jest w internecie w rozmaitych odpryskach. Można więc powiedzieć, że te media się przenikają, ale to zwyczajowe oglądanie telewizji nie jest już takie jak kiedyś - mówił dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe telewizja Jacek Wasilewski Michał Szułdrzyński Dwójka vod media

"Baśnie wolnego rynku", czyli analiza zjawisk społecznych

Książka Jacka Wasilewskiego "Baśnie wolnego rynku" patrzy na klasyczne baśnie przez pryzmat ekonomii. Okazuje się, że bajka o "Trzech małych świnkach" to historia emigracji z powodów ekonomicznych, na "Jasia i Małgosię" możemy patrzeć poprzez proceder współczesnego niewolnictwa, natomiast "Gęsiareczka" może okazać się bajką o polskiej transformacji i Okrągłym Stole.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jacek Wasilewski książki

"Spory i kontrowersje". Wybory do PE a przyszłość Unii

Wybory do Parlamentu Europejskiego, przyszłość Unii Europejskiej, a także konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości były głównymi tematami premierowej audycji radiowej Jedynki – "Spory i kontrowersje". Jak wskazuje tytuł, nie zabrakło gorącej dyskusji, a jej uczestnikami byli prof. Henryk Domański, prof. Kazimierz Kik i prof. Jacek Wasilewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory do Parlamentu Europejskiego Henryk Domański Jacek Wasilewski Kazimierz Kik Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Agnieszka Kamińska

"Wystąpienie premiera nie było porywające”

– To było ostrożne wystąpienie, oczekiwałem bardziej dynamicznego expose – mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista. W Polskim Radiu 24 sejmowe wystąpienie premiera Mateusz Morawieckiego komentował również Marek Król. – Nie było to porywające expose (…), ale może jednak powinniśmy cenić deklaracje, które twardo trzymają się rzeczywistości – wskazywał publicysta "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka expose premiera Mateusza Morawieckiego Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość Marek Król Jacek Wasilewski

Nowa lista lektur MEN. "Brakuje współczesnych książek"

– Jeżeli kanon lektur będzie stworzony tylko narodowo, to nie będziemy mieli żadnego wspólnego mianownika z Niemcami, Francuzami, Anglikami – a więc Europą – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Wasilewski. Kulturoznawca Uniwersytetu Warszawskiego odniósł się do nowego kanonu lektur dla szkół podstawowych, który opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  literatura szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej książki szkoła podstawowa reforma szkolnictwa Jarosław Marek Rymkiewicz Jan Paweł II Hobbit Jacek Wasilewski Juliusz Słowacki romantyzm

Powstanie warszawskie 71 lat później

– Cały mit powstania warszawskiego został ufundowany politycznie. Używały go grupy negujące PRL, dlatego mówienie dziś o tym wydarzeniu wymaga pewnego wykluczenia – oceniał w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mit powstania jest antypeerelowski, ale nie opiera się na wykluczaniu kogokolwiek – komentował Piotr Gursztyn, publicysta. Goście „Debaty Poranka” rozmawiali o tym, jak powstanie warszawskie jest postrzegane przez społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Jacek Wasilewski PRL II wojna światowa historia Polski Piotr Gursztyn