Czwórka na zawodach Robotów Sumo Challenge 2023

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 08:15
Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 to wydarzenie, które ma na celu zaintrygować i fascynować zarówno entuzjastów robotyki, jak i osoby, które na co dzień nie mają styczności z tą dziedziną nauki. Odbywa się od 2008 roku na Politechnice Łódzkiej. Roboty walczą pod patronatem Czwórki. 
Międzynarodowe zawody Sumo Challenge 2018 w Łodzi
Międzynarodowe zawody Sumo Challenge 2018 w ŁodziFoto: Klub Fotograficzny Politechniki Łódzkiej/Czwórka
  • Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty. W tym roku zawody odbyły się 18 listopada. 
  • Impreza odbywa się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, a organizują ją członkowie Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 
  • W tym roku zawodom towarzyszy konferencja edukacyjna "Robotyka w edukacji".
  • Zawody mają rangę międzynarodową, w tym roku swój udział zapowiedzieli konstruktorzy m.in. z Turcji i Litwy.

Sumo Challenge w Łodzi

Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo i propozycja dla każdego, kto zawsze chciał zmierzyć się z przeciwnikiem na ringu. Tutaj jednak nie ma tradycyjnych strojów i japońskich rytuałów, bo wyzwanie podejmują… roboty. Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 są miejscem, gdzie twórcy robotów spotykają się, by dzielić się swoimi doświadczeniami, wymieniać pomysłami i prezentować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki. Wydarzenie przyciąga konstruktorów z całej Europy, tworząc inspirującą przestrzeń do rozwoju i współpracy. Nie mogło nas tam zabraknąć - Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 

Do Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej wybrała się Weronika Puszkar, by spotkać się z organizatorami i uczestnikami wydarzenia Sumo Challenge 2023. Przywitały ją dźwięki robotów, szumy, odgłosy wiertarki czy szlifierki. 

- Sumo Challenge to największa impreza organizowana przez studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR. To impreza ogólnopolska, ale są u nas też goście z zagranicy - mówi profesor Grzegorz Granosik z Politechniki Łódzkiej. - Myślę, że na każdej uczelni zawody wieńczą prace nad robotami, które trwały kilka miesięcy, albo nawet cały rok. 

Zawody robotów i konferencja

Zawody odbywają się od 2008 roku. W każdym roku wzbogacane są o nowe elementy. - W tym roku równolegle do zawodów odbywa się też konferencja edukacyjna "Robotyka w edukacji" - zaprasza rozmówca Weroniki Puszkar. 

Do studenckiego Koła Naukowego SKaNeR przyjmowani są studenci nawet pierwszego roku, dowolnej specjalności czy kierunku. - Oni uczą się od starszych kolegów fachu robotycznego. Już ich pierwsze roboty mogą wziąć udział w zawodach - podkreśla profesor. - Sumo Challenge to aż 15 różnych kategorii, można zacząć od najprostszych np. szukanie i ratowanie miśka. Ta kategoria cieszy się dużą popularnością wśród licealistów czy nawet uczniów szkół podstawowych. Jest mnóstwo robotyków współpracujących z klockami Lego, to często pierwszy kontakt z robotyką. Studenci cały czas rozwijają swoje roboty, niektóre z nich zostają nawet pracami inżynierskimi i magisterskimi. 

W 2008 roku na Sumo Challenge było zaledwie kilka kategorii. Flagową były zawody sumo. - Dziś większość robotów to roboty autonomiczne, czyli po włączeniu same wykonują dedykowane zadanie, czyli:

  • robot sam znajduje oponenta i wypycha z ringu,
  • sam śledzi trasę, jak line follower,
  • sam szuka wyjścia z labiryntu,
  • sam ściga się na torze, jak roboty robo race.

Roboty Sumo - jak walczą?

Pomysł na zawody sumo ma oczywiście swój rodowód w Japonii. Tym razem jednak ten sport zaaplikowano do świata robotów. 

- Walka toczy się na ringu. Mamy tu 6 kategorii, ring ma od 10 cm do 170 cm. Wszystko zależy od wielkości robotów:

  • największe roboty mają 20x20 cm i ważą 3 kg
  • najmniejsze to 1x1 cm i 20 gramów - nanosumo. 

Ta rozbieżność wagowa jest duża, ale cen taki sam - trzeba znaleźć oponenta, wypchnąć go z ringu, a samemu pozostać w ringu. 

W tegorocznych zawodach, w różnych dyscyplinach i kategoriach startuje ponda 280 robotów. Podczas eliminacji jest dużo dobrej zabawy, ale i pracy. Konstruktorzy naprawiają swoje roboty, poprawiają je po walkach, zmieniają im oprogramowanie. 

Profesor Grzegorz Granosik podkreśla, że jego zdaniem wygra najsprytniejszy, ale zaznacza, że siła i masa też mają tu znaczenie.


Posłuchaj
13:55 czwórka kto pytał 18.11.2023 sumo 1 granosik.mp3 O zawodach Sumo Challenge opowiada profesor Grzegorz Granosik (Kto pytał?/Czwórka)

 

Tomasz Smasz, prezes studenckiego Koła Naukowego "SKaNeR" kolejny raz przygląda się wszystkim zawodom. - W tych zawodach celem jest droga, najważniejsze to spróbować zbudować robota i wystartować w zawodach - mówi w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Budowa takiego robota to sztuka kompromisu. Buduje się go szybko, więc często nie jest on tak trwały jak powinien być. Jego tworzenie, a w tym ewentualne błędy, nazwałbym procesem twórczym. Wszystkie roboty są wspaniałe - dodaje. 

Czwórkowy rozmówca wspomina długie i bolesne tworzenie swojego pierwszego robota na kilkanaście godzin przed zawodami. Był to robot podążający za linią. 


Na Sumo Chellenge jest konkurencja, która polega na uratowaniu misia. fot. KFPŁ Nina Zagórowicz Na Sumo Challenge jest konkurencja, która polega na uratowaniu misia. fot. KFPŁ Nina Zagórowicz

- W tym roku już trwają eliminacje, zawody, ale tez testy tras. Nowością jest np. pionowa ściana przygotowana do pokonania przez roboty - opowiada. - Są tu łatwiejsze i trudniejsze konkurencje, ale każda z nich ma swoją specyfikę. 


Posłuchaj
06:02 czwórka kto pytał 18.11.2023 sumo 2.mp3 O robotach i zawodach Sumo Challege opowiada Tomasz Smasz, prezes Koła Naukowego SKaNeR (Kto pytał?/Czwórka)

 

Sędziowanie na Sumo Challenge

W roli sędziów i organizatorów zawodów Sumo Challenge występują studenci. Wśród nich są Eryk Pietrzak i Wojciech Kucharski z drużyny Raptors. Dziś panowie są już studentami, jednak w rozmowie z Weroniką Puszkar przyznają, że ich fascynacja robotyką, dronami i łazikami marsjańskimi zaczęła się wcześniej. - Ja jeszcze jako licealista odwiedzałem zawody Sumo Challenge - mówi Wojciech. - Ja zaś chciałem zawsze dołączyć do drużyny Raptors, pasjonowało mnie tworzenie łazików marsjańskich i dronów - opowiada Eryk. 

Każda z 15 konkurencji Sumo Challenge ma swoje zasady, regulamin. Sędziowie muszą regulować zasady, mierzyć czas i podejmować finalne decyzje. Pomaga im w tym specjalny system stworzony przez drużynę Raptors, głównie przez Dariusza Witkowskiego, gdzie uwzględniona została specjalna baza danych, punktacja. 

- Podczas startów roboty popełniają błędy, bywają przeregulowane, czasem błądzą - przyznają sędziowie. - Na szczęście zawodnicy mają kilka prób pokonania zadania. Poprawianie konstrukcji robotów to rzecz normalna, spontaniczne naprawy to stały element zawodów. 

Co buduje drużyna Raptors?

Drużyna Raptors sama też zaangażowana jest w konstrukcje robotów, dronów czy łazików. - Budujemy roboty inspekcyjno-ratunkowe, do wykorzystania w misjach poszukiwawczych np. ludzi w miejscach niebezpiecznych, trudnodostępnych. Często są one wspomagane dronami, które dowożą apteczki czy pomagają w poszukiwaniach - mówią studenci. - Konstruujemy też drony do misji specjalnych - inspekcyjno-ratunkowych. Scenariuszy ich wykorzystania jest wiele. Wykorzystuje się tu technologie detekcyjno-wizyjne. Pracujemy też nad łazikiem marsjańskim. 

Eryk Pietrzak i Wojciech Kucharski z drużyny Raptors zauważają również, że dziś przyszłość ich fachu jest bardzo zmienna, ta branża dynamicznie się rozwija, więc trudno dziś określić, co będą robić po studiach. Perspektyw jest wiele i wciąż ich przybywa. 


Posłuchaj
12:01 czwórka kto pytał 18.11.2023 sumo 3 raptors ok.mp3 Eryk Pietrzak i Wojciech Kucharski z drużyny Raptors opowiadają o sędziowaniu na zawodach Sumo Challenge oraz ich codziennej pracy w drużynie (Kto pytał?/Czwórka)

Wyzwania dla studentów i uczniów szkół średnich 

Na zawodach w przeróżnych konkurencjach startują studenci, ale również nie brakuje młodszych zawodników. Do Łodzi przyjechała grupa Robotomaniacy, czyli Marcel, Jędrzej, Filip i Kacper z technikum w Łowiczu. - Nasze dwa roboty działają podobnie - oba podążają za czarną linią, a gdy jej nie widzą szukają jej - zdradzają konstruktorzy. - Roboty wyposażone są w czujniki koloru, silniki, większe koła. 

Zawodnicy swoje roboty testowali jeszcze w szkole, robili testy na czas. - Tu nam poszło lepiej niż w szkole. Nasz robot na tym samym programie raz działał, raz nie. W zawodach pojechał lepiej - przyznają. - Wciąż z nimi eksperymentujemy, nawet na zawodach dokonują przeróbek. 


Posłuchaj
06:38 czwórka kto pytał 18.11.2023 sumo 4.mp3 Drużyna Robotomaniaków z Łowicza opowiada o swoich robotach (Kto pytał?/Czwórka)

 

Międzynarodowe Zawody Robotów odbywają się od 2008 roku w Zatoce Sportu w Łodzi. To inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, które działa na Politechnice Łódzkiej. W tym roku pojawią się konstruktorzy m.in. z Turcji i Litwy. 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: profesor Grzegorz Granosik (Politechnika Łódzka)

Data emisji: 18.11.2023 

Godzina emisji: 12.11

pj/qch

Czytaj także

Robot - twój przyjaciel. Sztuczna inteligencja lekiem na samotność?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 20:40
Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić pomoc w zwalczaniu epidemii samotności - tak twierdzą naukowcy z USA i Australii, i przedstawiają konkretne wskazówki dla rządów, twórców technologii, lekarzy i ustawodawców, które mają przyczynić się do rozwoju tej metody walki z izolacją społeczną na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walki robotów. Co w programie Sumo Challenge 2023?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 09:30
Roboty sumo w różnych kategoriach wagowych, roboty z klocków, roboty line follower i robotyczny freestyle. Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge odbywają się na Politechnice Łódzkiej od 2008 roku. Czwórka jest patronem wydarzenia. 
rozwiń zwiń