Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Prof. Karol Karski: Polska jednym z liderów praworządności w UE

- Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej oznacza, że sprawa wygasa. Od początku było wiadomo, że nie ma woli karania Polski, orzekania o niespełnianiu jakichś standardów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Mimo nieoficjalnych zapowiedzi Komisja Europejska nie zdecydowała się skierować skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z przepisami dotyczącymi Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Bez decyzji KE ws. skierowania skargi przeciwko Polsce

Dziś bez decyzji w sprawie pozwu przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein poinformował, że komisarze nie zajęli się tą sprawą. Według niego, przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, także pierwszą prezes, w stan spoczynku grożą upolitycznieniem tego sądu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Sąd Najwyższy Komisja Europejska Frans Timmermans Unia Europejska Beata Płomecka

Czy KE skieruje pozew do Trybunału przeciw Polsce?

Komisja Europejska ma dziś zdecydować, czy skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że skargę przygotował już wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który zaproponuje taką decyzję unijnym komisarzom.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Sąd Najwyższy Europa ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE

Publicyści: kraj pomiędzy Rosją a Niemcami nigdy nie miał łatwo

- Zamiast o współpracy trzeba myśleć jak gasić pożar albo bić się z tymi, którzy nas atakują – mówił w "Debacie Dnia” w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta "Gościa Niedzielnego”, komentując informację o przygotowanym pozwie do unijnego Trybunału przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. W dyskusji uczestniczył również publicysta Rafał Woś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Frans Timmermans 17 września 1939 Komisja Europejska Rosja stosunki polsko-rosyjskie relacje polsko-rosyjskie relacje polsko-niemieckie

Kto po Polsce i Węgrzech? UE może się zająć następnym krajem

– Sprawozdawca raportu ws. Węgier, pani Judith Sargentini (europosłanka Zielonych - przpy.red.), zapytana, kto będzie jej następną ofiarą, z rozbrajającą szczerością powiedziała: "Jeśli mi pozwolą, to zajmę się Rumunią" - mówił na antenie Trójki Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Karol Karski Paweł Lisicki Unia Europejska Komisja Europejska Parlament Europejski Węgry Rumunia

Spór o Sąd Najwyższy. Polska przekona KE do swoich racji?

Zarzuty Komisji Europejskiej wobec ustawy o Sądzie Najwyższym należy uznać za bezzasadne, tak wynika z dokumentu przekazanego w piątek KE przez Polskę. Jest to odpowiedź strony polskiej dla KE w ramach procedury naruszenia prawa dotyczącej ustawy o SN. Jak Komisja przyjmie polskie wyjaśnienia – o tym mówili politycy w "Śniadaniu w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Paweł Mucha Jarosław Sellin Marcin Kierwiński Marek Sawicki Grzegorz Długi Paweł Rabiej Komisja Europejska Sąd Najwyższy sądownictwo Trójka

Ekspert: Unia Europejska zaczyna być grą interesów

Brytyjski dziennik "The Times" ocenił, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker ponosi odpowiedzialność za wzrost napięć między UE a państwami Europy Środkowo-Wschodniej. – Widać wyraźnie, że dla części polityków zachodnioeuropejskich i dla Viktora Orbana silna polaryzacja jest na rękę – mówił w audycji "Magazyn europejski” w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Węgry POLSKA Viktor Orban Komisja Europejska Jean Claude-Juncker

"ACTA 2" - czy jest się czego obawiać? Komentarz publicystów

Nowa unijna dyrektywa, przez jej przeciwników nazywana "ACTA 2", budzi dziś wiele emocji i wywołuje poczucie zagrożenia cenzurą szczególnie wśród internautów i niewielkich wydawców medialnych. Czy jest to uzasadnione? O tym w rozmowie z Jarosławem Włodarczykiem, członkiem rady Press Club Polska i Łukaszem Warzechą, publicystą i komentatorem, związanym m.in z tygodnikiem Do Rzeczy i Polskim Radiem 24.
Zobacz więcej na temat:  acta Komisja Europejska Parlament Europejski dyrektywa UE prawo autorskie Łukasz Warzecha