Tajlandia. Jak wygląda życie codzienne w raju?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 13:23
Masaże, dobre jedzenie, piękna natura i przemili ludzie. Taka jest Tajlandia dla turystów. Wiele osób zakochuje się w tym miejscu i chce tam wrócić na dłużej. Taką okazję miała Aleksandra Tabor, która opisała swoje doświadczenia w książce "Tajlandia, notatki z życia i pracy". Publikacja ukazała się pod patronatem Czwórki.
Tajlandia przyciąga między innymi pięknymi widokami i życzliwością mieszkańców.
Tajlandia przyciąga między innymi pięknymi widokami i życzliwością mieszkańców.Foto: shutterstock/Day2505
  • Tajlandia to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.
  • Podróżników zachwyca pięknymi krajobrazami, uprzejmością mieszkańców oraz kuchnią.
  • To także kraj olbrzymich kontrastów, gdzie bogactwo spotyka się z olbrzymią biedą.
  • O życiu codziennym w Tajlandii napisała Aleksandra Tabor w książce "Tajlandia, notatki z życia i pracy", która ukazała się pod patronatem Czwórki.

Tajlandia do jeden z najpiękniejszych zakątków naszego globu. Wielu turystów po spędzonych tam wakacjach, pragnie wrócić, zostać na dłużej, pracować i żyć. Podobnie było z Aleksandrą Tabor, której się udało, a swoje doświadczenia opisała w książce "Tajlandia, notatki z życia i pracy". 

- Będąc w Tajlandii, zakochałam się w tym wszystkim, w czym zakochują się zazwyczaj turyści. Czyli jest to uśmiech, życzliwość Tajów, przepiękne krajobrazy, plaże, palmy, krystalicznie czysta woda w morzu, przyjemny klimat - opowiada gość audycji. - Jeśli ktoś lubi upały, to jest miejsce jak najbardziej dla niego. Dodatkowo Tajlandia przyciąga swobodną atmosferą. Tajowie są bardzo tolerancyjni i otwarci na obcokrajowców, no i oczywiście jest pyszna kuchnia.


Tajlandia - jak znaleźć tam pracę?

Po powrocie z wycieczki do Polski Aleksandra zastanawiała się, co zrobić, żeby zamieszkać w tym uroczym zakątku świata na dłużej. Dzięki swoim zawodowym doświadczeniom w branży digitalowej zdobyła zatrudnienie w międzynarodowej firmie w Bangkoku.

Jak zaznacza gość Czwórki, jednak nie tak łatwo o pracę w tym kraju. - Rynek pracy w Tajlandii jest chroniony, co wynika z faktu, że każdego roku przybywają tu miliony turystów. Wielu jest chętnych, żeby zostać - tłumaczy Aleksandra Tabor. - Dlatego rząd tajski musi chronić swój rynek pracy, żeby nie został zalany przez obcokrajowców. I nie ma czegoś takiego jak praca jakakolwiek, np. w kuchni czy w restauracji, jak np. w Hiszpanii, i zwiedzanie. Do takich prac obcokrajowcy nie są zatrudniani. Chyba że to są emigranci z biedniejszych krajów tego regionu. Obcokrajowcy z tak zwanego Zachodu są za to chętnie widziani jako nauczyciele angielskiego, muszą jednak legitymować się odpowiednimi referencjami.

 

 


Tajlandia - kraina uśmiechu i życzliwości

To, co od samego początku urzekło gościa Czwórki to życzliwość Tajów. - Byłam obcokrajowcem i bardzo dużo życzliwości i pomocy spotkało mnie ze strony kolegów i współpracowników. Bardzo miło to wspominam. Wielu z nich to moi przyjaciele, z którymi utrzymujemy kontakt do dzisiaj - opowiada. - To, co jest tam także istotne to kultura jedzenia, również w miejscu pracy. Naprawdę ważne jest to, żeby wyjść wspólnie na lunch z zespołem, z kolegami z pracy. Tam ludzie bardzo chcą się integrować i wzajemnie poznawać, a jednocześnie sami też odkrywają siebie i dbają o to, żeby te relacje w pracy były serdeczne i życzliwe.Bangkok - miasto kontrastów

Wiele miejsca w rozmowie poświęcono także samemu Bangkokowi, gdzie obok nowoczesnych, pełnych zgiełku arterii można natknąć się na oazy spokoju w środku miasta. Również podjęto temat kontrastów społecznych. - Byłam zaskoczona światowym poziomem Bangkoku, a także ogromnym luksusem, który można porównać do poziomu europejskich stolic - mówi Aleksandra Tabor. - Jednocześnie ten luksus miesza się niestety z ludźmi bezdomnymi, którzy mieszkają dosłownie całymi rodzinami na trawnikach. Mają w Bangkoku pracę, więc mają pieniądze np. na jedzenie, na przetrwanie, ale wynajęcie mieszkania lub domu jest dla nich po prostu zbyt kosztowne i nieosiągalne.


Posłuchaj
29:00 CZWORKA/Kto pytał - Tajlandia 20.04. 2024.mp3 Tajlandia na co dzień – rozmowa z Aleksandrą Tabor, autorką książki "Tajlandia, notatki z życia i pracy" (Kto pytał?/Czwórka)

 

W audycji dowiedzieliśmy się także, jakimi trasami najlepiej podążać w stolicy Tajlandii, co zjeść i na co zwrócić uwagę. Książka "Tajlandia, notatki z życia i pracy" obok codzienności życia, opisuje również relacje z Tajami, anegdoty, zabawne opowieści o pomyłkach i gafach w zderzeniu kultur, a także to, czego nigdy nie zobaczy turysta podczas urlopu w tym kraju.


***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Aleksandra Tabor (autorka książki "Tajlandia, notatki z życia i pracy") 

Data emisji: 21.04.2024

Godzina emisji: 13.15

aw/wmkor

Czytaj także

"Zwiedzanie świata nie polega na braniu, lecz na dawaniu"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 10:00
- Podróżowanie nie polega na tym, by czegoś oczekiwać, np. darmowej podwózki czy noclegu. Warto dawać ludziom jak najwięcej od siebie, otworzyć oczy i umysły na to, co nas otacza - przekonywał Włodek Nielipiński, twórca bloga "Pan Czosnek w podróży", który przez trzy miesiące pracował w Azji jako wolontariusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolskie Badanie Podróżników. Jaki jest polski podróżnik?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 09:06
Soliści Adventure Club szukają wzorcowego polskiego podróżnika i zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Podróżników. Chcą odpowiedzieć na pytanie: jaki jest polski podróżnik? 
rozwiń zwiń