Polskie Radio
Section05
Szwajcaria

"Chcemy stworzyć małą Polskę w Szwajcarii". Konferencja edukacyjna w Bazylei

"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i  edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. 
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Polonia Polacy za granicą język polski

"Grupa Ładosia to dowód, że polski rząd realnie pomagał Żydom". Moorhouse: o tej historii powinien powstać film

Historia Aleksandra Ładosia i jego współpracowników pokazuje, że polski rząd na uchodźstwie robił wiele, by pomóc Żydom i było to postawą wyjątkową, bo reakcje innych państw na Holokaust cechowała obojętność – mówi brytyjski historyk Roger Moorhouse. Wyraził też opinię, że aby zapewnić Aleksandrowi Ładosiowi należne uznanie na świecie, bardzo przydatne byłoby opowiedzenie tej historii w kinie, tak jak się stało z postacią Oskara Schindlera.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa Szwajcaria Wielka Brytania

"Fałszerze". Ukazała się pierwsza książka o Grupie Ładosia

To opowieść o grupie polskich dyplomatów w niewielkim skrawku Europy nieogarniętym wojną, którzy ryzykowali wszystko, by ratować ludzi przed Holocaustem. Dziś do brytyjskich księgarni trafia książka "Forgers" czyli "Fałszerze", poświęcona działalności grupy Ładosia. Jej członkowie wydawali Żydom podrobione, południowoamerykańskie paszporty, które często stawały się przepustkami do ocalenia. Książka pokazuje też jednak, że największa przeszkoda na drodze ku życiu często leżała po zupełnie niespodziewanej stronie: nie nazistowskich Niemiec, a Aliantów.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa Szwajcaria

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z autorką i bohaterami książki

Publikacja stanowi drugą część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na Malcie – wśród palm, statków i plaż – przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie. Rozpoczynają naukę w polskiej szkole, gdzie zaprzyjaźniają się z polskimi i ukraińskim dziećmi oraz przeżywają wiele przygód.
Zobacz więcej na temat:  język polski języki obce Polonia Polacy za granicą Malta Szwajcaria literatura

Bronisław Prugar-Ketling - dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych oczerniony po śmierci przez komunistów

Dowódca jednej z dwóch polskich dywizji piechoty, które walczyły przeciwko Niemcom we Francji, przez pięć długich lat dbał o swoich żołnierzy internowanych w Szwajcarii. Po wojnie wrócił do kraju, by odbudować Wojsko Polskie. Po śmierci, 18 lutego 1948 roku, zamiast czci, spotkały go fałszywe oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wojsko Polskie II RP 1939 1940 Francja II wojna światowa Szwajcaria komunizm historia Polski

Nie będzie reeksportu szwajcarskiej broni na Ukrainę. Rada Narodu zdecydowała

Rada Narodu, niższa izba parlamentu Szwajcarii, opowiedziała się w czwartek przeciwko możliwości reeksportu uzbrojenia produkcji szwajcarskiej na Ukrainę. Wcześniej z wnioskami w tej sprawie zwracały się do władz w Bernie Niemcy, Hiszpania i Dania - poinformowały agencja AFP i francuski nadawca France 24.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwajcaria Berno sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie

Polsko-francuskie święto muzyki w szwajcarskim Vevey

110 lat po legendarnym wspólnym występie dwóch muzycznych geniuszy, Ignacego Jana Paderewskiego i Camille’a Saint-Saënsa, w Vevey ponownie doszło tam do polsko-francuskiego spotkania „na pianistycznym szczycie”. Ambasada RP w Bernie zorganizowała okolicznościowy koncert, podczas którego wystąpiła dwójka laureatów Konkursu Chopinowskiego, Philippe Giusiano i Magdalena Lisak.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych koncert Fryderyk Chopin muzyka klasyczna

Skandaliczny tekst w szwajcarskim dzienniku. Jest reakcja polskiej ambasady

Ambasador Polski w Szwajcarii Iwona Kozłowska "reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika NZZ (Neue Zuercher Zeitung) o „polskim współudziale w zbrodni Holokaustu”. Mieszkający w Wiedniu autor Martin Pollack jest niestety znany ze stronniczych i antypolskich tekstów" - napisał w czwartek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa media Szwajcaria Europa

Skandaliczny tekst w szwajcarskim dzienniku. Jest reakcja polskiej ambasady

Ambasador Polski w Szwajcarii Iwona Kozłowska "reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika NZZ (Neue Zuercher Zeitung) o »polskim współudziale w zbrodni Holokaustu«. Mieszkający w Wiedniu autor Martin Pollack jest niestety znany ze stronniczych i antypolskich tekstów" - napisał w czwartek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa media Szwajcaria ŚWIAT Europa