Polskie Radio
Section05
historia Polski

Rząd RP na uchodźstwie i sowiecka "operacja polska 1944-1945"

Przez półtora roku obecności Sowietów w granicach II RP - od 4 stycznia 1944 do 28 czerwca 1945 roku - jedynym legalnym rządem polskim, uznawanym na arenie międzynarodowej (rzecz jasna, z wyjątkiem ZSRS), był rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Był on też członkiem tej samej zwycięskiej koalicji antyniemieckiej. Wszystkie nieuzgodnione z nim działania obejmujące jego agendy rządowe, siły zbrojne i obywateli, które były prowadzone na terenie RP, a posiadały cechy represyjne, należało intepretować jako działania wrogie i noszące w pełni znamiona okupacji.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie Paweł Lekki historia Polski Radio Wolna Europa Rosja

Skąd bierze się rosyjski imperializm? Prof. Andrzej Nowak o najnowszej książce

"Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI wiek" - najnowsza książka profesora Nowaka, światowego eksperta w tematyce związanej z Rosją, była punktem wyjścia do rozmowy z autorem o źródłach rosyjskiej mentalności i agresywności, imperializmu w perspektywie wieków. Także zagrożenia dla Polski i krajów naszego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Rosja historia Polski Ukraina literatura książki Dorota Truszczak Ruś Kijowska

Powrót do krainy dzieciństwa. Anna Klara Majewska o swojej najnowszej książce "Bachur"

Anna Klara Majewska znana jest z twórczości literackiej z Majorką w tle. Najnowsza książka pisarki jest jednak nieco inna - akcja powieści toczy się na Mazurach. Autorka odnosi się w niej do przeszłości tego regionu, przywołuje jego niełatwą historię, odnosi się też do dnia dzisiejszego. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura Małgorzata Raducha Mazury historia Polski

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Niemcy POLSKA Warszawa Witold Pilecki Włochy historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Mjr Marian Bernaciak "Orlik". Mariusz Pawlak o ataku na posterunek UB w Puławach w 1945 roku

- 24 kwietnia 1945 roku mjr Bernaciak "Orlik" zdecydował się na bezpośredni atak na siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, gdzie przetrzymywano i mordowano więźniów politycznych, w tym wielu żołnierzy Armii Krajowej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Pawlak, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr. Mariana Bernaciaka w Rykach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański regiony lubelskie II wojna światowa Żołnierze Wyklęci Puławy

"To postać, która powinna być naświetlana do rangi jaką nadaliśmy Karskiemu". Gursztyn o Korbońskim

- Stefan Korboński był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata i polemizował w latach 80. skutecznie z jednym ze stronniczych wobec Polaków filmem, napisał książkę o ratowaniu Żydów przez nas - przypomniał Piotr Gursztyn, historyk, publicysta z TVP. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Korboński Jan Karski sprawiedliwi wśród narodów świata KSIĄŻKA społeczeństwo historia Polski

"Oboje byli przykładem polskości i ogromnego patriotyzmu". Reszczyński o Kaczorowskich

- Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej powinny być częścią najbardziej chlubnej polskiej historii - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był też Andrzej Rafał Potocki z portalu wpolityce.pl i tygodnika "Sieci" oraz Sławomir Jastrzębowski, publicysta salonu24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita Ryszard Kaczorowski pogrzeby komunizm społeczeństwo historia Polski

"To domknięcie epopei Rzeczpospolitej na uchodźstwie". Historyk o pogrzebie Karoliny Kaczorowskiej

- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ).
Zobacz więcej na temat:  pogrzeby POLSKA Ryszard Kaczorowski historia Polski społeczeństwo odeszli 2021 Wielka Brytania Polskie Radio 24