Polskie Radio
Section05
Sławomir Dębski

Szef PISM: Białoruś wielkim wyzwaniem polityki wschodniej

Od 2014 roku mamy do czynienia ze zmianą systemową jeśli chodzi o politykę wschodnią – zaznaczył gość Jedynki dyrektor PISM Sławomir Dębski. Mówił również o potrzebie obrony wartości, na których zbudowany jest porządek międzynarodowy i wyzwaniu, jakim jest polityka wobec Białorusi. Naszemu sąsiadowi, jak ostrzegał, wciąż grozi rosyjska aneksja.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Rosja Białoruś Sławomir Dębski propaganda Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Raport Białoruś

UE powinna interweniować ws. referendum w Katalonii?

- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum w Katalonii Hiszpania Unia Europejska katalonia Sławomir Dębski Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski

Wiceszef MSZ: decyzja o relokacji uchodźców była błędem

– Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o relokacji uchodźców była błędem – mówił Konrad Szymański, sekretarz stanu w MSZ, podczas debaty „Unia Europejska na rozdrożu”. W spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Radio i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych uczestniczyli również dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Sławomir Dębski, dyrektor PISM-u.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska Konrad Szymański Sławomir Dębski Grzegorz Ślubowski uchodźcy imigranci w Europie

"Wyborcy lubią od czasu do czasu pokazać żółtą kartkę"

- Można powiedzieć, że to jest taki głos sprzeciwu, wyborcy lubią od czasu do czasu pokazać żółtą kartkę, gdy niewiele to waży na przyszłości kraju - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Dębski Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Henryk Szrubarz Wybory w Europie wybory we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen

"Więcej świata" się przyda! "Trzeba powąchać rzeczywistość"

Zainteresowanie sprawami zagranicznymi jest coraz mniejsze. - Polska zapłaci za to – mówił w Jedynce Jerzy Haszczyński. Sławomir Dębski (PISM) podkreślał, że trzeba wychowywać odbiorców, przyzwyczajać ich do refleksji nad pewnymi problemami. Inaczej zmienimy się w mentalne peryferie, - Będzie nam się wydawać, że nic się nie zmienia i nie będziemy rozumieć świata ani nawet polskiej polityki zagranicznej - ostrzegał ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Grzegorz Ślubowski Jerzy Haszczyński Sławomir Dębski

Brexit topowym wydarzeniem dla Wschodu w 2016 roku

- To był rok obfitujący w wiele zdarzeń niosących długotrwałe strategiczne konsekwencje – stwierdził gość Polskiego Radia 24 - dr Sławomir Dębski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W audycji 7 Dni Wschód podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2016 r. i próba przewidzenia ich konsekwencji w kolejnych miesiącach.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski Brexit Rosja Ukraina Sławomir Dębski Wielka Brytania Unia Europejska Białoruś NATO Europa Wschodnia

Rosja, Ukraina, Białoruś: polska polityka wschodnia

Polska polityka wschodnia, zwłaszcza w kontekście wojny toczącej się między dwoma sąsiadami, ma dla naszego kraju bardzo duże znaczenie. O tym, jak powinniśmy rozmawiać z Rosją, Ukrainą i Białorusią dyskutowali w Debacie Polskiego Radia 24 Sławomir Dębski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Michał Dworczak (PiS) i Paweł Zalewski (PO). Debatę prowadził Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Grzegorz Ślubowski Michał Dworczyk Paweł Zalewski Rosja Sławomir Dębski Ukraina

Debata: Rosja, Ukraina, Białoruś – polska polityka wschodnia

Czy polska polityka odchodzi od założeń Jerzego Giedroycia? Czy jesteśmy skazani na konflikt z Rosją? Czy dialog z Ukrainą zakończy się porozumieniem? Na te i wiele innych pytań spróbują udzielić odpowiedzi goście Debaty Międzynarodowej "Rosja, Ukraina, Białoruś – polska polityka wschodnia". Jej organizatorami są Polskie Radio 24 oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Jerzy Giedroyc Michał Dworczyk Paweł Zalewski Rosja Sławomir Dębski Ukraina

Co rozsadza Unię Europejską?

- Nie istnieje tylko jeden czynnik, który powoduje, że mamy kłopot z integracją europejską. Trwa niewydolność instytucjonalna. W procesie integracji europejskiej zdarzały się mniejsze lub większe kryzysy. Ostatecznie problem zawsze polegał na tym, że Komisja Europejska nie radziła sobie z rozwiązywanie kłopotu politycznego - mówił w Jedynce dr Sławomir Dębski.
Zobacz więcej na temat:  Brexit grupa wyszehradzka Marek Mądrzejewski Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski Unia Europejska