Czas relaksu. Jakie filmy najchętniej oglądamy w święta?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 13:30
Wśród filmów, które chętnie oglądamy w święta są nie tylko te, które do świątecznego czasu nawiązują. O najsłynniejszych wybieranych przez widzów produkcjach opowiada Szymon Kołodziejczyk z portalu Język filmu.
W audycji podpowiadamy, jakie filmy z motywem zimy obejrzeć.
W audycji podpowiadamy, jakie filmy z motywem zimy obejrzeć.Foto: shutterstock/
  • Świąteczny czas to nie tylko spotkania z bliskimi i biesiadowanie, ale także czas relaksu. 
  • W wielu domach wspólnie oglądamy wtedy filmy. 
  • Niekoniecznie wybieramy te z akcentami świątecznymi. Są to także produkcje, które nie nawiązują do Bożego Narodzenia. 

Filmy i świąteczne "must see"

"Szklana pułapka", "Holiday", "Wszyscy mówią kocham cię" czy kultowy już "Kevin sam w domu" - to filmy bez których wielu z nas nie wyobraża sobie świąt. - "Kevin" jest mocno zakorzeniony w naszej kulturze. Któregoś roku jednak żadna stacja telewizyjna w czasie świątecznym go nie nadawała - mówi gość Czwórki. - Rozczarowanie widzów było tak duże, że pojawiły się protesty i wiele osób pisało w tej sprawie. W końcu telewizja się złamała i puściła film. Teraz praktycznie co roku możemy go zobaczyć na naszych ekranach. Z polskich filmów, w ostatnich czasach świąteczne triumfy święci seria "Listy do M”. Uważam, że to film dosyć ciepły, komediowy, bardzo fajnie zrealizowany. 

Źr. Youtube/Kino Helios Polska/Listy do M. 5 - Zwiastun PL (Official Trailer)

Nie tylko ze świętami w tle

Filmem, w którym można znaleźć wiele nawiązań do świąt jest także druga część Batmana Tima Burtona, czyli "Powrót Batmana". - To nie jest film typowo świąteczny, ale osadzony w świątecznych realiach. Prawda jest taka, że święta są też po prostu czasem akcji i ten element bożonarodzeniowy nie musi w produkcji być pokazany - opowiada gość Czwórki. - Pamiętajmy też, że z produkcyjnego punktu widzenia, najlepszym okresem na wypuszczenie filmu są właśnie święta.

Źr. Youtube/DC/Batman Returns (Trailer)

Koniec roku - czas premier

Szymon Kołodziejczyk zauważa, że data premiery jest ściśle ustalana, a producenci w wielu przypadkach naciskają, żeby był to właśnie grudzień.

- To jest najlepszy okres sprzedażowy, więc umieszczenie akcji świątecznej w filmie, który ma premierę pod koniec roku jest zabiegiem naturalnym - podkreśla. - Nie jest to jednak konieczne. Tak jak w przypadku "Gwiezdnych Wojen", co do których, byliśmy przyzwyczajeni, że zawsze ukazywały się w okresie świątecznym. Do tego dochodzi przecież cała machina marketingowa związana ze sprzedażą zabawek i świetlnych mieczy na czele.

Źr. Youtube/Disney Polska/Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie - zwiastun #1 

Ważna atmosfera i emocje

Rozmówca Kamila Jasieńskiego zwraca uwagę, że z kinem świątecznym związana jest niezwykła atmosfera tego czasu. Film musi wywoływać u odbiorców określone emocje.

- Warto zwrócić uwagę, że niekoniecznie fabuła musi dotyczyć świąt, ale obraz ma możliwość wywoływania i przypominania ludziom, że tak naprawdę są dziećmi i mają prawo do uczuć - podkreśla. - Jeżeli my wychowaliśmy się albo pamiętamy nasze czasy z domu rodzinnego przy jakimś filmie, to on nam będzie się świątecznie kojarzył. To też jest moment, kiedy filmy ogląda się rodzinnie. I ta właśnie produkcja będzie nam przypominała to ciepło i emocje. To jest najważniejsze w tym okresie. 


Posłuchaj
11:08 CZWORKA/Święta z Czwórką - film świąteczny 26.12.2023.mp3 O filmach na święta opowiada Szymon Kołodziejczyk z portalu język filmu. (Święta z Czwórką/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Święta z Czwórką

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Szymon Kołodziejczyk (portal język filmu)

Data emisji: 26.12.2023

Godzina emisji: 09.15

aw/pg

Czytaj także

Rodzinny gaming - relaks w święta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 13:43
Święta to nie tylko wspólna wieczerza, ale także relaks i odpoczynek w rodzinnym gronie. Do ulubionych form spędzania wolnego czasu w święta dołączył gaming.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenezuela. "W tym kraju świętować można cały rok"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 15:30
Decyzją prezydenta Nicolasa Maduro w tym roku w Wenezueli Boże Narodzenie rozpoczęło się w listopadzie i potrwa do końca grudnia. - I bez tego nakazu Wenezuelczycy świętowali dużo wcześniej niż na przykład my, Polacy - opowiada podróżniczka i blogerka Ada Jarczyk. - Tutaj Boże Narodzenie celebruje się od 1 grudnia, czasami nawet do początku karnawału. 
rozwiń zwiń