Polskie Radio
Section05
sąd

Burzliwa dyskusja nad projektem o KRS

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zakończyła prace nad rządowym projektem dotyczącym zmian z Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po trzydziestu dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej piętnastu członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm, a nie jak dziś - środowiska sędziowskie. O sytuacji sędziów mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sąd Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości Polityka PR24

Historia fortuny prezydenta Gdańska

W marcu 2015 prokurator przedstawił zarzuty Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska. Dotyczyły one nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych. W marcu 2016 sąd rejonowy umorzył warunkowo postępowanie w tej sprawie. Jednak już w grudniu Sąd Okręgowy w Gdańsku, na skutek apelacji prokuratora, uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. O majątku Pawła Adamowicza w audycji Kulisy Spraw mówił Marek Pyza (wPolityce.pl, W Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk sąd prokuratura oświadczenie majątkowe

"Prawnicy nie chcą oddać swoich przywilejów"

- Bardzo niedobrze byłoby redukować istotę Kongresu Prawników Polskich do buczenia i wychodzenia z sali. Istnieje konsensus, że system sprawiedliwości musi zostać zreformowany. Pierwszym problemem jest przewlekłość postępowań, a drugim uznaniowość orzeczeń sądowych – mówiła w audycji Debata Poranka redaktor Katarzyna Kozłowska. Gościem debaty był też politolog Piotr Pałka.
Zobacz więcej na temat:  prawo krs sąd Nowoczesna Sejm partie polityczne

Przez wpadki, sędziowie nie zjednują sobie zwolenników

– Prawo i Sprawiedliwość nie może iść na totalną wojnę ze środowiskiem sędziowskim – powiedziała Joanna Miziołek z tygodnika „Wprost”. Odniosła się w ten sposób do trwającego konfliktu na linii rząd – sędziowie, a także do planowanej reformy sądownictwa. W audycji "Wróżenie z Faktów" do sprawy odniosła się także Anna Sarzyńska z tygodnika „W Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości krs sąd

"Forma protestu odbiega od wartości, które głoszą prawnicy"

W Katowicach zakończył się Kongres Prawników Polskich. - Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych są zamachem na ich interesy, nie są natomiast zamachem na niezawisłość sądownictwa - powiedział w sobotę w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński. O Kongresie Prawników mówili w audycji Gorący Temat konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski i Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sąd Prawo i Sprawiedliwość Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości

Poprawka do ustawy o KRS: „Dialog jest potrzebny”

Resort sprawiedliwości wprowadza poprawkę do projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kandydatów do KRS będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze. Poinformował o tym wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który uczestniczy w Kongresie Prawników Polskich w Katowicach. Wydarzenia Tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak („Super Express”) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  krs Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości sąd Zbigniew Ziobro